Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Borg/McEnroe | 2017
csfd  imdb
US premiéra: 16.11.2017
CZ premiéra: 28.12.2017
režie: Janus Metz Pedersen
hrají: Shia LaBeouf, Sverrir Gudnason, Stellan Skarsgard, Tuva Novotny, David Bamber,

Borg/McEnroe: Recenze


ikona
Rimsy
björn borgjohn mcenroeshia labeoufsverrir gudnason
Björn Borg a John McEnroe, dvě tenisové legendy, před téměř čtyřmi dekádami tento sport proměnily. Film takové ambice ale rozhodně nemá. 

Asi nejznámějším filmem z tenisového prostředí je více než dekádu starý Wimbledon, který byl ale spíš o romantice než nervy drásajících sportovních bitvách. Je proto jedině dobře, že se někdo pokouší krásy bílého sportu převést na plátna kin, jelikož tahle hra, nekompromisně se odvíjející od silné psychiky, si to zaslouží. A proč rovnou nevyužít koncept, který se před pár lety tak osvědčil u Rivalů, že? Borg/McEnroe vypráví o jedné z nejslavnějších tenisových bitev, finále wimbledonského turnaje z roku 1980. Místo chladného profesionála Nikiho Laudy a nezkrotného bouřliváka Jamese Hunta jsou tentokrát… chladný profesionál Björn Borg a nezkrotný bouřlivák John McEnroe. Z téhle severské koprodukce však vzniklo víc než jen laciná kopírka.

Jména režiséra a scenáristy (Janus Metz a Ronnie Sandahl) diváky do kin nepřitáhnou, přesto oba rozhodně nic nepokazili. Bohužel ale ani neuchvátili. Možná je to tím, že tenis přece jen není tak vizuálně atraktivní jako formule, ovšem chytlavých střihových sekvencí se pohříchu nedočkáme, stejně jako jiných formálních hodů, jež by diváka trochu napumpovaly. Musí proto stačit psychologická rovina, která je oproti Rivalům ještě o něco zajímavější. Oba hrdinové totiž nepředstavují pouze zcela odlišné póly přístupu ke sportu, naopak se časem ukazuje, že jsou si podobnější, než by se zpočátku zdálo. Z toho důvodu je jednoznačně výraznější a zajímavější postava Björna Borga, trefně ztvárněná Sverrirem Gudnasonem; ten je navíc svému předobrazu až neskutečně podobný. Shia LaBeouf v druhé úloze na sebe naštěstí nestrhává zbytečnou pozornost, a tak úplně stačí, že se na bouřliváka Johna McEnroea typově hodí. Příjemně je doplňuje Stellan Skarsgard v roli Borgova trenéra, mimochodem po zhruba dekádě opět hrající ve švédském filmu.

Stopáž 107 minut je tak akorát, možná by se dalo ještě trochu krátit – paradoxně v dynamických záběrech z kurtu, jelikož ty svou občasnou nepřehledností a stereotypností příliš napínavé nejsou. Což obzvlášť zamrzí vzhledem k faktu, že právě k nim všechny ty záběry z dětství a dospívání obou tenistů postupně směřují.

Skutečný Borg byl v hodnocení filmu zdrženlivý, McEnroe si servítky nebral a pořádně dílo sepsul. Oběma zřejmě ale hlavně vadilo, že do příprav nebyli zahrnuti, což se projevuje nejvíce v přece jen trochu zjednodušeném vykreslení jejich postav. Ty jsou totiž určeny jen několika klíčovými momenty v životě, což v případě Rivalů díky dramatičnosti akce stačilo, ovšem tady by to chtělo něco navíc. Výsledná šestka je tak hodně přísná, film je to dobrý, ale pokud nehltáte každý pohyblivý obrázek s tenisovou raketou nebo nemáte úchylku na mullety, asi není moc důvod, proč se na londýnský Centre Court tentokrát vypravit.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Standardně zpracovaný sportovní film, který v duchu Rivalů sleduje odlišné životy dvou osobností. Severská odtažitost je cítit nejen z ústřední postavy Björna Borga, ale z celého snímku, a tak lacinou hru na city nečekejte - spíše poctivé vykreslení reálií jednoho slavného zápasu a nakouknutí do tajemných duší vrcholových sportovců.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  pepo

 • avatar5/10

  Milda99

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar9/10

  RidleyCrowe

 • avatar9/10

  malylada

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace