Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dilema | The Dilemma | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.01.2011
CZ premiéra: 17.03.2011
režie: Ron Howard
hrají: Vince Vaughn, Kevin James, Jennifer Connelly, Winona Ryder, Channing Tatum

Dilema: Recenze


ikona
KarelR
Ron Howard a jeho malý film o velkém rozhodnutí. 

Filmy s Vincem Vaughnem a Kevinem Jamesem musí být zákonitě komedie, hlásají hollywoodská pravidla. To je ale chyba lávky. Dilema, novinka Ron Howarda, je totiž spíš drama, ve kterém se známé duo komiků občas trochu utrhne ze řetězu a dá najevo, že úplně navážno přeci jen fungovat nehodlá. Z toho by se dalo usuzovat, že tu máme další mainstreamovou prohru, u níž se budete polovinu času nudit a ten zbytek kroutit hlavou nad tím, jak mohl takový film vůbec vzniknout. Jenže… tak poloviční chyba lávky.

Dilema určitě nepatří k dramatické špičce roku. Už zajímavý námět ale tenhle film posouvá mezi projekty, ve kterých se skrývá o maličko víc, než se zdá. O co jde? Vince Vaughn zjistí, že Kevinu Jamesovi zahýbá manželka. Jako jeho nejlepší kámoš by mu to měl hned říct, jenže mají deadline na důležitý byznys. A tak Vaughn řeší, jestli náhodou nebude lepší těch pár dní počkat. Právě na téhle jednoduché premise stojí ono docela nosné a vážné dilema, jež by v podstatě mohlo potkat každého z nás.

Je jasné, že právě tohle přitáhlo k filmu hodně nesourodou hollywoodskou směsku. Vaughn a James si dopřávají sexy manželky v podání Jennifer Connelly a Winony Rider, kolem krouží ustrašený Channing Tatum a občas se zjeví Queen Latifah a předvede, že má doživotní patent na obscénní černošky, které se nebojí operovat s výrazy jako „ženská erekce“. Tahle sestava nikdy nepřestane vypadat podivně, herecky ale až na mimózního Tatuma relativně funguje. Což znamená zhruba to, že vám myšlenka „proč v tom proboha nehraje někdo úplně jiný“ probleskne hlavou jen jednou a pak už se necháte průměrným scénářem vézt až do konce.

Právě ve scénáři se dají najít ty citelnější větší problémy filmu, protože komediální prvky občas působí vyloženě nadbytečně. Kdyby se Dilema usadilo raději v dramatické rovině, dalo se z něj vyždímat daleko víc a zmizelo by nadbytečných dvacet minut stopáže, díky čemuž byste u finále jen neodpočítávaly důležitě prokoukané vteřiny. V téhle podobě jde víceméně jen o dost nepochopitelný zářez v sinusové kariéře Rona Howarda, jehož přítomnost za kamerou není vůbec na ničem vidět. Kdyby rozdával příkazy na place nějaký neškodný debutant, celé by to zřejmě dopadlo úplně stejně a tohle zapomenutelné drama by potkal DVD release.

U toho bude každopádně nejlepší film dohnat, protože ty dvě hodinky s Vaughnem a Jamesem jsou ve výsledku o něco příjemnější, než by člověk čekal. Dilema tak trčí někde na pomezí promarněné šance a slušně odvedeného filmu, a volba „vidět x nevidět“ vlastně záleží na osobních sympatiích k herecké sestavě. Podle jiných kritérií se ani moc nemá cenu rozhodovat, víc než jednorázový oddech nečekejte.

Verdikt

avatar5/10

KarelR

Manželka vašeho nejlepšího kámoše má milence a vy nevíte, co s touhle nově nabytou informací dělat. Tohle dilema už potkalo nejednoho chlapa a teď ho řeší Vince Vaughn. Mohl by si u toho sice odpustit některé humorné vložky, i s nimi je ale Dilema koukatelným dramatem, jímž si můžete za půl roku zpříjemnit nějakou deštivou neděli. Mohlo být daleko hůř.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar3/10

  kyller

 • avatar3/10

  The Joker

 • avatar2/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Phil cze

 • avatar1/10

  Barbosa

 • avatar7/10

  pearl_jam

 • avatar5/10

  Humprey

 • avatar6/10

  Lookass

 • avatar6/10

  TheDasrkKnightR

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace