Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dokonalý trik | The Prestige | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.10.2006
CZ premiéra: 04.01.2007
režie: Christopher Nolan
hrají: Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine, Scarlett Johansson

Dokonalý trik: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
christian balechristopher nolandavid bowiedokonalý trikhugh jackmanMichael CaineScarlett Johansson
Pořád jeden z nejlepších filmů Christophera Nolana? 

Dokonalý trik je film, který v rubrice VIM patří mezi ty nejmladší, ale je to v podstatě jedno, protože už v době svého uvedení bylo jasné, že se sem jednou dostane. Christopher Nolan si po možná trošku rozpačitě přijatém Batman začíná udělal čas na chytrý a originální film, jenž od začátku do konce šlape jako hodinky a je prakticky nemožné u něj najít nějakou chybu, která by mohla nějak výrazně zhoršit divácký zážitek. Funguje tady všechno.

Christian Bale i Hugh Jackman jsou v rolích kouzelníků-rivalů naprosto výjimeční a člověk si ani neuvědomí, že oba dva jsou v podstatě prvotřídní svině. I tak jim budete fandit a chtít vědět, co dalšího vymyslí, aby porazili, ponížili a zneuctili svého soupeře. Chytře napsané charaktery jsou zajímavé a nikdy nezačnou nudit, protože prakticky od začátku až do závěrečných titulků není u Angiera ani Bordena vlastně jisté, co jsou zač. A právě proto diváka jejich osudy zajímají. Při prvním sledování Dokonalého triku člověk chce vědět, co se bude dít dál a při tom dalším, když už ví, co čekat, je velmi příjemné sledovat a pokoušet se prokouknout Nolanův způsob práce s hrdiny a momenty, kdy se „děj láme.“

Dokonalý trik ale nestojí jen na postavách. Audiovizuálně a především příběhově nemá jediné slabé místo a během sledování filmu a postupně se prohlubující vzájemné nenávisti obou kouzelníků budete ochotně zadržovat moč klidně dvě hodiny, protože zkrátka chcete vědět, co na vás Nolan chystá dalšího. Zkrátka mu budete zobat z ruky. A rádi. Nejsou tu samoúčelné zvraty ani nudné směřování k pointě, která by měla diváka posadit na zadek. Děj plyne naprosto přirozeně a vztahy mezi hrdiny se mění ne podle toho, jak se to zrovna scénáristům hodí, ale v rámci možností zcela realisticky a uvěřitelně. Když se navíc Nolan rozhodne osvítit louku nebo experimentovat s elektřinou, člověka až zamrazí z toho, jak nádherně a zároveň děsivě to vypadá.

V Dokonalém triku zkrátka není jediný slabý moment, jediná scéna, při které byste si řekli, že „to nebylo úplně ono.“ Nolanův kouzelnický thriller možná v budoucnu zůstane zastíněný Batmanem, ale rozhodně by byla obrovská škoda na něj zapomenout. Je to totiž ten typ filmu, který vlévá filmovému fanouškovi novou energii do žil a po jeho shlédnutí má člověk oprávněný pocit, že přes všechny ty nářky nad tím, jak už se točí jen variace na remaky knižních adaptací, stále ještě existují v Hollywoodu lidé, kteří dokáží odvést zatraceně dobrou práci.

P.S.: Pokud se ptáte, co dělá Dokonalý trik ve VIM v podstatě ani ne dva roky od své české premiéry, odpověď dostanete někdy kolem Vánoc.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace