Dřív než půjdu spát | Before I Go to Sleep | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 31.10.2014
CZ premiéra: 18.09.2014
režie: Rowan Joffe
hrají: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong, Anne-Marie Duff, Dean-Charles Chapman

Dřív než půjdu spát: Recenze


ikona
Rimsy
Nicole Kidman, Mark Strong a Colin Firth nevytěženi naplno? 

Nahá hlavní herečka. Alespoň trochu. To vždycky potěší. Tady je to ale jen jeden z mnoha už dávno viděných prvků. Nicole Kidman zase ukáže zadek, ale vlastně jen jako důkaz fandům, že se toho na ní od dob Eyes Wide Shut moc nezměnilo. A bohužel to udělá v prvních pěti minutách a do konce filmu se už nic zábavnějšího nestane.

Premisa přitom není marná: Hlavní hrdinka trpí ztrátou paměti a nepamatuje si nic, co se stalo v posledních dvaceti letech. A v tomto stavu se probouzí každé ráno. Takže si den co den prožívá to, co většinu z nás potká maximálně po příjemně strávených víkendových nocích – neví, kde je, kdo je vedle ní, co se stalo, neví prostě nic. Když si za pomoci horlivého psychologa začne rozpomínat, zmatenost a nejistota se jen stupňuje.

U Dřív, než půjdu spát se neustále vybavuje vzpomínka na geniální Memento od tehdy začínajícího Christophera Nolana. To už je ale docela dávno a Joffeho novinka k tématu amnézie a nejistoty o vlastním životě bohužel nic nového nepřidává. Je jen komornější, chladnější a tak nějak angličtější. Což souvisí i s výkonem zmíněné Nicole Kidman – sice dostatečně přesvědčivým, ale nikoli strhujícím. Na rozdíl od svých hereckých kolegů ale Nicole aspoň má, co hrát.


Přehrajte si trailer
Na Marka Stronga a Colina Firtha, kteří Nicole tlačí šrouby do hlavy, toho už příliš nezbylo - a většinu z toho jste mohli vidět už v traileru, který vlastně shrnuje úvodní více než hodinu stopáže. Některé „vypjaté“ záběry z něj v samotném filmu ani nemají hlubší opodstatnění, pouze poněkud uměle navozují pocit dramatičnosti. Mohli bychom taky rozebírat určité logické chyby a nedůslednosti. Ale nechceme. A to je asi hlavní problém filmu – po odchodu z kina není žádný důvod se o jinak rutinním thrilleru dál bavit či přemýšlet.

Řemeslně je film bez problémů a díky tomu, že hrdinka postupně zjišťuje nová tajemství, se logicky daří ždímat z látky nějaké to napětí. Ale nic, co by diváka - bohužel ani v těch emocionálně nejvypjatějších scénách - zvedlo ze sedačky. Zapomenete zkrátka stejně spolehlivě jako hlavní hrdinka.

Verdikt

avatar5/10

RimsyHodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar7/10

  king233

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace