Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fantastický pan Lišák | Fantastic Mr. Fox | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.11.2009
CZ premiéra: nestanovena
režie: Wes Anderson
hrají: George Clooney, Cate Blanchett, Bill Murray, Jason Schwartzman, Anjelica Huston

Fantastický pan Lišák: DVD


ikona
Cival
 

Wes Anderson byl vždycky svéráz. Zatímco dřív to diváci poznávali až chvíli poté, co pronikli mezi členy Takové zvláštní rodinky nebo do batyskafu Steva Zissoua, v případě jeho lišáckého animáku je to patrné už na úplně první pohled. Originální přístup k adaptaci literární klasiky Roalda Dahla čítá starosvětskou technologii, z níž sálá kouzlo rukodělné práce, hračičkování a lehce nostalgického vyprávění pro „děti každého věku“.

Sám jsem se málem nechal ošálit úvodem, který naznačoval, že Andersenova typická divnost je už příliš programová -  zklamání z ranku Darjeeling Limited se ovšem nekoná, protože Fantastický pan Lišák se záhy rozběhne do podoby chytré vyprávěnky s poučením, která elegantně absorbovala poznávací znamení svého režiséra. Anderson si hlídá svůj rukopis, ale stejně tak má v úctě trademarky pana Lišáka. Skutečnost, že se je i neznalý divák naučí mít rád po půlhodině, že si osvojí lusknutí, náklonnost k cideru i Lišákovu tvrdohlavost, jasně vypovídá o tom, jak moc mají tvůrci své postavy rádi a jak si užívají každou sekundu (s ohledem na animační technologii spíš „každý frame“) ve světě s jednou vykutálenou narezlou familií, jezevcem, myší, bobrem a třemi padouchy v ohyzdné lidské podobě.

Tenhle svět záhy vtáhne do své poetiky, která je zhruba tak návyková, jako je stylově čistá po stránce realizační. Anderson jasně nadefinuje audiovizuál, vymezí, jak malebně bude jeho film vypadat a jak líbivě bude „hrát“ (dojde na klasické skoro-mainstreamové hudební menu), přičemž pak už jen své pojetí precizuje a těží ho na maximum. Pořád se najde spousta místa na drobné fórky, překvapivé dialogové zastávky i motivy tak významné, že by na nich mohla stavět oscarová dramata (co třeba „claytonovské“ setkání s Vlkem?). Když se z těch loutek navíc podaří dostat i upřímně procítěné emoce, které přesahují mez „hraní si s panďuláky“, je o dobrý biják postaráno. Táhlé pohledy z očí do očí, kdy se narezlé chloupky ježí, zatímco za nimi opojně světélkuje pozadí, finálně upozorní na blyštivý animák. (8/10)

Podrůměrná výbava DVD skýtá dle očekávání krátký featurette o nástrahách adaptace a samozřejmě i letmý materiál o tom, jak se ty žůžové loutky rozhýbávají pro potřebu filmového plátna. A seznámit se můžete i s „lišákoidním“ sportem jménem „whack-bat“.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - česky, anglicky
Titulky: české...
Datum vydání: 31. 5. 2010
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace