Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
District 9 | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.08.2009
CZ premiéra: 17.09.2009
režie: Neill Blomkamp
hrají: William Allen Young, Robert Hobbs, Jason Cope, Sharlto Copley, Kenneth Nkosi

District 9: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Kde jsou ty časy teaseru, jehož jediným posláním bylo překvapit pohledem na emzácký létající talíř. Trailer se s tím nepáře a rve ho rovnou do prvního záběru, takže je to rázem taková „normálka“, od které se dále odpichuje. Odpich opětovně směřuje k okrsku 9 – zvláštní hlídané karanténní oblasti, kde se za chvíli začnou dít věci. Blomkamp rázem poměrně udivuje rozmáchlostí svého filmu, kdy z vykecávacího filmu dělá film akční. A nejen to, na své si přijdou i příznivci sci-fi udělátek, rychlopalných pulzních zbraní s projektily v nádechu modré a mimozemských ekvilibristik, které nemají daleko k těm z Tranformers (chycení rakety mluví za vše). Okrsek 9 rázem opouští pole (pseudo)uvěřitelného dokumentu a pouští se na dráhu typického sci-fi, kde lidstvo bojuje o přežití a všechno kolem dělá bum. To, že si za to může samo a nejde jen o zlovůli ošklivých mimozemšťanů (ti paradoxně chtějí domů), to na věci vůbec nic nemění. Ale abychom Blomkampův spektákl nespravedlivě neodsuzovali – temnou a tajuplnou atmosféru si drží pořád, přestože vizuálně je to všechno až příliš nešikovně načančané (zkumavky v laboratoři) nebo sprostě digitální ve stylu intra libovolné akční počítačové hry. Triky neuchvacují, jednotlivé nápady uchvacují pouze občas, ale dohromady to při sobě drží hodně dobře – trailer dodržuje ty správné postupy „sázky na jistotu“ a ve své druhé polovině uzemňuje šikovným střihem a poloodhalenými záběry, které ukáží všechno, ale vlastně vůbec nic. Druhá polovina je tak dobrá, že dává zapomenout i na to, že první byla jen hodně vlažnou variací na vizi, kterou nabídla už spousta filmů předtím.

District 9: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Honosí-li se v dnešní době film nálepkou „Peter Jackson presents“, už jen těžko zůstane bez povšimnutí; I kdyby to byl dokument o trhání zkažené stoličky, následovaný napínavým dějstvím o nákupu pruhovaných ponožek. Režisér Neill Blomkamp už navíc v záři reflektorů a hlavičkách novinových článků jedou zazářil – právě pod Jacksonovým vedením byl vybrán jako režisér adaptace herního šlágru Microsoftu, Halo. A protože natáčení údajně stíhají problémy, dostal Blomkamp šanci zviditelnit se alespoň prozatímně (což bude jistě dobrý marketingový tah do budoucna, až se Halo vydá do kin). Jeho první celovečerní film je delší verzí předchozího kraťasu Alive in Joburg (zapátrejte na YouTube) a pokud oba filmy srovnáte, zjistíte, že o penězích to tentokrát překvapivě vůbec nebylo. Atmosféra je hodně podobná, a protože má jít o fiktivní pseudo-dokument, nemění se ani kamera, výprava a podobné věci. Víc peněz padá pouze na rozvinutí nápadu ve stejném stylu. Nápadu, který je skvělý a Blomkampovi leží v hlavě zjevně celý život. Pokud Alive in Joburg neznáte, trailer pro vás bude možná překvapením – ostatně překvapení je zároveň to jediné opravdu „popcornově atraktivní“, co nabízí. Zbytek je zdánlivě průměrnou rozhovorovou výplní, která by klidně mohla být televizním dokumentem o těžkém životě v afrických slumech. Ale do filmu samozřejmě patří a zjevně tvoří jeho stěžejní část. S ohledem na to, čím nás některé teasery občas krmí, je tenhle vystavený naprosto bravurně - krásně pozvolna gradující a vypointovaný téměř jako celý krátký film. Parádní lahůdka, která bezpochyby navnadí a jen tak z hlavy nezmizí.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace