Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Assassin´s Creed | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.12.2016
CZ premiéra: 29.12.2016
režie: Justin Kurzel
hrají: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Ariane Labed, Michael Kenneth Williams

Assassin´s Creed: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla ambiciózní adaptace herní série, která měla žánr nakopnout do hollywoodských výšin?  

Rok 2016 měl být pro adaptace počítačových her zlomový. A možná i byl, i když asi ne tak, jak si tvůrci a fanoušci představovali. Warcraft u pokladen kin nezanechal extra dobrý dojem a dojel na průměrné triky, nepříliš dobré obsazení a především snahu zavděčit se hráčům, kteří do kina sice přišli, naneštěstí jich evidentně nedorazilo tolik, s kolika se počítalo. Assassin´s Creed v ničem z výše zmíněného chybu neudělal, paradoxně ale dopadl možná ještě hůř. 

Mám tuhle herní sérii rád. Pár hodin jsem proseděl snad u každého dílu a skákání po střechách renesančního Říma, honičky v ulicích viktoriánského Londýna nebo drancování lodí v Karibiku plném pirátů mě bavily dost. Tedy alespoň většinu času. Assassin´s Creed totiž jednou za pár hodin zastaví, děj se přesune do současnosti a najednou se pracuje s příběhem o válce lidí s jakousi civilizací, jež byla na Zemi před námi. A na tom příběhu je evidentní, že už dávno leze krkem jak fanouškům hry, tak i jejím tvůrcům, kteří však nemají koule jednoduše to utnout a celé se jim to rozpadá pod rukama. Představte si, že byste koukali na Hvězdné války a každých dvacet minut, většinou po nějaké epické scéně, by se to stoplo, na scénu přišel George Lucas a začal vám vysvětlovat něco, co má se světem Star Wars něco společného, i když jen velmi vzdáleně. A zábavné to je asi jako čekání na pohotovosti s akutními střevními problémy. Naštěstí ve hře tyhle odbočky do současnosti zabírají skutečně jen zlomek. Bohužel ale právě ty na celém Assassin´s Creed fascinovaly Michaela Fassbendera. 

 

Už pár měsíců před premiérou oznámil, že poměr scén ze současnosti oproti těm z doby, kdy ve Španělsku dělala binec inkvizice, bude 70:30. A to není dobře. Tohle absurdní rozhodnutí filmu podráží nohy, ať už patříte mezi hráče a znalce, nebo jste se nechali nalákat trailery. Je fajn, že Fassbendera, režisér Kurzela a zbytek okouzlil herní nápad, že si každý ve svých genech nese něco ze svých předků a díky mašině jménem Animus lze prožívat jejich životy, ale není fér a není ani dobře, že se rozhodli tenhle nápad zpracovávat zrovna tady. Assassin´s Creed je dobrodružná historická podívaná a tu evidentně nikdo z lidí na place nechtěl točit, zároveň jim však bylo jasné, že bez ni tuhle značku neprodají (ne že by se jim to nakonec povedlo...). Nakonec z toho vylezl film, ve kterém jsou akční scény z minulosti, tedy to, na čem celá herní série stojí, spíše trpěné než protěžované. 

 

Tím nechci říct, že jsou špatné. Kurzel je dobrý režisér a měl evidentně dost peněz a pár šikovných kaskadérů, takže honičky a bitky ze Španělska dovedou strhnout a minimálně bitka se záporáckým rytířem nebo velký útěk před celým městem mají patřičný drive, tempo a momenty hodné zapamatování. Znalci si užijí pár nenásilných pomrknutí, ostatní se budou bavit profesionálně odvedenou akční prací. Podtud všechno v pořádku. Pak ovšem Kurzel zavelí stop a vrátíme se do současnosti, kde jsme opět nuceni sledovat utahaný příběh s herci, kteří jsou buď nevýrazní, nebo hrají tak idiotské postavy, že se mi občas zdálo, že jim samotným je na place trapně (zdravíme oscarovou Marion Cotillard). Jako člověk, jenž hry zná a má rád, jsem se tedy většinu času extrémně nudil a spíš než filmem se zabýval myšlenkou, proč do hajzlu tohle někdo dovolil natočit. Věřím, že Fassbender jako producent měl jen ty nejlepší úmysly, ale nejspíš za ním měl někdo v pre-produkci přijít a říct mu, že je sice hezké, co plánuje, bohužel výsledkem bude jen to, že všechny nase*e. 

 


Přehrajte si trailer
A kdo hru nezná? Ten dostane příběh, který nedává na první ani druhý pohled moc smysl, bere se vážněji než prvňák, co si jde pro pololetní vysvědčení, nevypadá moc zajímavě a hlavně extrémně nudí. Před pár lety kolovala historka o tom, že Lars Von Trier by rád natočil bondovku, v níž by se rád zabýval Bondovou možnou homosexualitou a celé by to bylo mnohem víc perverzní. Naštěstí se tak nestalo, protože tohle do háje nechce nikdo vidět. U Assassin´s Creed se bohužel neobjevil nikdo, kdo by celý tenhle nesmyslný bordel stopnul už v základu a výsledkem je tedy film, jenž nepotěší a nepobaví dost pravděpodobně ani znalce předlohy, ani lidi, co si vyrazí na historický akčňák. Nakonec z toho vylezl blábol za spoustu peněz s několika povedenými akčními momenty, který vydělá míň než sedmý Resident Evil a nakonec bude možná i horší. A zaslouží si to.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (37)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Michael Fassbender natočil adaptaci herní série, která znalce rozčílí, protože v ní není to, na čem Assassin´s Creed stojí a padá, a ostatní akorát totálně zblbne. Do popředí se tu tlačí příběh, který nedává moc smysl ani samotným tvůrcům a nevýrazní hrdinové, jimž lze jen těžko fandit. Těch pár vydařených akčních scén naznačí, jak by to celé mohlo být fajn, kdyby za projektem stál někdo, kdo by měl alespoň tušení, co je tahle značka zač, v čem je její síla a co chtějí diváci v kině vidět. Za sebe říkám, že tohle jsem fakt vidět nechtěl. Filmový Assassin´s Creed si bere tu nejnudnější a nejotravnější část z herní předlohy a roztahuje ji na celovečerní stopáž. Dík, ale ne.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar9/10

  sidda

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar4/10

  RainMakeR

 • avatar3/10

  radekch

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar3/10

  Cross

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Halebopp

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace