Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bez věcí nad věcí | 100 Dinge | 2018
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 18.07.2019
režie: Florian David Fitz
hrají: Florian David Fitz, Matthias Schweighöfer, Miriam Stein

Bez věcí nad věcí: Recenze


ikona
Rimsy
bez věcí nad věcíFlorian David FitzMatthias Schweighöfer
„Podívej, penis vypadá jako mimoň v roláku.“ Hehehe, podobných fórů je nová německá řachanda plná. Hehe, super. 

Jestli mě nějaké tituly v naší kinodistribuci v posledních letech vyloženě otravují, jsou to přisprostlé francouzské a německé komedie stojící pouze na vulgaritách, stereotypech a občas i náhodně nacastovaném známém jménu. Po nedávné otravnosti Daddy Cool se tentokrát mému znechucení snaží vyhnout německý zástupce Florian David Fitz. Ten před třemi lety zaujal rozporuplnou buddy komedií Nejkrásnější den, v níž to roztočili dva umírající mladí muži způsobem, který mixoval žánrové stereotypy s komentováním mnoha aktuálních témat; zdá se, že podivně pojmenovaná novinka na tento počin jasně navazuje.

Režisér a scenárista Fitz se opět chopil i hlavní role a stejně tak opět povolal i svého parťáka Matthiase Schweighöfera. Tahle dvojice kamarádů rozjíždí startup s mobilní aplikací připomínající klasické hlasové asistenty jako Siri; snaží se však jít o krok dál a díky sbírání dat o uživatelích nabízet na míru přizpůsobené produkty. Tedy v podstatě něco, co se v méně elegantní formě děje už nějakou dobu, ale to ponechme stranou. Zatímco Fitz představuje konzumem posedlého vývojáře, Schweighöfer se stará o byznys a vedle práce je pojí i dlouholeté přátelství. A to se samozřejmě začne bortit ve chvíli, kdy jejich aplikace začne mít potenciál. Zcela zbytečná sázka totiž vyústí v to, že se oba musejí obejít bez všech svých věcí – a v průběhu následujících 100 dnů si každý den mohou jednu další vzít.

Vcelku nápaditá premisa dává jasně na srozuměnou, že Fitz chce uštědřit tvrdý políček konzumerismu a našim materialistickým touhám. To však není zdaleka jediné téma, k němuž se pokouší vyjádřit; jde totiž dál a neumětelsky filosofuje nad vztah materiálních věcí a životního štěstí. Jak to máme dnes a měly to tedy předchozí generace stejně? A o co jde velkým korporacím, které zde zastupuje démonizovaná karikatura Marka Zuckerberga? Jak může nelimitovaný konzum pošramotit křehkou lidskou duši? Máme dobře nastavené životní hodnoty a priority? Fitz se snaží jít do hloubky u tolika témat, že nakonec jen klouže po povrchu u všech z nich.

Výchozí situace spojená se sázkou a jejími pravidly navíc není důsledně dodržována a postavy si nakonec vlastně dělají, co se jim zlíbí. A jelikož se ústřední dvojice chová téměř neustále idiotsky, stává se minimálně první půlhodina téměř nekoukatelnou záležitostí; debilita postav, přepálená nahota a frenetičnost vulgarit opravdu dlouho hrají prim. Pak se film trochu uklidní, více prostoru dostane i podivná milostná linka s Miriam Stein (vcelku sympatickou Emmou Watson chudých) a dočkáme se i několika vypointovaných scén. Nakonec ty bezmála dvě hodiny i utečou, ale o žádnou komediální pecku se rozhodně nejedná.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Stovka nadhozů, ale pramálo odpalů. Svižná německá komedie se snaží bavit i moralizovat, ovšem v obojím zůstává přinejlepším na půli cesty.Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  crom

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar4/10

  Bajco

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace