Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Everest | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.09.2015
CZ premiéra: 24.09.2015
režie: Baltasar Kormákur
hrají: Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Jason Clarke, Vanessa Kirby, John Hawkes

Everest: Blu-ray


ikona
KarelR
Proč (ne)lézt na nejvyšší horu světa? 

Lézt po velehorách musí být nádherné a existují lidé, kteří na to rozhodně mají. Pak jsme tu ale my ostatní, kterým se při slově Everest nevybaví báječná dovolená, nýbrž zima, strach a smrt. Právě naše představy o horských masivech zhmotňuje Baltasar Kormákur, islandský režisér 2 zbraní nebo Kontrabandu. Že jste tyhle dva filmy viděli a přišli vám jako patřičně odlehčené žánrovky? Souhlas. U Everestu se ale moc odlehčení nedočkáte.

 

Nechci tím říct, že sem tam do filmu nezabloudí humor. Naopak, Jake Gyllenhaal nebo Josh Brolin nejdou pro nějakou tu hlášku daleko. Horolezecká zábava ale jen dotváří atmosféru výpravy, která v roce 1996 nedopadla zrovna dobře. Kdo má načteno, ví, co ho čeká. Všichni ostatní se pak mohou "těšit" na depresivní sněhovou vycházku, ze které vám nebude dvakrát dobře.

Ano, myslím to jako kompliment! Kormákur tu totiž skvěle diriguje výlet do Nepálu, v němž se rozdává spousta horské radosti, jen aby vzápětí přišly mraky a začalo se bojovat o holý život. To vše přitom halí přísně realistický kabátek, který potěší tím, jak moc sází na opravdové exteriéry (točilo se přímo pod Everestem a v Alpách, vrchol hory se nicméně stavěl ve studiu). Hlavně ale nadchne dramaticky vyladěné podání, které zručně vykreslí postavy a pak už se jen zažraně trápíte tím, že to všichni vaši oblíbenci prostě nemůžou přežít.

 

Která z postav se nakonec vrátí do základního tábora a která ne si samozřejmě zjistěte sami. A pokud možno ne na Wikipedii, Everest je totiž epesní thrillerovou podívanou, po které si dvakrát rozmyslíte i výlet na Sněžku. Kormákura tu sice občas zlobí triky, protože prostě musel improvizovat, a někdy se až příliš zakouká do krajiny. Ve finále z něj ale přeci jen vypadla drsná podívaná, která drtí většinu žánrové konkurence. (8/10)

IMAX je IMAX, to ale neznamená, že byste si Everest neužili i doma. Audiovizuál je na blůčku stejně vybroušený jako na velkém plátně, zklamáním jsou tak pouze bonusy, které by unesly mnohem delší stopáž. Samotné natáčení se tu odbyde ve dvou featurettech během 15 minut a víceméně se mluví jen o tom, jak se všichni naučili máchat mačkami a budou doživotními kamarády. Další pětiminutovka je pak věnována trikům, u kterých taktéž nemá co překvapit. A na závěr si můžete dopřát sedmiminutové vzpomínání na tehdejší události v podání (některých) aktérů.

Koupit na FilmGame.cz

 

Poslední featurette je logicky nejzajímavější a nejdojemnější, slabší bonusové dojmy už ale nenapraví. Proč tu není třeba videoblog s Jakem Gyllenhaalem? Anebo nějaký pořádný dokument o Everestu? Prostoru byla spousta, takhle si holt musíte vystačit s povedeným filmem. Trochu škoda, no.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 20.1.2016
Cena: 268,- (DVD), 538,- (3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace