Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ava: Bez soucitu | Ava | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 06.08.2020
režie: Tate Taylor
hrají: Jessica Chastain, Colin Farrell, John Malkovich, Common, Falk Hentschel

Ava: Bez soucitu: Recenze


ikona
Mr. Hlad
avacolin farrellcommonjessica chastainjohn malkovichtate taylor
Akční pecku hledejte jinde. A dobrý film vlastně taky.  

Už dávno jsou pryč doby, kdy byl akční žánr považovaný výlučně za mužskou záležitost. I kdybychom nepočítali superhrdinky, žen pokoušejících se uspět v ve filmech plných přestřelek, lámání rukou a velkých explozí, je v posledních letech docela hodně. A popravdě nevím o nikom, kdo by to považoval za problém. Jeden rozdíl oproti „chlapským akčňákům“ tu ale přeci jen je. Na jednu stranu tu vznikají ty klasické, postavené právě na akci. Charlize Theron v Atomic Blonde vykydlila půlku východního Berlína, Jennifer Garner se s tím v Peppermint: Anděl pomsty taky moc nemazala a Milla Jovovich to snad ani jinak neumí. Pak tu však vznikají i filmy, které se pokouší řešit víc nitro hrdinek, jejich motivaci a důvody k tomu, proč lidem ubližují, což ovšem taky nemusí být na škodu, když to dopadne jako Brutální Nikita. Když to ale dopadne jako Ava: Bez soucitu, je to průšvih. 

Přiznám se, že na film jsem byl celkem zvědavý. Jessicu Chastain jsem chtěl v akční poloze vidět už docela dlouho a John Malkovich s Colinem Farrellem jsou dost dobří herci na to, aby dokázali člověka v kině hodinu a půl bavit. Jenže ti tři jsou asi to jediné, co v Avě stojí za pozornost. Chastain, která za filmem stojí i jako producentka a tudíž je za výsledek zodpovědná asi nejvíc, se totiž rozhodla Avu pojmout jako akčňák z té druhé kategorie, tedy víc jako drama než jako střílečku. To drama ovšem zoufale nefunguje. 

Permanentně zamračená hrdinka se vrací po osmi letech domů, kde ji čeká bolestivé setkání s matkou, s níž si nikdy nerozuměla, starým přítelem, který teď randí s její sestrou, a krutou minulostí. Ava se musí postavit faktu, že svou závislostí na alkoholu a drogách zničila rodinu, ale i velkým nevyřčeným tajemstvím, díky nimž ji její nejbližší zavrhli… má ještě šanci věci napravit a blablablabla… prostě je to uchcaná ukecaná nuda jak z Hallmarku nebo nějakého romantického dramatu z Německa, co běží na Prima Love v sobotu odpoledne a vaše babička u něj obvykle v půlce usne. Ava je plytké drama s nezajímavými postavami a směšnými dialogy (prakticky všechny scény s mámou jsou opravdu bolestivé) a banálními zvraty. A občas si taky vzpomene, že to má být akční thriller. Bohužel. 

Režisér Tate Taylor akci absolutně neumí, takže bych měl být asi rád, že jí v Avě moc není. A když už na ni dojde, dostaneme všemi oblíbenou kombinaci zběsile rychlých střihů a kamery, která se hýbe tak moc, že nevidíme nic. Respektive vidíme, jak málo nápadů tvůrci měli a jak moc kašlali na realizaci. Nečekám, že každý akční film bude vypadat jako John Wick. Ale mohl by vypadat třeba líp než libovolný díl seriálu Arrow. Krom toho jsem měl v mnoha scénách pocit, že tvůrci vlastně ani akční film točit nechtějí a že je akce, napětí, rvačky a střílení vůbec nezajímají. Pokusy o vytváření jakési osudovosti mezi hlavní trojicí hrdinů (Commona do ní nepočítám, navíc tu nic moc herecky nepředvede) naprosto nefungují a to, co v poslední čtvrtině začne předvádět Colin Farrell, fakt smrdí přístupem „hele, mě to nebaví, nějak to dodělejte, já jdu do přívěsu spát.“ 


Přehrajte si trailer
Ava: Bez soucitu je devadesátiminutová nuda, která je ve svých silnějších chvílích banální a unylá a v těch slabších viditelně nezvládnutá a otravná. Kvůli všem zúčastněným mě to dost mrzí, protože i v tomhle marastu je vidět, že Chastain a Farrell by svoje role pod vedením někoho, kdo by žánru (ať už dramatu, nebo akčnímu thrilleru) šel trošku víc naproti, mohli zvládnout víc než se ctí. Ale v tomhle případě se to fakt nepovedlo. Ava neví, jestli chce být psychologickým dramatem, akčním béčkem, politicko-konspiračním thrillerem nebo příběhem o vykoupení sebe sama. A tak zkouší být vším a nefunguje v ní ani jedno. 

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Vražedkyně Jessica Chastain se po letech vrací domů, aby se smířila se sestrou, vyříkala si věci s maminkou, postavila se své vlastní minulosti a občas zabila někoho, koho na ní pošle Colin Farrell. Ava: Bez soucitu je spíš drama, které se snaží akci vyhýbat, což je dobře, protože akce jako taková za moc nestojí. Ale bohužel za moc nestojí ani to drama, takže krom charismatického a trestuhodně nevyužitého obsazení tu fakt není nic, kvůli čemu by stálo za to s touhle šmírou ztrácet čas.Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar3/10

  PraSiteL

 • avatar3/10

  Ragnarok

 • avatar3/10

  kvok

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar10/10

  KarlosK

 • avatar4/10

  Ceslo

 • avatar4/10

  Tranda-lina

 • avatar4/10

  mamma

 • avatar1/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace