Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Armáda lupičů | Army of Thieves | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.10.2021
CZ premiéra: 29.10.2021
režie: Matthias Schweighöfer
hrají: Matthias Schweighöfer, Nathalie Emmanuel, Ruby O. Fee, Stuart Martin, Guz Khan

Armáda lupičů: Recenze


ikona
imf
armáda lupičůMatthias Schweighöfernetflixzack snyder
Matthias Schweighöfer servíruje nízkorozpočtový kousek do SnyderVerse skládanky. 

Vzpomínáte si ještě na letošní Snyderův ústřel s Armádou mrtvých? Rozostřená snaha o návrat ke kořenům, příliš zahleděná do sebe sama, se nenechá zaskočit mihotavou pamětí publika, a svůj pokus o budování vlastního vesmíru (když už Warneři nechtějí Snyderovi znovu půjčit ten vlastní) upevňuje prequelovým originem Dietera, blonďatého kasaře, co rád sahá na staré trezory. Matthias Schweighöfer tentokrát nejen hraje, ale i produkuje a režíruje. Pro německého režiséra je to dost možná TA šance posunout se někam dál, na globální prkna, co znamenají svět. 

V produkci Snyderova banneru Stone Quarry se Armáda lupičů profiluje jako konzervativní heist, v němž jen tu a tam v televizi probliknou zprávy o zombie apokalypse někde uprostřed Nevady. Hlavní roli tu hraje ambiciózní plán vyloupit tři slavné trezory inspirované Richardem Wagnerem. Tzv. Ring Cycle je ve filmu poměrně přesvědčivý, celé je to však samozřejmě velká báje. Ostatně ty trezory vypadají krásně, ale jsou skrz naskrz falešným renderem z jedniček a nul. 

Dieter v tomhle filmu ještě není Dieter, ale Sebastian s nevyslovitelným příjmením, ušlápnutý bankovní úředníček, co po večerech natáčí YouTube videa o slavných trezorech. Na jedno takové video se podívá lupička Gwendoline (Nathalie Emmanuel) se svým gangem a nenapadne ji nic lepšího, než v době nastávající zombie apokalypsy, kdy mají pořádkové síly spoustu práce s pohotovostními plány, všechny tyhle trezory “udělat”. Ano, takhle jednoduché to je. Sebastian se samozřejmě do uhrančivé Gwendoline zamiluje a zcela přehlédne, že jeho nová vzrušující kariéra s sebou přináší řadu rizik. Nehledě na samo-domo styl celé party, jejíž hackerka je holka oblečená jako fanynka One Direction, drsňák vypadá jako Wolverine z výprodeje a jmenuje se Brad Cage (protože je fanoušek Brada Pitta a Nicolase Cage) a řidiče jim dělá poslíček. Doslova. 

Ono to vlastně ani nevadí, protože Schweinhöfer vede film lehkou rukou a daleko od Snyderových experimentů. Zapomeňte na zombie i předchozí film, ten je tu necitlivě napojen skrz několik náznaků, ale Armáda lupičů funguje sama o sobě jako podobenství o naivkovi, co se pro trochu toho vzrušení vydá na dráhu zločinu, zamiluje se do krásné femme fatale, a tak nějak přežije a dospěje, aby se mohl dožít dalšího filmu. Snyder před premiérou Armády mrtvých chtěl podobných prequelů a odboček nadělat hned několik, ostatně Armáda lupičů měla být nízkorozpočtová produkce v německém znění, kterou by si Schweighöfer natočil doma za pár milionů eur. Nakonec Netflix zatřásl měšcem a je z toho anglicky mluvená trachtace s hvězdou Rychle a zběsile, natáčená převážně v Německu a v Praze (která, světe div se, asi dvacet minut Prahu skutečně hraje). 

Těch peněz zjevně nebylo o moc víc, takže většina rozpočtu padla na Nathalie Emmanuel a její vlasové kreace (v každé scéně má jiný účes), nikoliv na akční scény, jichž je tu dost, ale působí hodně televizně. Schweighöfer řemeslo umí, je ovšem v mantinelech typicky netflixovských – příběh je banální, stopáž je přestřelená a vlastně se tu není o koho bát, protože všichni víme, že Sebastian přežije, aby se z něj mohl stát Dieter. Stejně tak víme, že ty trezory všechny rozklepne jako vajíčko, takže rádoby napínavé CGI průlety jejich vnitřnostmi postrádají to správné napětí. 

Chybí tu bohužel i nějaký ten záporák, protože inspektor Interpolu v podání Jonathana Cohena je neuvěřitelně matný a ve své impotenci až otravný. Kdyby z něj režisér udělal komickou postavičku, fungovalo by to mnohem lépe, takhle máte občas skoro až pocit, že koukáte na fanfilm s draze koupenými záběry z fotobanky, když se dronové kamery obtáčejí kolem naší stověžatky nebo jiných metropolí. Nakonec ale vlastně nemám pocit, že by Armáda lupičů nedostála svým ambicím.

Přesně touhle výplňovkou asi chtěla být a přes všechny výtky by mohla Schweighöfera posunout dopředu. Netflix by mu mohl dohodit další žánrovku, v níž by mohl mít štěstí na lepší herce i zajímavější zápletku (tu mu naservíroval Snyder jako víceméně hotovou věc). Z tohohle při vší snaze víc, než průměr vykřesat nešlo. Pro lokály jsou přidanou hodnotou pražské pamětihodnosti, něco té jadrné mluvy á la Triple X, ale to je spíš omáčka kolem než cokoliv, kvůli čemu byste měli ztrácet dvě hodinky. 


Přehrajte si trailer
Finální pochvalou budiž, že snímek obstojí i bez Armády mrtvých. Naopak je dost možná lepší, pokud o existenci Snyderovy minely nemáte ani sebemenší ponětí. Epilog vám ji sice připomene, když Dave Bautista nakráčí do záběru v recyklovaném materiálu od Snydera (ano, opět si budete muset doběhnout pro oční kapky), ale kdo z vás si vlastně pamatuje, jak to tehdy s Dieterem skončilo? Ne, nemusíte mi odpovídat, taky netuším, a rozhodně Netflixu neudělám tu radost, že bych si na tu druhou Armádu znovu klikal.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

imf

Narychlo upečená heistovka z kulis nově vznikající Snyderverza, která je po všech stránkách lepší, pokud ji vnímáte jen jako anglicky mluvený debut šikovného německého režiséra. Pak lze totiž odpustit řadu prohřešků a prostě se jen bavit u snaživého béčka.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  Toren

 • avatar3/10

  jarmil

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar5/10

  Marty7CZ

 • avatar4/10

  PamPero

 • avatar5/10

  Likan7

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace