Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Encanto | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.11.2021
CZ premiéra: 25.11.2021
režie: Jared Bush, Byron Howard
hrají: Stephanie Beatriz

Encanto: Recenze


ikona
Mr. Hlad
disneyencanto
Disneyovka v jihoamerickém stylu plná kouzel, tajemství a jedné trošku neobvyklé rodinky.  

Animované disneyovky mají v programech kin výsadní postavení a studio, které je produkuje, to ví. A doufá, že každá další bude podobný úspěch jako minimálně Odvážná Vaiana. A třeba i jako to Ledové království. O těhle rodinných animácích se tak obvykle mluví už dlouho před jejich premiérou, je tedy trochu s podivem, že Encanto přichází do kin bez velkých fanfár a davů natěšených dětí stepujících před pokladnou. O téhle disneyovce se zkrátka nikde moc nemluví, nikde moc nepíše a najednou má premiéru. A pokud jste ji doteď nezaznamenali, možná to má svůj důvod. 

Encanto je fajn, ale rovnou řeknu, že na první ligu mezi animáky nemá ani zdaleka a na první ligu mezi disneyovkami taky ne. Ve skutečnosti nemá ani na první ligu mezi filmy režiséra Byrona Howarda, jenž jako jediný z režisérské trojice už pár celovečeráků natočil a jeho Bolt – pes pro každý případ, Na vlásku a především Zootropolis: Město zvířat byly doslova narvané nápady. No a tady jich zdaleka tolik není, přičemž zdaleka ne všechny bych považoval za dobré. 

U Disneyho se tentokrát rozhodli zasadit děj do kolumbijského pralesa, kde žijí Madrigalovi, rodinka, která se sem schovala před zlým světem a díky kouzelné svíci dovede každý z nich dělat věci, jaké by jim zajistily kariéru u Avengers. Někdo má nadlidskou sílu, další dovede lusknutím prstu nechat rozkvést poušť, jiná Madrigalová slyší naprosto všechno a další z rodu rozumí řeči zvířat. Jen Mirabel nic. V den, kdy měla dostat svou vlastní kouzelnou schopnost, ji prostě nedostala. Mrzí ji to, ale snaží se i tak být užitečná pro svou rodinu a okolí a celkem úspěšně se tváří, že překypuje optimismem, i když to tak není. Jenže teď začala magie slábnout. A nejspíš za to může právě Mirabel. 

Zasazení do jihoamerické džungle dalo tvůrcům možnost vizuálně a hudebně se vyřádit. Takže všechno je tu nádherně barevné a veselé, Madrigalovi sympaticky přestřelení a hraje k tomu fajn latino soundtrack. A pak tu máme jednoduchý příběh o holce, která musí být odvážná, ale v jednadvacátém století není nutné, aby šlo o princeznu, nebo aby hledala životní lásku. Tohle má disney zmáklé a Encanto tak dodává přesně to, co slibovalo. Navíc tu je samotný kouzelný dům, z něhož se díky magii stává další hrdina s emocemi, pořád se tu něco hýbe a barák dovede s pomocí zvuků a okenic vyjadřovat emoce. A víceméně nahrazuje zvířecí parťáky. 

No jo, to je všechno hezké, jenže za tou profesionálně servírovanou disneyovskou audiovizuální kvalitou se tentokrát bohužel neskrývá zrovna strhující příběh. Chybí tu vyložený záporák nebo zloduch a film dlouho přešlapuje na místě a šetří si, kdy na Mirabel i na diváky vybalí, co že se to děje a co s tím má kudrnatá obrýlená hrdinka dělat. Potíž je i v tom, že jakmile začne film vykládat na stůl karty a vyjasní se, co téhle kolumbijské famílii komplikuje život, začne to celé být malinko problematické. Motivace zla je totiž v tomhle případě jaksi přespříliš dospělá a v jistých chvílích, kdy se vyjasňuje kdo, co, proč a jak jsem měl celkem vážný problém s tím, že zlo tu není pohádkově přestřelené/tragicky nepochopené a proto zlé, ale… vlastně skutečně zlé. Takovým tím toxickým, realistickým způsobem. Není tu žádný duch, zlý čaroděj nebo krutá nevlastní matka, nýbrž něco, co pochopitelně nechci prozrazovat, ale co by se neztratilo ani v seriózním dramatu. A snaha tohle zlo porazit působí nakonec poněkud těžko uvěřitelně (jsme v disneyovce, tyhle věci jsou na disneyovku fakt příliš vážné) a zároveň nezvládnutě (jsme v disneyovce, takže se to všechno nakonec vyřeší dobrým skutkem, do široka otevřeným srdíčkem a kouzelnou formulí „just be yourself“). 

 


Přehrajte si trailer
Vedle toho barevného blbnutí tak Encanto nabízí i na animák vcelku dost jednoduchý a průhledný příběh, který má ovšem nečekaně seriózní podtóny. Dohromady to ale nedrží a nedočkáme se ani finále, kde by všechny ty „zlé a nepříjemné prvky“ byly nějak důstojně vyřešené. Odcházel jsem z kina s pocitem, že si vlastně nejsem úplně jistý, jestli ta témata, hrdinové a jejich morální hodnoty, případně jejich polepšení, jsou něco, co by bylo vhodné pro prcky. Zároveň však nemůžu Encanto chválit za nějaký progresivní přístup a novátorské experimentování. Pořád je to klasická disneyovka víceméně se vším, co od ní očekáváte. Jen je prostě v těch disneyovských parametrech o něco méně zajímavá a v těch příběhových možná i malinko problematická. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Madrigalovi žijí už po generace v kouzelném domě uprostřed džungle. A každý z nich má díky magii nadlidské schopnosti, až na Mirabel. Jenže právě ona, úplně obyčejná holka, bude muset rodinu zachránit, protože magie slábne. Disney poslal do světa krásně vypadající pohádku s fajn latino atmosférou a sympatickou hrdinkou, které ale podráží nohy příběh, který je v některých momentech nečekaně dospěle temný. A nejsem si úplně jistý, jestli hlavní problém a jeho řešení jsou témata vhodná pro nejmenší diváky. Ale možná je jen podceňuji.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  elusindar

 • avatar6/10

  bukrr

 • avatar6/10

  Sub-Zero

 • avatar6/10

  Fanous21

 • avatar6/10

  Bodo635

 • avatar6/10

  DrsnejPekac

 • avatar6/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace