Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bojovník | Southpaw | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 31.07.2015
CZ premiéra: 23.07.2015
režie: Antoine Fuqua
hrají: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Lupita Nyong'o, Forest Whitaker, 50 Cent

Bojovník: Recenze


ikona
Rimsy
Jak se povedlo boxerské drama s Jakem Gyllenhaalem? 

O loňském Slídilovi si můžete myslet leccos, ale z přicmrndávače Jakea Gyllenhaala se právě tady stal tahoun, který přestal krotit hory a začal tahat diváky do kin. První ukázky na Southpaw (neboli Jižní tlapa, což je boxerský postoj/styl), který se u nás dočkal veleoriginálního překladu Bojovník, ukázaly Gyllenhaalovu proměnu z ulízaného kostlivce na six-pack pořízka, a to vše během několika měsíců mezi oběma filmy. Trailer však pohříchu nevyrukoval s ničím jiným… takže co nakonec Bojovník opravdu nabízí?

Gyllenhaal hraje boxera Billyho Hopea, mlátičku, která nemyslí, nebrání, nechává se vytočit a nakonec soupeře vždy utluče. Je tu zjevná paralela s jeho životním stylem, jelikož Billy není zrovna jaderný inženýr a o všem radši nechává rozhodovat svou manželku (sympatická Rachel McAdams). Po čtvrthodině skončí idylka její nešťastnou smrtí a Billyho pádem na finanční i rodinné dno. A pomoct mu může jen Forest Whitaker, toho času trenér v zaplivané tělocvičně. Pateticky přihodím, že celý následný trénink samozřejmě musí vést k Billymu vykoupení, jak kariérnímu, tak ve vztahu s jeho dcerou. No a to je vlastně všechno. Kdo viděl trailer, nedočká se v samotném filmu žádného překvapení.

Jedno se ale musí nechat - Gyllenhaal hraje jako o život. Natvrdlého a emočně nevyrovnaného bijce ztvárňuje suverénně a sám táhne celý film. Nevybavuju si žádnou scénu, kde by nevystupoval, a svou zarputilostí trumfuje zbytek obsazení včetně Whitakera. Zhruba hodinu udrží divákovu pozornost, pak si ale člověk zvykne a chce něco víc… a ono to bohužel nepřijde. Kde hledat chybu?

 

Největší obavy od začátku vzbuzovalo jméno na režisérské stoličce, kde se bohužel ocitl Antoine Fuqua. Pennsylvánský rutinér stále těží z Training Day, jediného vyloženě nadprůměrného bijáku, který se mu povedlo natočit. Nebo spíš nepokazit. Teď opět potvrzuje své tápání nevýrazným rukopisem, zaměnitelným stylem a nekonečným spoléháním na detailní záběry Gyllenhaalova rozmláceného obličeje. A je to škoda, protože po slibném startu je druhá polovina unylá, bez tempa a zcela předvídatelná - zejména vinou tuctového scénáře, který z nalajnovaného směru prostě neukročí ani o píď. Víc prostoru mohla dostat Billyho manželka, jednotliví soupeři nebo Whitaker. Namísto toho si poslechneme pravidelné dávky emocí a motivačních řečiček, za které by se styděly i televizní adaptace.

A co dál? Slyšíme jeden z posledních soundtracků nedávno zesnulého Jamese Hornera, ale zrovna tady se moc zapamatovatelných melodií neurodilo. K Bojovníkově hudbě mimochodem výrazně přispěl i Eminem, který je slyšet a některým scénám dodává tu správnou nasranost.

 

Ale nakonec tu máme jen řemeslně slušně zpracovaný boxerský film, který do subžánru nepřináší nic nového a pravověrní fanoušci násilných sportů tak mohou dál v klidu oprašovat svou kompletní edici Rockyho. Bez nejmenšího strachu, že by ignorací Southpaw o něco přišli. Jen herecký chameleon Gyllenhaal si zase trochu přihřál polívčičku a třeba si příště bude moc střihnout pěknou roli v zajímavějším projektu pod schopnějším režisérem.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Rutinní boxerské drama o úspěších a pádech jednoho bitkařského šampióna. Scénář se blíží slabším dílům Rockyho a z šedi vyčnívá pouze Gyllenhaal a jeho (téměř neustále) krvácející hlava. Průměrný boxerský dortík, bohužel bez třešinky.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar7/10

  Leonidas I.

 • avatar6/10

  JohnyD

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar8/10

  Killda

 • avatar7/10

  Davies182

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace