Avatar: The Way of Water: Recenze
13:00 | 14.12.2022 |
Když v roce 2009 poslal do kin James Cameron Avatara, byla to událost, která změnila filmový svět. Železný Jim ukázal světu, jak vypadá blockbuster schopný oslovit diváky všech generací, umí pracovat s klišé a kombinovat drama, radost z objevování nového světa a audiovizuální orgie. Z Avatara se stala událost, u níž musel být skutečně každý. Samozřejmě jako u všech snímků platí i tady, že se nelíbil všem, což je naprosto v pořádku (naprosto v pořádku není připomínat to posledních deset let pod každým článkem, který se Avatarovi věnuje, ale to spíš říká něco o autorech těch příspěvků než o filmu jako takovém). V každém případě teď konečně dorazila dvojka a recenze by se dala odbýt jednoduchým „je to zase hezký, zase velký, zase dobrý a bez nějakých zásadních změn.“ Krom toho počítám, že většina fandů už je dávno rozhodnuta, jestli a kdy na dvojku Avatara půjde a to bez ohledu na to, co o The Way of Water já nebo kdokoliv jiný bude psát.
Na Pandoře uběhlo už pár let od chvíle, kdy její obyvatelé vyhnali hamižné lidstvo, ale to se nedávno vrátilo a vzhledem k tomu, že planeta Země je podle všeho dost v háji, přicházejí Nebešťané znovu a tentokrát jsou odhodlaní na Pandoře zůstat. A Na'vi jim to pořádně komplikují. Pod vedením Jakea Sullyho provádějí kolonistům hodně znepříjemňují život, lidé ovšem vědí, že pokud se zbaví jeho, se zbytkem modrásků už to půjde snáz. A proto se Sully, jeho láska Neytiri a jejich poměrně rozvětvená rodina rozhodnou odejít z domovského lesa a hledat azyl u spřáteleného kmene žijícího u oceánu. Musí se naučit žít jinak, než byli zvyklí získat si respekt a úctu svých ochránců a taky se připravit na to, že dřív nebo později přijde válka i sem.
Názor, že Avatar je vlastně Pocahontas s modrými mimozemšťany, jste už asi slyšeli a myslet si o něm můžete, co chcete. Faktem ovšem zůstává, že druhý díl skutečně alespoň ze začátku připomíná příběhy o dobývání divokého západu, kde technologicky vyspělejší lidstvo dostává solidně na budku od domorodců, kteří sází na znalost prostředí a především odhodlání bránit svůj domov. Cameron však děj rychle přesouvá do úplně nových míst a většina The Way of Water se nakonec odehrává v prostředí připomínajícím tichomořské ostrovy. A režisér šanci ukázat nová zákoutí Pandory využívá na maximum.
O jeho lásce k oceánům a podmořskému životu se ví a Cameron se ani nepokouší sám sebe držet na uzdě. A je to dobře, protože poznávání nového prostředí dovede být stejně úchvatný zážitek jako první kroky na Pandoře před třinácti lety. Avatar 2 se vůbec nebojí na několik minut jednoduše ignorovat příběh i postavy a jen ukazuje všechny krásy i nebezpečí oceánu. A opět vám z toho bude padat držka k zemi jako před lety. Nemluvím tu teď jen o samotné fauně a floře, o spoustě podivných ryb, pandorských velryb a rostlin, ale i o lidské podmořské technice. I věci, které se objeví jen na pár sekund, jsou designově skvostné, zároveň však působí účelně a uvěřitelně a člověk se vyloženě těší na to, co dalšího mu Cameron ukáže. A je mu jedno, jestli to budou obří sasanky, mechaničtí krabi nebo futuristická velrybářská loď.
Cameron zkrátka sebevědomě ukazuje, že minule to byl vážně jen předkrm a že svět, který si vytvořil v hlavě a teď ho s nadšením převádí na plátno, toho může nabídnout mnohem víc. A taky nabízí. Budete žasnout stejně jako před třinácti lety. A budete chtít víc. Naštěstí však Avatar 2 není ten případ sequelu, kde by se režisér utrhl ze řetězu a nekontrolovatelně sypal na plátno všechno, co baví jeho a zapomněl při tom na zbytek. Cameron dovedl sám sebe uhlídat a všechny ty krásné obrázky, podmořské potvory a rozdílnosti obou kmenů tu nejsou jen proto, aby hezky vypadaly. Ačkoliv by možná stačilo ukazovat další tvář Pandory, na příběh se tu naštěstí nezapomíná. A i k němu přistupuje Cameron docela zajímavě. A malinko jinak než minule.
Zatímco první Avatar byl archetypálním dobrodružstvím o seznamování se s jinou kulturou, jejím poznávání a respektování a nakonec i o vykoupení za předchozí činy, tentokrát na to jdou tvůrci jinak. V hlavní roli je rodina. A nebo ještě lépe – v hlavní roli tu je nová generace hrdinů. Jake Sully a Neytiri tu samozřejmě mají prostoru hodně a především v závěru se dostanou výrazněji ke slovu, ale prim tu hrají jejich potomci. Každý z nich si musí projít vlastní cestou a překonat vlastní překážky. Cameron se tak chvilku věnuje nejstaršímu potomkovi, který má pocit, že ochrana rodiny leží i na jeho bedrech, pak přeskočí na mladšího rebela, jenž bojuje o respekt otce, někdo řeší lásku, někdo si ujasňuje, kam patří a do toho všeho tu pak máme i nový kmen, jeho zvyky, pravidla, kulturu a občas komplikované vztahy s nově příchozími modrásky. Výsledkem je, že se na plátně pořád něco děje a když už má člověk pocit, že se mu nějaký hrdina a jeho vlastní malý příběh okoukávají, skočí se k dalšímu. A ty tři a čtvrt hodiny jsou subjektivně poloviční.
Avatar: The Way of Water nasadí hned na začátku svižné blockbusterové tempo a díky střídání hrdinů a jejich příběhů a neustále novým audiovizuálním lahůdkám nemá slabší místo. Nezadrhne se a třeba v porovnání s dvojkou Black Panthera je vidět, jak moc si je Cameron vypravěčsky jistý. Ví, co divákům dát, aby se nezačali ani na chvilku nudit a jak si udržet jejich pozornost bez ohledu na to, jestli zrovna jeden z hrdinů zkouší kamarádit s velrybou, nebo se na plátně malé komando Na'vi pokouší vykolejit vlak. A nebo do toho šlápne v půlhodinovém finále, kdy dojde na velkolepou destrukci, osobní konflikty i scény, ve kterých Cameron fandům připomene, že kdyby se mu chtělo, nějakou tu drsnější a dospělejší akční podívanou by zvládl pořád bez nejmenších problémů.
Přehrajte si trailer Jenže on nechce. Avatar: The Way of Water je výtečný blockbuster, jemuž prakticky není co vytknout. Cameronovsky velkolepý, se silnými postavami, audiovizuálem, který by měl donutit tvůrce většiny velkých trikových filmů sedět někde v rohu a přemýšlet, kde a proč jim ujel vlak, nádherným světem a nezadrhávajícím tempem. Že se podobá jedničce? Tak už to u sequelů chodí. Já osobně bych možná ocenil víc scén schopných prodat silné emoce a vyvolat příjemné mrazení v zádech a jsem připravený jít se subjektivním hodnocením ještě o bod výš, až Avatara dvojku uvidím z kopie, která nesází na vyhnusnělé 48fps, které tomuhle filmu (jako ostatně všem) dělá medvědí službu.
Tentokrát to asi nebude revoluce a megaudálost jako při prvním filmu, ale co se řemesla týče, Cameron tu ukazuje, že je mnohem dál než skoro celý mainstreamový Hollywood.
Verdikt
Mr. Hlad
James Cameron opět ukázal Hollywoodu, kdo je král filmových blockbusterů. Jeho druhý Avatar je i přes tříhodinovou stopáž zábavná podívaná od začátku až do konce, která v ideálním tempu dávkuje dech beroucí audiovizuál a osobní příběhy starých i nových hrdinů. Pandora je snad ještě krásnější než minule, nováčci sympatičtí a Cameron udržuje tempo od začátku do konce bez jediného zaškobrtnutí. A po třinácti letech ukazuje, že je pořád o velký kus dál než většina hollywoodských filmařů.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 8/10
Cival
- 9/10
TedGeorge
- 8/10
Spooner
- 9/10
Gonzi
- 8/10
do_Od
- 8/10
Rimsy
Hodnocení čtenářů
- 10/10
Ravenhorn
- 9/10
Silence
- 8/10
Mephos
- 8/10
Revan
- 9/10
cabal
- 8/10
b1aster
- 9/10
gormie
- 8/10
Slide
- 3/10
crimson_moon
- 8/10
Rokle
- 10/10
Ragnarok
- 8/10
Tomino
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry