Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Armáda mrtvých | Army of the Dead | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.05.2021
CZ premiéra: 21.05.2021
režie: Zack Snyder
hrají: Dave Bautista, Ella Purnell, Theo James, Ana de la Reguera, Huma Quereshi

Armáda mrtvých: Recenze


ikona
do_Od
Armáda mrtvýchDave BautistaNetflixrecenzerežisérZack Snyderzombies
Elitní tým žoldáků vyráží pro dvě stě milionů dolarů do zamořeného Las Vegas. V cestě jim ale kromě zombíků stojí tentokrát i tvůrčí impotence. 

Je to marné, vážení. Podle dosavadní filmové nadílky to totiž vypadá, že Hollywood zapomněl, jak se točí kvalitní blockbustery. Co blockbustery, kvalitní cokoli. Jasně, většina lidí to automaticky bude házet za vinu Netflixu, jenž dává tvůrcům možná až příliš mnoho tvůrčí svobody, aniž by hlídal jejich neduhy a kryl si o něco více záda proti případným propadákům. Nezapomínejme však na faily z područí Taylora Sheridana, Douga Limana, Adama Wingarda či Johna Lee Hancocka. Dílčími způsoby atraktivní látky letos zkrátka nekončí dobře, a tu nejnovější hrůzu (ano, budu hodně zlý) má pak na svědomí režisér pecek jako 300, Watchmen nebo Muž z oceli.

Zack Snyder po své nenaplněné komiksové štaci u Warnerů zatoužil po větší volnosti, ta se mu nakonec naskytla na Netflixu, a on na oplátku slíbil, že natočí zombie akčňák jako urvaný ze řetězu. Logicky jsme tak očekávali obří akci, plno zpomalovaček, skvělé vizuální zpracování, zajímavé postavy, a jelikož už má jeden povedený zombie film na kontě, tak možná i trochu té vynalézavosti v ději. A nedostali jsme z toho vůbec nic. Naopak jen přibyly věci, které ve filmech vůbec vídat nechceme.

Ze všeho zaprvé je třeba říct, že ten film je naprosto dementní. Ty největší do očí bijící stupidity na vás pak budou vyskakovat už během sledování, zatímco ten zbytek pak přichází postupně v dávkách během následujících dní. Zápletka stojí na tom, že se tým tří elitních vojáků doplněný o zloděje, youtubery a stopařku vydá do zombíky zamořeného Las Vegas, aby vykradl sejf plný peněz z jednoho kasina. Zaúkoluje je přitom majitel onoho kasina. Proč tedy potřebují zloděje a experta přes trezory, když by jim mohl kombinaci k sejfu jednoduše nadiktovat? Čert ví. Zloděj tam prostě půjde, bude se tvářit jako někdo, kdo je poprvé mezi ostatními lidmi, mít otravné hlášky a na konci udělá něco hrdinského. Proč? Protože o něm bude prequel a taky protože je to zdánlivě cool, což byla zřejmě jediná Snyderova podmínka pro to, aby do tohoto filmu cokoli přidal. A zahrnuje to postavu vytaženou z Vetřelců, zombie Elvise, intro s orálním sexem, Oblastí 51 a řečmi o UFO, atomovku, zombie tygra, nebo třeba rozosotřenou kameru, díky níž si i člověk, který jinak ve filmech kamerám absolutně nevěnuje pozornost, bude zmateně ladit na své televizi obraz, aby se na to po pár minutách otráveně vykašlal a usoudil, že to teda asi opravdu byl něčí debilní záměr. Obrazu a kameře ovšem budeme ještě věnovat speciální článek, takže k ní se vše dočtete později. 

Abych se však vrátil ke své původní pointě, Snyder zkrátka netočí proto, aby tady vyprávěl dobrý příběh, ale aby skrz příběh dával průchod sám sobě a svým nápadům. Jak jinak si totiž vysvětlit odfláknutý scénář, v němž nefunguje ani ta nejzákladnější logika, a v němž se lidské postavy chovají v kritických momentech snad ještě hloupěji než ty zombies s polovyžranými mozky? Bohužel filmu nepomáhá ani fakt, že s výjimkou snaživého Bautisty tady prakticky není jediná sympatická tvář, které by šlo fandit. Dokonce i slavná komička Tig Notaro, jež nahradila ve filmu původně obsazeného Chrise D’Eliu, a proto jsou všechny scény s ní do filmu naklíčované dodatečně, nemá prakticky co říkat nebo dělat, aby tu brutálně fádní laťku nastavenou režisérem jakkoli pozvedla.

Nicméně budiž, odpoutáme-li se tedy od toho, že film nedává smysl, děj mnohdy sám sobě odporuje, postavy jsou hloupé a nezajímavé, strašidelné to není ani vteřinu a k žádnému heistu tady nikdy pořádně nedojde, zbývá nám stále ta akce, přece Snyder nemohl zklamat i tady, že ne? Inu, jak se to vezme. Nejdřív totiž musíte ignorovat první hodinu filmu, v níž se krom povedených úvodních titulků nic akčního neodehraje, a teprve pak se to začne jakž takž řezat. Vlastně až ke konci se se stupňující intenzitou stává z odpravování zombíků docela zábavná záležitost, i ta je ovšem prolezlá nepochopitelnými rozhodnutími jak ze strany hrdinů, tak tvůrců, takže vám předchozí pachuť v ústech nikdy nemá šanci zmizet. Navíc vše, co by vás z toho ponoření se do příběhu mohlo vytrhnout, tak i z nějakého důvodu činí, takže pak logicky ani nemáte na výběr a musíte se soustředit na ty pitomosti kolem.


Přehrajte si trailer
Přidejte únavu, o kterou se postará – znovu zdůrazňuji – naprosto zbytečná první hodina filmu, z něhož šlo naprosto v klidu polovinu stopáže vystřihnout, a máte zkrátka zážitek, který si žádný soudný člověk nebude chtít nijak brzy zopakovat. Ano, v mizerné konkurenci a se zavřenými kiny to nejspíš za jedno zhlédnutí stojí. Stejně tak když má člověk opravdu hlad, sní doma i týden starý suchý chleba. A ne, fakt to neznamená, že bych toužil každý večer strávit v michelinské restauraci. Kdybych k tomu chlebu ale třeba dostal aspoň klobásku, křen a hořčici, hned by to bylo stravitelnější. Zapít to dobrým pivečkem, panečku, to bych si šmakoval. A pak ještě tři, a hned by se z nejnovějšího snímku čím dál sebeuvědomělejšího režiséra (k jeho vlastní škodě, bohužel) stala relativně bezbolestná záležitost. Takhle se ale tentokrát nedohrabal ani na ten blbý průměr, a akorát mě donutil přemýšlet, jestli je v té mé režisérské topce stále ještě právem, nebo už se o něj vlastnoručně svými posledními dvěma fiasky připravil. Asi vás budu updatovat po dalším filmu, mezitím se jdu modlit aspoň za dvojku Tichého místa. Ten letošek je prostě krutý.

Verdikt

avatar4/10

do_Od

Zbytečně dlouhý film s trapnými postavami a mizerným scénářem, v němž většina věcí nedává žádný smysl, protože se jeho sebestředný režisér rozhodl, že raději všechno oddře sám, než aby si do čehokoli nechal kecat. Akce, když už k ní dojde, je koukatelná, na poměrny žánru ale rozhodně ne přelomová, a s výjimkou pěkného intra vlastně není moc co chválit. I v nulové konkurenci sotva ucházející nuda.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar5/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  Invisigoth

 • avatar3/10

  woody

 • avatar5/10

  yeniczek

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar5/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar1/10

  fr3ak

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  Toren

 • avatar5/10

  Dr_Berry

 • avatar5/10

  the dark knight

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace