Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Argylle: Tajný agent | Argylle | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.02.2024
CZ premiéra: 01.02.2024
režie: Matthew Vaughn
hrají: Henry Cavill, Samuel L. Jackson, John Cena, Bryce Dallas Howard, Sam Rockwell

Argylle: Tajný agent: Recenze


ikona
Mr. Hlad
argyllebryan cranstonbryce dallas howardhenry cavilljohn cenakingsmanmatthew vaughsam rockwell
Špionážní divočina s Henrym Cavillem 

 Mám rád filmy a hlavně přístup Matthew Vaughna. Režisér, který začínal jako producent prvních filmů Guye Ritchieho, si totiž  nenechá kálet na hlavu od Hollywoodu a jakmile má pocit, že ho tlačí do něčeho, co mu úplně nevoní, jde od válu. Stalo se tu u X-Menů i u dalších projektů a Vaughn moc dobře ví, že nejlépe mu je, když má všechno pod kontrolou. V roce 2014 tak přišel s nekompromisní variací na bondovky Kingsman, která přinesla do žánru nové nápady, dravý styl, Tarona Egertona a chytrý nadhled. A od té doby se veze na téhle vlně. Argylle možná ale ukazuje, že by nebylo od věci zkusit po deseti letech zase něco trošku jiného, protože i když nejde o kingsmanovku, Vaughn se začíná točit v kruhu. Ačkoliv v tomhle případě je to malinko složitější. 

Argylle: Tajný agent se točí okolo spisovatelky Elly Conway, ta píše úspěšnou sérii špionážních románů, sama ale sotva vyleze z domu a jejím jediným kámošem je kocour Alfie. Zkrátka člověk, kterého trošku překvapí, že se jeden octne přímo ve středu jednoho takového špionážního dobrodružství, protože se ukáže, že její knihy mají s realitou společného víc, než by čekala. A že s jejím agentem Argyllem to taky není úplně jednoduché. 

Psát o Vaughnově novince je trošku nevděčná práce. Tvůrci si totiž dali záležet na tom, aby v trailerech nic moc nevykecali, takže ani já se nechci pouštět do zásadního popisu děje a zvratů. Upoutávka obsahuje materiál víceméně jen z prvních třiceti minut snímku a co bude dál, s tím už je to trošku složitější. Ale zvládneme to. 

Argylle: Tajný agent je samozřejmě opět vaughnovsky přepálené špionážní dobrodružství, které si do jisté míry udržuje jeho typický rukopis. Akce dostaneme docela hodně a režisérovi očividně nápady pořád ještě nedochází. Jenže i tentokrát s nimi zachází trošku divoce, takže si dovedu představit, že s přibývajícími minutami a přibývajícími šílenostmi si dost lidí v sále řekne, že tohle už prostě pro ně není. Pokud však mluvíme čistě o řemesle, nápaditosti a kreativitě, Vaughnovy síly nedocházejí, ať už si hraje s barvami, rychlostí jednotlivých akčních sekvencí, nebo se pokouší držet při zemi a servíruje divákům „obyčejnou střílečku“ u jedoucího rychlovlaku. Po smrti choreografa akčních scén Brada Allena se o choreografii bitek postaral Čech Rudolf Vrba, jenž dělal třeba Seveřana nebo poslední Mission: Impossible, takže gratulujeme k úspěchu. Nahradit Allena asi nebyla sranda a po akční stránce je i s novým choreografem Argylle typicky vaughnovská podívaná. Takže pokud vás jeho styl neomrzel, budete spokojení. 

Problém může nastat v tom, o čem Argylle vypráví. Respektive jak. I tentokrát jde o jistou dekonstrukci špionážního žánru, která stojí na prověřených klišé, ale nebojí se posouvat je trošku jiným směrem. Tam, kde ostatní končí, Vaughn teprve začíná a pokud si budete myslet, že jste jeho novinku prokoukli a víte, co že se to kolem Elly vlastně děje, můžete si být jisti, že do tři minut dostanete další zvrat. Potíž však může být v tom, že Vaughn tentokrát doopravdy nezná míru. Už sequely Kingsmanů ukázaly, že občas nedokáže svoje nápady dávkovat tak, aby člověka nepřehltil, a tak i když tu jsou zajímavá a nečekaná řešení nebo ohýbání typických žánrových situací směrem, jaký moc často nevidíme, časem to může začít být lehce únavné. 

Evidentní inspirací tu byly nejen bondovky nebo Mission: Impossibe, ale třeba i Dlouhý polibek na dobrou noc a především Pravdivé lži či Poslední akční hrdina. Jenže když si Schwarzenegger  s Cameronem, respektive McTiernanem dělali legraci ze žánru i sám ze sebe, působilo to jaksi elegantněji. Vaughn naproti tomu všechny svoje nápady cpe divákům přímo do ksichtu, nebere často ohled na tempo nebo na fakt, že jeho svět občas působí přeplácaně a že balancování mezi poctou, pastišem, seriózní (chvílemi) špionážní divočinou a parodií se mu občas rozpadá. A že místo toho, aby se pokoušel to celé opravit a dát celku nějaký pevnější tvar, raději pádí dopředu k dalším nápadům. 


Přehrajte si trailer
Argylle: Tajný agent potvrzuje, že Vaughn je neskutkečně talentovaný a po technické stránce brilantní filmař (navzdory občas trošku slabším trikům). Ale taky člověk, kterému možná úplně nesluší absolutní volnost, jakou mu dali u Applu. Už jeho předchozí filmy byly občas „too much“ a tady to platí dvojnásob. A ačkoliv za sebe můžu říct, že jsem si to užil a díky tempu a zábavným hercům se nenudil ani chvíli, pro značnou část publika může být tenhle špionážní bordel trochu velké sousto. A možná by nebylo od věci, kdyby Vaughn malinko zbrzdil, protože jeho neřízená kreativita se pomalu stává jeho největší slabinou. 

MovieZone Live nejen o Argylleovi

MovieZone Live nejen o Kingsman: První mise

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Spisovatelka Elly Conway zjistí, že její knihy o špiónech mají s realitou společného víc,, než si myslela. A že jejich hrdina Argylle je dost možná skutečný. Jenže proč ji najednou chtějí všichni zabít? Matthew Vaughn natočil další poctu špionážním akčňákům, která je plná nápadů a originálních akčních scén, ale tentokrát možná divoká tak moc, že to pro někoho může být za hranou snesitelnosti.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  do_Od

 • avatar4/10

  krauset

 • avatar5/10

  Jokolo


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar4/10

  Mercurio

 • avatar4/10

  RidleyCrowe

 • avatar7/10

  remy

 • avatar4/10

  Atchyroz

 • avatar5/10

  Demonic8

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace