Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dějiny násilí | A History of Violence | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.09.2005
CZ premiéra: 10.11.2005
režie: David Cronenberg
hrají: Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris, William Hurt

Dějiny násilí: DVD


ikona
k0C0UR
 

Komorní story technologického úchyláka Davida Cronenberga je na své „rozměry“ překvapivě dobře vybavena. Hned na úvod vás uvítá lokalizované menu, které už trochu napovídá, že s češtinou se to tady bralo vážně. A po otevření košaté bonusové sekce se to ihned potvrzuje. Neuvěřitelná nálož přidaných materiálů startuje 65 minutovým (!) filmem o filmu, kde se v jednotlivých kapitolách dozvíte snad i to, co nechcete ;). Zaměřuje se výhradně na natáčení násilných scén a poskytuje k nim zajímavé názory od úplně všech zúčastněných herců, režiséra, scenáristy i produkční (vedle toho samozřejmě i standardní povídání o práci s herci a sžítí se s charaktery). Hrozně zvláštně působí Cronenbergovo přemlouvání malé holčičky, aby se nechala „zastřelit“, či dvou středoškoláků, aby si rozbíjeli své tělesné schránky o řadu plechových skříněk ve školní chodbě. Je v tom znatelně cítit ta silná potřeba sdělit, jaký má k násilí vztah a proč to chtěl ventilovat světu. Poměrně vtipně pak působí vyjádření k poslední stránce scénáře, kde stojí jen „Je naděje“. Cronenberg vtipkuje, že kdyby se vytrhla, prostě by naděje nebyla a film by skončil drsně. Každopádně hodně zajímavé a přestože jsem to původně neplánoval, vydržel jsem až do úplného konce ;). Mimochodem, uvidíte tu možná jen tak pět šest záběrů z filmu, což je fajn.

Pokračujeme k vyřazené „scéně 44“, která je propírána na mnoha místech na disku. Kráčí v ní o snovou sekvenci, v níž to Ed Harris od Mortensena schytá brokovnicí do břicha. Scéna vypadá v souladu s předchozími Cronenbergovými úchylárnami a je snad jediným pravým odkazem k jeho předchozí tvorbě. A snad proto se hned v dalším sedmiminutovém dokumentu zpovídá, proč ji z filmu vytáhl – jednoduše proto, že filmu občas prospěje, když v něm podobném „pocty sami sobě“ raději nejsou. V dalším spotu David Cronenberg ilustruje rozdíl mezi americkou a evropskou verzí filmu. V principu jde o to, že americká MPAA měla problém se dvěma násilnými scénami (rozdrcení nosu, šlápnutí na krk) a tak se na nich v americké verzi ubralo trochu krve. Jinak jsou ale stejně dlouhé, i stejně nastřihané. Pokud chcete znát můj názor, toho rozdílu byste si vůbec nevšimli a mám pocit, že MPAA se opět jen trochu nudila ;). Ladně se přehupujeme k dalšímu dokumentu, v němž strávíte s Cronenbergem a hlavními herci devět minut na festivalu v Cannes. Nahlédnete na pár tiskových konferencí, vstřebáte pár legrácek, abyste se přesunuli k testovací projekci a následným bouřlivým diváckým ovacím. A pokud stále nebudete mít dost (i když marně přemýšlím, co ještě zbývá sdělit), čeká tu na vás ještě Cronenbergův šťavnatý audiokomentář a trailer, který můžete nalézt i v našem archivu.

Už dlouho jsem si nějaký disk tak neužil. Je to velký paradox vzhledem k tomu, o jak malý film se jedná a kolik se mu třeba před uvedením do kin věnovalo publicity. Cronenberg je perfekcionista a tady je to zase znát. Za bratru 399 Kč považuji Dějiny násilí za jasnou koupi.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky
Titulky: české, anglické...
Cena: 399,-
K mání od: 14. 6. 2006

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace