Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Doktor Spánek od Stephena Kinga | Doctor Sleep | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.11.2019
CZ premiéra: 14.11.2019
režie: Mike Flanagan
hrají: Rebecca Ferguson, Ewan McGregor, Zahn McClarnon, Carl Lumbly, Alex Essoe

Doktor Spánek od Stephena Kinga: Recenze


ikona
Mr. Hlad
doctor sleepdoktor spánekewan mcgregormike flannaganosvíceníshiningstanley kubrickstephen king
Hotel Overlook čeká na další návštěvníky. Zastavíte se?  

Fandové příběhů Sephena Kinga neměli letos špatný rok, i když zajímavý byl spíš co se kvantity týče. Kvality úplně ne. Řbitov zvířátek se docela povedl a utržil solidní peníze, dvojka To komerčně za jedničkou trochu zaostala, přesto šlo o hit a to i navzdory faktu, že už to zdaleka nebyl tak dobrý film, a z netflixovského Ve vysoké trávě se vyklubal přinejlepším průměr. Teď tu máme čtvrtou kingovku a osobně musím říct, že na Doktora Spánka jsem byl nejzvědavější a podle toho, co jsem sledoval, tak nejenom já, v kinech však neuspěl zdaleka tolik, jak si tvůrci představovali. A jak by si zasloužil. Na druhou stranu mě to úplně nepřekvapuje, ale k tomu se dostaneme. 

Jak asi víte, Doktor Spánek navazuje na Osvícení. Jak na to knižní, tak hlavně na to filmové od Stanleyho Kubricka, ve kterém po hotelu Overlook pobíhal šílení Jack Nicholson se sekyrou. A rovnou řeknu, že pokud jste ho neviděli, tak na Doktora Spánka nechoďte, protože většinu času vůbec nebudete tušit, o co jde. A taky se na něj sakra rychle podívejte, protože navzdory nespokojeným kecům samotného Stephena Kinga je to jeden z nejlepších hororů všech dob. 

Doktor Spánek vrací na scénu Dannyho, jenž jako malý přežil šílené řádění svého tatíka. Je mu kolem čtyřiceti, chlastá první ligu, občas se s někým serve a snaží se v sobě dusit „záření“, díky němuž vidí duchy, se nimiž není žádná legrace. Teď se mu konečně začíná dařit dávat si život dohromady. Má práci, přátele a vypadá to, že by mohl vést více či méně normální život. Jenže ne. Danny to zatím neví, ale po světě se prohání skupina bytostí, kterým šéfuje charismatická a děsivá Rose a ona a její parťáci se živí lidmi, jako je Danny. Živí se jejich zářením a teď chtějí jít po krku dívce jménem Abra a ochránit ji může právě jen Danny. Kvůli tomu se však bude muset postavit vlastním démonům a minulosti, před níž se snažil celý život utéct. 

Za Doktorem Spánkem stojí Mike Flannagan, jeden z nejzajímavějších hororových režisérů současnosti, jehož Geraldovu hru (taky kingovka) a Hush jsem si dost užil a podepsaný je i pod hodně chváleným seriálem The Haunting. Jeho výrazný audiovizuální rukopis Doktoru Spánkovi hodně sedí, přesto se bojím, že spousta návštěvníků kina nebude připravená na to, jakým způsobem k příběhu Dannyho přistoupil. Doktor Spánek sice spadá do škatulky hororu, jde však spíš o silně znepokojující podívanou než vyloženě o děsivou podívanou. Flannagan se vyhýbá lekačkám i nějakým extrémně děsivým scénám. Místo toho se zaměřuje na postavy a film je tak paradoxně nejsilnější ve své první polovině, kdy se výtečný Ewan McGregor pokouší utíkat sám před sebou, bojuje s traumatem, o němž nemůže nikomu říct, a snaží se vyrovnat s děsivými věcmi, které se nedají vysvětlit, ale musely pětiletému klukovi i dospělému chlapovi pořádně zamotat hlavu. 

Celý Doktor Spánek je do značné míry o nutnosti vyrovnat se s hrůzou minulosti, takže není divu, že se Flannagan nakonec vrací ke Kubrickově Osvícení nejen atmosférou, ale i přímými citacemi a dokonce i návratem do míst, kde to všechno začalo. Kde se Danny musí postavit tomu, co ho srazilo až na dno. Hotel Overlook zůstává i v podání nového režiséra až fyzicky nepříjemným místem, kde byste se fakt asi nechtěli ztratit, režisér se ovšem ani tady neuchyluje k lacinému BAF, protože ví, že obyčejný dialog s neobyčejným barmanem, záběr na díru ve dveřích nebo návštěva parku s bludištěm udělají víc. Je hrozně příjemné sledovat horor, jehož autor autor se rozhodl spoléhat především na příběh, charaktery a dobré herce a nesnažil se jít divákům naproti jako to dělalo druhé To, kde se člověk začal při dvacáté lekačce nudit a při čtyřicáté už se cítil trošku trapně.  


Přehrajte si trailer
Tenhle přístup samozřejmě nemusí sedět každému. Doktora Spánka si užijí spíš fandové Kubrickova Osvícení než moderních hororů a popravdě by nebyla od věci trošku pečlivější a hlubší práce se záporáky nebo občas rychlejší tempo. Ve výsledku překvapivě nejde o extra děsivý film, ale jeho kvality jsou jinde. Spíš než o horor jde o velmi temné psychologické drama říznuté nadpřirozenem a jako takové funguje velmi dobře. A pokud máte rádi Kingovo Osvícení (nevidím důvod, proč byste ho rádi mít neměli), v kině si to užijte. Doktor Spánek je atmosférická a sebevědomá podívaná pro diváky, jimž nevadí pomalejší tempo, obejdou se bez lekaček a přistoupí na myšlenku, že víc než duchové vyskakující z temných koutů jsou děsivé věci, které si každý z nás nese v sobě. Před těmi se totiž utéct a schovat nedá. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Danny Torrance se ani po čtyřiceti letech nevyrovnal s tím, že ho v Osvícení chtěl táta rozsekat sekyrou na kusy. A že vidí duchy. V poslední době už to vypadá, že se mu povede žít normální život, ale pak zjistí, že není jediný, kdo má problémy s nadpřirozenem. A že musí ochránit holku, které chce jeden šílený kult udělat hodně ošklivé věci. A Danny se kvůli tomu bude muset postavit vlastní minulosti. Doktor Spánek chytře navazuje na Osvícení, ale spíš než na klasické hororové propriety sází na pečlivě psychologicky propracované hrdiny, dobré herce a velmi nepříjemnou a znepokojivou atmosféru. Milovníci Kubricka budou hodně spokojení, stejně jako fandové pomalejších a dospělejších hororů. Trošku lepší záporáci a svižnější tempo a mohlo to být ještě lepší.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Cross

 • avatar8/10

  Toren

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  mattesko

 • avatar9/10

  Muf

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar8/10

  pepo

 • avatar7/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  phou.raelly

 • avatar8/10

  DredPitt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace