Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Beowulf | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.11.2007
CZ premiéra: 29.11.2007
režie: Robert Zemeckis
hrají: Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins, John Malkovich, Brendan Gleeson

Beowulf: DVD


ikona
imf
 

Videoklipová renderovaná masáž pro všechny, které nudí recitace anglosaských básní? Beowulf je typické nedochůdče, které můžete nenávidět i milovat. Nelze nezatleskat Zemeckisovu ztvárnění duševní stránky hlavního hrdiny, kterou Ray Winstone opatřil hromovým barytonem (i Leonidas by souhlasně přitakal, že "takhle mluví chlap" ;), slavný vizionář se chytil dobrého příběhu, který je za pomoci zdatných scenáristů chytře aktualizován a opravdu "sviští"...  do opravdu majestátné podoby, která smete všechno ostatní se však dostává až ve svém finále, což může být problém, protože Beowulf většinu stopáže působí loutkovým dojmem. Motion capture v Zemeckisově stylu je pořád ještě v plenkách a mimika herců těžce zaostává za jejich "stoprocentně opravdovými" kolegy. Je hezké, že kamera může vyvádět psí kusy, ale některé pohyby v akčních scénách a vyjádření jakýchkoliv emocí rozskřípe oči laika i fajnšmekra natolik, že atmosféra mizí jako pára nad hrncem. Nijak tomu nepomáhají ani sebeukájecí záběry (odzoom z hodovní síně do Grendelovy jeskyně) a kvalitní obsazení. O tom, jestli je Angelina Jolie ve 3D hot nebo nebo "not", se bavit nehodlám, ale silné téma drží Beowulfa nad vodou... o tom, že mu teče do bot ovšem není sporu. Dejte Zemeckisovi ještě pár let a možná si virtuální herci najdou své místo na chodníku slávy. Zatím však fungují pouze coby závaží dobrých úmyslů... v hrané podobě by mohl severský bojovník pomýšlet i na osmičku, takhle dávám pro "nepřekonatelný odpor" pouhých šest plus. A šlus.

Pokud kvůli naznačenému průměru váháte, možná byste měli počkat na zhodnocení DVDčka. Za pět stovek dostanete dvoudiskovou edici v exkluzivním kovovém boxu. Vypadá to skvěle, zní to ještě líp... tak by se dal ostatně popsat i zvuk a obraz, které lezou k absolutoriu díky plně digitálnímu transferu. Líp už vypadá Beowulf jenom na Blu-rayi. Samotnému filmu je vyhrazena celá první placka, na té druhé se pak rozkládají fíčury rozličné délky. Ta největší má přes dvacet minut a sledujeme v ní herce tajtrlíkující v kostýmech posetých pingpongovými míčky, střídavě hlásající něco o převratu v natáčení filmů. Nejsou daleko od pravdy a možná se z toho jednou stanou historické materiály, ale navzdory vychytanému zákulisí má člověk pořád v hlavě ten výsledek. A tam je co dohánět. Z legrace jsem onehdy pod recenzí říkal, že Zemeckis by mohl za deset let Beowulfa přerenderovat a dodatečně ho tak na tu osmičku dotáhnout. Po zhlédnutí filmu o filmu prakticky nemám pochybností o tom, že by se to zvládnulo. Moc pěkné hračky.

Film je mimochodem k dispozici v nesestřižené verzi, což přináší o trochu víc brutality, ale... to jistě většinu z vás zajímá nejvíc... žádné sprosté obrázky Beowulfa (oprava... necenzurovaná verze je pouze na HD-DVD a zahraničních edicích, Magic Box nakonec použil klasickou kinoverzi, za chybu se omlouváme). Vzpomínáte si na scénu se zakrytým rozkrokem? Nečekejte, že by vám tvůrci něco ukázali. Nevím jak vy, ale když jsem zjistil, že se v tomto ohledu nic nezměnilo, docela jsem si oddechnul. Deset minut extra vystřižených scén je prezentováno v nedokončené podobě, ale najdou se tam zajímavé repliky i situace, takže si klidně dejte do nosu. Další dokumenty se věnují výrobě monster - Grendela, jeho matky, vodních příšer nebo draka. Velmi zajímavé povídání, i proto, že tyhle (ne)stvůry patří k tomu nejzajímavějšímu, po stránce designu, co film nabízí. Image filmu jako celku pak rozebírá pětiminutovka o tom, jak přenést Beowulfův svět z papíru na stříbrné plátno (jeden materiál se věnuje i rozboru samotné básně). A nakonec povinná dvouminutovka s Rayem Winstonem aneb jak se proměnit z dobromyslného tlouštíka na řvoucí mašinu o jejíž břišní svaly byste zlomili hlaveň tanku. Aneb až se zítra probudím, chci být renderovaný a tudíž bez chybičky. :)

Obraz: 2,40:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky
Titulky: české...
Datum vydání: 23. 4. 2008
Cena: 459,- (539,- za steelbook)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace