Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nějak se to komplikuje | It`s Complicated | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.12.2009
CZ premiéra: 21.01.2010
režie: Nancy Meyers
hrají: Meryl Streep, Steve Martin, Alec Baldwin, John Krasinki, Lake Bell

Nějak se to komplikuje: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Zkušená režisérka, hvězdné obsazení a film, který se ani trochu nevydařil.  

Málokdy se stane, že by o filmu všechno podstatné prozradil už jen samotný plakát. V případě Nějak se to komplikuje se tak ale stalo a může to člověku ušetřit peníze za lístek do kina. Celý film je totiž úplně stejný jako onen nevýrazný poster. Hodně se tam souloží, Meryl Streep se většinu času tváří jako zmatená puberťačka, Alec Baldwin má výraz sebestředného idiota, jenž je spokojený sám se sebou, a Steve Martin je tak nezajímavý, že se jeho obličej na plakát ani nedostal.

Ale vezmeme to od začátku. Přiznám se, že od režisérky Nancy Meyers jsem viděl jen její povedený debut Past na rodiče a průlomovou (a taktéž vydařenou) komedii Po čem ženy touží. Prázdniny si ke mně cestu zatím nenašly a stejně tak se mi vyhýbá i prý její nejlepší film Lepší pozdě nežli později. Fakt je ale ten, že během své krátké režijní kariéry si Nancy Meyers dokázala vydobýt postavení královny romantických filmů. Po Nějak se to komplikuje mám ale pocit, že by měla dobrovolně svou korunu odevzdat a nechat se zlynčovat davem milovníků kvalitních filmů tohoto žánru.

Nějak se to komplikuje je totiž film, jenž je sterilní jako máloco. Opravdu těžko se v něm hledá byť jen jedna věc, která by byla opravdu zajímavá. Příběh rozvedené postarší pekařky Jane, jež zjišťuje, že stále ještě něco cítí ke svému bývalému manželovi Jakeovi a zároveň se snaží sblížit se sympatickým architektem Adamem, nenabízí vůbec nic nového. Meryl Streep dvě hodiny přebíhá mezi dvěma herci, hodně souloží a chová se jako čtrnáctiletý rozmazlený fakan, který neví, co v životě chce a potřeboval by pár facek. Samotný nápad založit příběh na tom, jak si žena v okamžiku, kdy ji opustil manžel a děti se odstěhovaly, ujasňuje životní priority a hledá někoho, s kým by mohla strávit příštích pár let, není vůbec špatný. Bohužel to, jak je celý děj odvyprávěný, naznačuje, že tvůrci zapnuli kameru, někam odešli a doufali, že ústřední herecká trojice ze sebe vypotí něco alespoň trochu zábavného.

Bohužel se tak nestalo. Postavy jsou ploché a ani Meryl Streep, která by snad byla na nějakou tu cenu nominována, i kdyby měla cameo v Ordinaci v růžové zahradě, nedokáže z jednorozměrné Jane vymáčknout zajímavý charakter. Celé Nějak se to komplikuje je v podstatě založené na tom, že Meryl Streep tráví chvilku času s Alecem Baldwinem, jemuž by někdo měl říct, že ne všechno se dá odehrát šeptáním, a po zbytek doby je se Stevem Martinem, jehož architekt Adam je tak dobrosrdečný sympaťák, až má člověk chuť udělat mu něco nehezkého s obličejem. Z hereckého obsazení zaujme výrazněji jen sympaťák John Krasinski, ale ten tu logicky vedle trojice hvězd nedostává příliš prostoru.

Největší díl odpovědnosti za výsledný průšvih ale leží na samotné režisérce. Nějak se to komplikuje totiž ani zdaleka nepřipomíná film, pod nímž by měla být podepsána filmařka, jejíž jméno je synonymem kvalitní romantické komedie pro staršího a životem protřelejšího diváka. Na to je tu až příliš mnoho scén, ze kterých má člověk pocit, že za kamerou seděl někdo, komu je devadesát a jeho představa kvalitního a dobře načasovaného vtipu se zcela míjí s tím, co by člověk chtěl v roce 2010 v kině vidět. Meryl Streep a marihuana? Proč ne. Ale z jakého bizarního důvodu musíme zhulenou oscarovou herečku sledovat patnáct minut? Nahý Alec Baldwin s pivním mozelem rozvalený na posteli a skrývající své mužství za notebookem? Budiž. Ale proč celý vtip trvá pětkrát déle, než by bylo záhodno? Ani jedna z těchto dvou věcí není šokující, ani jedna není originální a ani jedna není ani příliš zábavná, ale to Nancy Meyers nejspíš nikdo neřekl. A podobných režisérských úletů s uměle natahovaným vtipem je ve filmu bohužel ještě víc. A ve vážných scénách tápe úplně stejně.

A to je ten hlavní důvod, proč Nějak se to komplikuje dostává možná až překvapivě nízké hodnocení. Není to vtipné, není to romantické a není to zábavné. Ano, hraje tu Meryl Streep, která si špatné filmy nevybírá, je tu vedle ní komediální matador Steve Martin a parťáka jim dělá Alec Baldwin, jenž je v seriálu 30 Rock naprosto úchvatný. Pravda je ale bohužel taková, že i Meryl Streep umí šlápnout vedle, Steve Martin má svá nejlepší léta už dlouho za sebou a Alec Baldwin tu hraje člověka, jenž je v podstatě stalker, sexuální loudil a egoistické hovado.

Možná, že až mi bude táhnout na šedesátku, celé Nějak se to komplikuje uvidím v úplně jiném světle, zatím je to ale pouze podprůměrný, mizerně natočený a překvapivě nepříliš dobře zahraný film, jenž v sobě nemá ani kousek romance a ani špetku humoru. Velký omyl pro všechny zúčastněné.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Meryl Streep má padesátku za sebou, je rozvedená a neví, jestli se dát dohromady se svým bývalým nebo to zkusit se sympatickým architektem. A tak se chová jako afektované pako, přebíhá mezi nepříliš zajímavým Alecem Baldwinem a naprosto nevýrazným Stevem Martinem, vypouští na diváky jeden natahovaný a špatný vtip za druhým a velmi pomalu se blíží k vysvobozujícím závěrečným titulkům. Nějak se to Nancy Meyers zkomplikovalo a výsledek je namísto romantické komedie překvapivě špatná podívaná.


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  MAJkLSON

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Carevic

 • avatar4/10

  uderenec

 • avatar7/10

  Franky5

 • avatar8/10

  puffy2

 • avatar7/10

  Juan

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Plesky

 • avatar6/10

  vader

 • avatar6/10

  Slarque

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace