Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Annabelle | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.10.2014
CZ premiéra: 09.10.2014
režie: John R. Leonetti
hrají: Eric Ladin, Gabriel Bateman, Tony Amendola, Annabelle Wallis, Brian Howe

Annabelle: Recenze


ikona
woody
Nejděsivější panenka všech dob... nebo ani ne? 

James Wan vzkřísil umírající hororový žánr a nyní túruje motory při natáčení Rychle a zběsile 7. To ale neznamená, že by se jeho hororové impérium utěšeně nerozrůstalo. Zatímco sérii Saw vytěžili jeho následníci až na dřeň a na další krvavou žeň to nevypadá, loňským V zajetí démonů načal Wan další zlatou žílu. Příhody paranormálních vyšetřovatelů Warrenových se totiž prakticky nemají šanci vyčerpat. Když se zrovna bude natáčet pokračování, dá se to proložit spin-offem o nějakém prokletém artefaktu z jejich sbírky a penízky se prakticky nepřestanou hrnout. A to je i případ panenky, kterou bylo možné vidět v prvním díle.

 

Ale jak už víme ze zmíněné série Saw, Wanovi pokračovatelé nejsou Wan, byť se snaží, seč jim síly stačí. Režisér Annabelle John R. Leonetti je zrovna takový příklad. Wanův dvorní kameraman vtiskl jeho filmům specifický look, složený z netradičních úhlů, nasvícení a spanilých steadycamových jízd po strašidelných domech. Výborně proto vypadá i Annabelle, ale to ještě neznamená, že je to i strašidelné. Leonetti se spoléhá hlavně na primitivní lekačky jako je zaburácení do největšího ticha. Zatímco Wan si takové věci šetří do vypjatých okamžiků, Leonetti to seká jak Baťa cvičky a když víte, že každých pět minut se „to“ zase stane, už se ani moc nelekáte, byť se pár takových okamžiků najde (scéna ve sklepě).

Kromě chybějící atmosféry však Annabelle podráží nohy hlavně absence čehokoliv zneklidňujícího a nevyřčeného. Jelikož už po deseti minutách víme, co je důvodem kletby a můžeme si domyslet, proč se ty „nevysvětlitelné“ věci dějí, čekáme prakticky celý film jen na to, až to dojde i hlavní hrdince. Annabelle vyloží všechny karty na stůl moc rychle, všechno je přímočaré a nedočkáte se jakéhokoliv blufování a inteligentní hry s divákem, jako to dělá Wan. Kdybychom hned věděli, proč je kluk v Insidious v kómatu nebo co je sakra s těmi loutkami ve Zlověstném tichu, těžko bychom pociťovali nějaké napětí. Film ani nevyužije zajímavého nápadu s vlnou paniky kvůli satanským sektám, která postihla USA na konci šedesátých let. A přitom se to dalo tak krásně zužitkovat…

 

Annabelle je dokladem, že když dva dělají totéž, není to totéž. Wan se prý definitivně vzdal hororů a jeho franšízy pojedou dál. Musíme jen doufat, že pod jeho křídly vyroste někdo schopný, kdo nebude ani tak kopírovat jako zdatně navazovat, ale přitom bude podobně originální. To se ovšem v x-tém pokračování V zajetí démonů asi těžko stane…

Verdikt

avatar4/10

woodyHodnocení redakce

 • avatar4/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  krumlajs

 • avatar4/10

  Davies182

 • avatar5/10

  Milda99

 • avatar5/10

  mr.hack

 • avatar5/10

  Spiker

 • avatar4/10

  Dolkien

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar4/10

  Perun

 • avatar4/10

  pytlak15

 • avatar5/10

  kolarikva

 • avatar6/10

  Thomassi_oli

 • avatar5/10

  LiLLZe

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace