Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Čtyři slunce | 2012
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.03.2012
režie: Bohdan Sláma
hrají: Jaroslav Plesl, Aňa Geislerová, Karel Roden, Igor Chmela, Marek Šácha

Čtyři slunce: Recenze


ikona
Cival
Jak dopadl nejočekávanější český film roku? 

Bohdan Sláma má jiný světonázor. Oslavuje odlišné hodnoty než my, co cítíme blaho, když se po plátně IMAXu prohání naštvaní mimozemšťani a je u toho takový rambajs, že popcorn sám od sebe odlítává z kyblíku. Přesto ho uznáváme jako jednu z nejvýraznějších osobností současného českého filmu - jak kvůli tomu, že dokáže provařené herce organicky zasazovat do věrohodných kulis sociální periferie, tak třeba proto, že vždycky pečlivě pulíroval příběh i formální stránku. A jeho předchozí snímky díky tomu nabízely mocnou a tuze dramatickou podívanou.

Haló okolo úspěšného uvedení na prestižním festivalo v Cannes dávalo tušit, že Sláma tentokrát došel ještě o kus dál. Omyl. Čtyři slunce jsou jeho nejslabším dílem, přestože jim po stránce řemeslné či herecké nelze nic vytknout. Jenže jen kvůli tomu tu nejsme, natož pak páně Sláma, jenž pořád točí "od srdíčka" své upřímné filmy o důležitých věcech v životě a jde mu tedy o víc než jen pobavit nebo si odškrtnout čárku za další uvedený film. Na důležitou věc však tentokrát zapomněl - dramatická klenba je u Čtyř sluncí nebezpečně vetchá, nestabilní a film kvůli tomu ztrácí na působivosti. A často i na smysluplnosti.

Děj, navázaný na jednu rozeklanou famílii, tradičně sleduje několik tápajících existencí, jež mají příliš málo peněz, lásky a návykových látek, aby mohly být teď a tady opravdu šťastné. Příběhu chybí silný jednotící prvek, který by děj tlačil kupředu, takže se film pohybuje buď po nedotažených rodinných epizodkách (nevěra, výpověď z práce, zlobící syn a jeho otravná biologická matka apod.), nebo běží podél podivné spirituální linie. Karel Roden v ní hraje jakéhosi pomýleného vesnického mystika, jehož hledání bohužel nemá pointu, smysl a nakonec tak ani důvod, proč ho servírovat publiku.


Přehrajte si trailer
Sláma sice zase exceluje v práci s herci, mačká z nich maximum díky fenomenální kameře Diviše Marka, jenž dokáže být tu elegantní, ale hned o pár vteřin později až voyeuristicky přimknutý k tvářím postav. Čtyři slunce ale dusí nedostatky vlastní spíš českým debutům - nejbolestněji pak ve chvíli, kdy rozklížený příběh vyvrcholí vychtěnou a nevěrohodnou katarzí, která je navíc teatrálně přehrocená (dojde na vichr, bouři i smrtelné tragédie).

A ještě je k ní přisazen symbolický a zcela nesmyslný dovětek, po němž by nám asi měla být zem lehká. Spíš je ale po ní zatěžko vzpomínat na Slámův poslední film.

Verdikt

avatar5/10

Cival


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  pytlik

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar10/10

  Tomino

 • avatar4/10

  Barbosa

 • avatar7/10

  SteKi

 • avatar6/10

  tschrky

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar6/10

  noctambule

 • avatar8/10

  voresprut

 • avatar8/10

  ji.....pravda

 • avatar7/10

  ian.billiblixa.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace