Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Scary Movie 4 | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.04.2006
CZ premiéra: 08.06.2006
režie: David Zucker
hrají: Anna Faris, Regina Hall, Carmen Electra, Leslie Nielsen, Simon Rex, Shaquille O'Neal

Scary Movie 4: Recenze


ikona
imf
 

Ve své dávné recenzi na Scary Movie 3 (jindy a jinde, to jen abyste zbytečně nehledali), jsem v úvodu zdlouhavě vysvětloval svůj vztah k předchozím dílům téhle série, která podle mnohých vzkřísila žánr parodií. Dneska to přeskočíme, hodnocení jedničky, dvojky a trojky si můžete přečíst pod článkem, já se v tomhle ohledu omezím jen na sprostá slova. :) Každé Scary Movie na mě působilo jako hřebík zaražený do rakve s klasikami typu Žhavé výstřely nebo Připoutejte se prosím. Zucker měl ovšem ve třetím díle pár jakž takž slušných vtipů a tak se producenti rozhodli pohřeb trochu uspíšit natočením čtvrtého dílu.

Už v recenzi trojky jsem se podivoval nad tím, jak může někdo režijně takhle zdegenerovat, ale příčital jsem to Zuckerovu věku. Mezi Připoutejte se prosím a Scary Movie 3 je propast o rozloze Madagaskaru a kdybyste měli vesmírný dalekohled, ještě někde daleko za ní byste viděli krčící se Scary Movie 2. Myslel jsem, že časy vozíčkářů sajících v šílené křeči vlastní penis, se už nevrátí, ale jako obvykle jsem se mýlil. Došlo mi to, když jsem s kyselým výrazem sledoval Charlieho Sheena, předávkovaného Viagrou, kterak se vlastním penisem zabodne metr hluboko do asfaltu a film tak přijde o jediného slušného herce. Podíval jsem se na hodinky... uplynulo slabých pět minut, dalších sedmdesát jich zbývá. Tohle bude dlouhý večer.

Malý kvíz na úvod: Víte jak poznáte, že jste natočili celuloidový ekvivalent toaletního papíru? Když jediným dobrým fórem je James Earl Jones sražený autobusem a dialogy dosahují nového dna při hláškách typu: "Včera večer jsem viděla tvář"; "A měla nos?"; "Ano"; "Tak to asi byla tvář". Eh? Ani se nesnažte to pochopit. Davidu Zuckerovi zjevně propadla permanentka režisérské asociace a tak se vykašlal na natáčení a odešel hrát vrchcáby (použijte slovník ;). Zábavnější vysvětlení mě opravdu nenapadá, protože režie Scary Movie 4 odkazuje svou infantilností k počinu desetiletých dětí (aneb od nás pro vás) - jednotlivé gagy jsou na sebe vázány v duchu Kameňáků, bez ladu a skladu, přesně jak to prázdné koleje bez dějové linie dovolují. Chvíli si myslíte, že děj je variací na Nenávist, jindy je to zase Válka světů, ale pak vám dojde, že se prostě jenom střídají parodie na různé filmy a výsledný slepenec nedává smysl v žádném ze světových jazyků. A tak se smíříte a čekáte na ty opravdu dobré gagy...

Marná snaha, děti. Zuckerova invence se tu dá rozdělit do tří kategorií - vykrádání sama sebe (Anthony Anderson a DeRay Davis vedou úplně stejné rozmluvy jako ve trojce, akorát už to podruhé přestává být vtipné), mlácení lidí rozličnými předměty a tradiční záchodový humor. Alespoň jedna z těhle věcí by se mohla trefit do vašeho vkusu, ale poté, co byl už podesáté během pěti minut někdo "něčím" trefen, na základě čehož odletěl ze záběru, začal jsem se shánět po prázdném kelímku od popcornu, abych si po vzoru Mr. Beana zakryl hledí. Nic jsem nenašel a tak jsem byl nucen vytrpět Carmen Electru, kterak si spletla zasedací místnost s latrínou a Annu Farris natírající starou nebohou ženu exkrementy. Palec nahoru, Zuckere. Tohle dnešní teenageři chtějí.

Problém bude asi v tom, že nejsem "dnešní teenager" a podobné vtipy mě když už ne rovnou iritují, tak alespoň spolehlivě unavují. Necukají mi koutky, když vidím remake scény u Oprah, sehraný absolutně neznámými hereckými tvářemi (tihle Čendové navíc stopové zbytky svého talentu nechali sešrotovat neexistujícím scénářem) a natočený na digitální kameru. Ano, ano... Scary Movie 4 je typickou ukázkou hollywoodské přetvářky. Necháme vás tuhle "kravinu" natočit, protože víme, že za první víkend se zaplatí veškeré náklady. Prostě nám něco přineste, my na to hodíme nálepku Scary Movie a bude se to prodávat po tunách. Jak (s)prosté.

Je těžké být opět za morouse, protože když se tak rozhlížím po internetu, s úžasem zjišťuji, že Scary Movie 4 má úspěch nejen komerční, ale i kritický. Pokud se dá tedy o průměrných hodnoceních hovořit jako o úspěchu. Nevím jak si to vyložit, ale špatnou nohou jsem před projekcí určitě nevstával a třetí díl mi náhle připadá jako kultovní počin s nedoceněnými hereckými výkony. Čtyřka místo jasně definovaného záměru nabízí jen vyšisovaný video look, neskutečně špatné triky a cedulku "mám nízké IQ, ale jsem na to hrdý". Každému co jeho jest, ale když pak vidím tržby za první víkend a spokojené "desítkové" ohlasy, mám chuť tenhle film alespoň prostřednictvím recenze pořádně kopnout do koulí. Je to obhroublé, nízké a trapné, přesně v jeho duchu. Vím, že to nezastaví proudy spokojených diváků, vím, že to nezabrání ohlášení a natočení pětky (přípravy už se rozeběhly), ale věřte nebo ne, alespoň na chvilku se mi uleví. :) Takže Zuckere, teď neuhýbej... můžeš si za to sám. To tys mě nutil, abych se potil při pohledu na nahého Leslieho Nielsena. :)

p.s. A víte co je na tom nejsmutnější? Že rakev s žánrem parodie spouštějí do hrobu její kdysi nejzářivější hvězdy (Zuckerovi tentokrát se scénářem pomáhal Abrahams i Proft). Pevně doufám, že dalších podobných pohřbů se v nejbližší době obávat nemusím. I když CGIčkové animáky budou zřejmě po letošní sezóně potřebovat dýchání z úst do úst. :)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (49)

Verdikt

avatar2/10

imf


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  k0C0UR

 • avatar2/10

  Cival

 • avatar2/10

  Mr. Hlad

 • avatar2/10

  KarelR

 • avatar3/10

  Thoren


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  novoten

 • avatar2/10

  kryšpín

 • avatar3/10

  acheron

 • avatar3/10

  Silence

 • avatar5/10

  Georgee

 • avatar4/10

  RoBo

 • avatar5/10

  yeniczek

 • avatar1/10

  Kordus

 • avatar3/10

  sidda

 • avatar3/10

  mcb

 • avatar1/10

  verbst

 • avatar3/10

  cabal

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace