Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Disaster Movie | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.08.2008
CZ premiéra: 02.10.2008
režie: Jason Friedberg, Aaron Seltzer
hrají: Carmen Electra, Kimberly Kardsashian, Matt Lanter, Nicole Parker, Crista Flanagan

Disaster Movie: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Co je to peklo? Pro někoho možná čtyřiadvacetihodinový maratón nejlepších momentů z Pět proti pěti, pro někoho cesta po dálnici z Prahy do Brna, pro někoho komunisti ve vládě a pro někoho třeba něco zcela jiného. Peklo je jen slovo, pod kterým si každý představí úplně jinou situaci, která jemu samotnému nahání absolutní hrůzu, avšak ostatním může připadat neškodná. Je to jen slovo. Disaster Movie mu ale konečně dává význam, který budou chápat všichni.

Rovnou na začátku napíšu, že v téhle recenzi se nesetkáte s klasickým „předchozí Epic Movie, Date Movie a Tohle je Sparta! byly sice špatné filmy, ale všichni jsme doufali, že se tvůrci u Disaster Movie poučili.“ Nebudu to psát, protože to není pravda. Už v okamžiku, kdy bylo natáčení nového filmu režisérské dvojice Jason Friedberg a Aaron Seltzer oznámeno, jsme tak nějak věděli, že to bude absolutní a neředěný humus, jehož nekvality by snad mohl překonat jen celovečerní dokument o kvalitě stolice Michala Davida. Otázka před projekcí filmu tedy nezněla „bude Disaster Movie špatný film?,“ ale „jak moc špatný film Disaster Movie bude?“ Fanoušky předchozích parodií mohu rovnou uklidnit, že režiséři si svůj standard bez problémů udrželi. I jejich nejnovější dílo je otřesné.

Příběh opět neexistuje. Skupina otravných hrdinů jde přes louku, občas se zastaví na ulici a asi třikrát vejde do poloprázdného skladiště. Cestou potkávají postavy z mnohdy známějších a vždycky lepších filmů, vedou idiotské dialogy a sem tam někdo naznačí, že se blíží konec světa. Když tedy v kině na patnáct minut odejdete zvracet, o žádný děj nepřijdete, protože tu zkrátka není. Namísto scénáře tu je sled náhodně na sebe navazujících scének, ve kterých je vždycky někdo oblečený jako Will Smith v Hancockovi, Christian Bale v Batmanovi nebo Amy Adams v Kouzelné romanci. Dříve se tvůrci téhle parodické série snažili alespoň o to, aby při vtipech jejich herec vypadal jako předloha a s přivřenýma očima se dalo říct, že nějaký béčkový komik je podobný Samuelu L. Jacksonovi. V Disaster Movie kašle Friedberg se Seltzerem i na tohle a stačí jim, že jejich Hancocka hraje černoch a Bruce Bannera běloch.

Úroveň vtipů je pochopitelně stejně žalostná, jako v předchozích filmech a většinou jde o tupé sexuální narážky nebo již zmíněný fakt, že tu prostě je člověk v kostýmu Batmana. Disaster Movie se ale od starších filmů tohoto typu liší v jedné podstatné věci. Tvůrci se tentokrát rozhodli být aktuálnější než dřív a zparodovali i filmy, které byly v kinech letos v létě. A v době, kdy Disaster Movie natáčelo, je ještě nikdo neviděl. Často je tak před chudáka diváka předhozena scéna, ve které by měl někdo něco parodovat, ale vlastně neví, co by to mělo být, protože předloha ještě v době natáčení neexistovala. Hancock se tak bouchne o lampu při svém vzletu z lavičky (což mohli tvůrci odkoukat z trailerů), Hellboy je červený a spadne na něj kráva, Hulk je zelený a spadne na něj kráva a Iron Man je plechový a spadne na něj kráva a on skončí jako plechovka. A divákův mozek, ačkoliv se snaží kadenci vražedně špatných vtipů nějakým způsobem přežít, pomalu odumírá.

Přiznám se, že už nevím, co o filmu napsat. Série ?????? Movie je považována za absolutní odpad a dno filmové zábavy, která tváří v tvář Žhavým výstřelům a Bláznivým střelám působí jako dílo člověka s těžkou mentální poruchou. Disaster Movie je vlastně úplně to samé jako předchozí tři filmy Friedberga a Seltzera a už poprvé to působilo trapně. Představte si tedy, jak to asi vypadá počtvrté.

Zkrátka a jednoduše opět je tu několik náhodně vybraných scén z jiných filmů, kopa špatných herců, liliput, nevtipné vtipy, mizerná hudba, nulová výprava, mrtvolná režie a absence byť jen snahy o natočení něčeho zajímavějšího. I když má Disaster Movie devadesát minut, já se po jeho shlédnutí cítím fyzicky a psychicky totálně vyčerpaný a veřejně prohlašuji, že pokud mi kolegové v redakci budou chtít během příštích dvanácti měsíců vnutit na recenzi něco podobného, končím se psaním o filmu a půjdu pracovat do zoo a budu uklízet sloní exkrementy. A klidně bez lopaty. Do větších sraček, než je Disaster Movie, totiž zapadnout už nemůžu.

Jako úplně poslední věc bych rád řekl, že každý, komu je více než patnáct a film se mu přesto líbí, je v mých očích idiot.

Verdikt

avatar1/10

Mr. Hlad

Absolutní dno filmové kinematografie bylo opět překonáno. Tvůrci nefungující parodie na všechny filmy letošního roku Disaster Movie ukázali, že díky absenci humoru, mizerným hercům a neexistující režii nabírá pojem „nejhorší film všech dob“ úplně jiného významu.Hodnocení redakce

 • avatar1/10

  Cival

 • avatar1/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  Ravenhorn

 • avatar1/10

  elar

 • avatar1/10

  Silence

 • avatar1/10

  killerzeli

 • avatar1/10

  verbst

 • avatar2/10

  Susanne

 • avatar1/10

  Psema

 • avatar1/10

  Jafix

 • avatar1/10

  Sentido

 • avatar1/10

  mikosuo

 • avatar2/10

  DarcKin

 • avatar1/10

  Jardus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace