Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa | Moana | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 23.11.2016
CZ premiéra: 24.11.2016
režie: Ron Clements, John Musker
hrají: Dwayne Johnson, Alan Tudyk, Auli'i Cravalho

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla havajská disneyovska s polobohem Dwaynem Johnsonem?  

V dnešním filmovém světě má divák jen málo jistot, ale jednou z nich zůstává kvalita animovaných disneyovek. Člověk si možná může říct, že na ty princeznovské pohádky s písničkami je už trošku starý, avšak kvality Na vlásku nebo Ledovému království upřít nelze. V poslední době se ovšem studio pokouší pouštět do světa animáky, které jsou o dost jiné než to, na co koukala minulá generace. A u Odvážné Vaiany se disneyovci odvážili ještě dál. 

 

Nejnovější animovaná pecka od jednoho z nejslavnějších studií totiž pokračuje v trendu započatém před několika málo lety a filmy. To znamená, že ani tentokrát nedorazí princezna, kterou musí zachránit princ před monstrem, kletbou, nevlastní matkou nebo něčím podobným. Už v Na vlásku byla Locika o dost aktivnější hrdinkou než třeba Popelka a v Ledovém království se tvůrci vyloženě vysmívali pohádkovému a disneyovskému klišé o tom, že se do sebe hrdinové zamilují po jednom duetu. Odvážná Vaiana jde v tomhle směru ještě o dost dál, klasická láska a milostná zápletka tu jednoduše nejsou. Hlavní hrdinka je sebevědomá holka, která se sice párkrát během své výpravy ošklivě spálí, ale dovede se poučit, má svou hlavu a ví, že v jejích rukách leží osud stovek lidí. A tak se snaží. A během záchrany světa na lásku není místo ani prostor. 

 

On tu totiž vlastně ani není hrdina, do něhož by se Vaiana mohla zamilovat. Film je celkově mnohem víc dobrodružná záležitost než romantická pohádka, na něž jsme dříve bývali zvyklí. To je dobrá zpráva především pro tatínky, kteří při každém Let It Go začnou trpět bolestí hlavy a přehodnocovat svůj život a limity své otcovské lásky. Tahle výprava na Havaj mezi nabušené polobohy, gigantická i prťavá monstra a statečné holky není úplně nejvhodnější pro malé děti. U některých scén se možná se možná trochu vyděsí a vtipy o trhání nohou nejspíš neocení tak jako jejich rodiče nebo starší sourozence, ale dovolím si tvrdit, že starší děti budou naprosto nadšené. 

 

Odvážná Vaiana vypadá skvěle, na což jsme si u disneyovek stačili zvyknout, ale hlavně je to skutečně strhující a výpravná podívaná, které by možná i víc slušela hraná podoba. Fakt to není úplně pro prcky, celé to má mnohem blíž třeba k Pirátům z Karibiku, Souboji Titánů a podobným filmům. Akční scény jsou plné chytrých i vtipných nápadů, zároveň však dovedou strhnout, překvapit a být velkolepé. To vše bez princezen, veselých sněhuláků a snahy jít naproti těm nejmenším. Místo toho tu je fakt luxusní lávové monstrum, hláškující polobůh, který se chová tak trochu jako šmejd a za kámoše má hrdinka retardovaného kohoutá jménem Heihei.

 

Pochopitelně se tu nesnažím dělat z Odvážné Vaiany film, který by byl úplně jiný než ostatní disneyovky. To není a evidentně ani nechce, na druhou stranu snaha natočit zase po delší době něco trošku dobrodružnějšího, pro starší publikum a hlavně odlišného se cení. Přesto i tentokrát dojde na klasické animákové propriety, které k příběhům od tohohle studia jednoduše patří, ale i v tomhle směru Vaiana nabízí absolutní špičku. Písničky jsou i v dabingu fajn (origiál je pochopitelně ještě o dost lepší), umí dojmout i rozesmát, vizuálně jde o prvotřídní žranici a především výlety na dno oceánu a do světa příšer se nadmíru povedly a humor šlape tak, jak má, ať už se tu vesele padá z lodi do vody, nebo hláškuje. Přespříliš sebevědomý polobůh Maui je mimochodem hodně vděčná postava. 

 


Přehrajte si trailer
Disney jednoduše natočil další povedený animák. Tentokrát není tak odvážný a jako třeba Zootropolis, ale i přes to se mu daří posouvat žánr zase o kousek dál a servíruje divákům něco trošku jiného než variaci na klasický princeznovský příběh. Odvážná Vaiana je napínavější a do značné míry i trošku dospělejší. Přichází s jednou z nejsvéráznějších animovaných hrdinek, které nejspíš budete držet palce, protože je opravdovější a méně pohádková.

Nebýt trošku pomalejšího rozjezdu, šel bych s hodnocením asi ještě výš. I tak je ale Odvážná Vaiana vynikající rodinná podívaná, kterou si užijí rodiče i děti. Jo, zní to jako klišé, jsem si toho vědom, u Disneyho ovšem takové filmy zkrátka točí a svou práci dělají zatraceně dobře. A i když z jejich novinky vzhledem k „nepohádkovosti“ možná nebude taková klasika jako Ledové království, v žánru dobrodružných animáků jde o absolutní špičku. 

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Vaiana by se měla stát náčelnicí svého lidu, ale moře ji láká mnohem víc. A když začne její ostrov umírat, rozhodne se vyplout za obzor, najít poloboha Mauiho a spolu s ním dát věci do pořádku. Nejnovější disneyovka má mnohem blíž k velkolepé dobrodružné podívané než k dětskému princeznovskému animáku, a tak si ji užijí spíš trošku starší děti a jejich rodiče než vyloženě mrňousové. Krásně vypadá, písničky jsou fajn, fóry chytré i vtipné a celé to dovede strhnout a bez problémů bavit až do konce. Dobrá práce a důkaz, že u Disneyho se chtějí posunout od klasických pohádek trošku jinam. A zatím jim to jde skvěle.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Toren

 • avatar8/10

  BranoZ

 • avatar6/10

  Herkulesss

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace