Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Alfa | Alpha | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.09.2018
CZ premiéra: 13.09.2018
režie: Albert Hughes
hrají: Kodi Smit-McPhee, Leonor Varela, Natassia Malthe, Mercedes de la Zerda

Alfa: Recenze


ikona
Mr. Hlad
albert hughesalphakodi smit-mcpheepravěk
Jak se povedlo dobrodružství z doby kamenné?  

Alfa v amerických kinech dost prohučela, ale ono se vlastně asi nic jiného čekat nedalo. U Sony evidentně nevěděli, jak tenhle film prodat, a tak se první trailer pokoušel tvářit, jako že láká na drsnou podívanou z pravěku a druhý byl disneyovštější než disneyovky. A měl roztomilé vlky. Krom toho museli diváci v kině číst titulky, protože se tu mluví umělým „pravěkým“ jazykem a s premiérou se čachrovalo skoro rok. Nikdo prostě netušil, co s tím. Teď je Alfa konečně v kinech, nikoho evidentně moc nezajímá a my konečně můžeme řešit, jestli je to dobrý film. A já rovnou řeknu, že k mému překvapení docela je.

 

První a nejdůležitější věc si řekneme hned na začátku – tohle fakt není disneyovská podívaná o tom, jak se skamarádí mladý lovec se zraněným vlkem a naučí se žít vedle sebe. Respektive o tomhle to je, jen nečekejte, tak hezounký, uhlazený ňuňu film, ve kterém chybí akorát písničky. Alfa je pořád rodinná podívaná, ale spíš pro trošku starší děti. Umí být totiž i docela drsná a naturalistická (v rámci možností samozřejmě) a občas připomíná takovou umírněnější a víc family friendly verzi Revenanta. Albert Hughes ví, že jsme v době kamenné, kdy se věci dělaly tak trošku hruběji než dnes a nevyhýbá se tomu. Pro vyloženě malé děti to tak možná bude přeci jen trošku drsná, špinavá a děsivá podívaná (navíc tu jsou pořád ty titulky). 

 

Díky trošku drsnějšímu přístupu ale může Alfa zaujmout ty starší a taky jejich rodiče. Celá vlčí/psí záležitost se začne řešit až někde okolo půlky, do té doby jde o poctivou dobrodružnou podívanou o klukovi, který musí dospět, získat respekt otce i svého kmene a hlavně přežít první loveckou výpravu. Hughes má za sebou Knihu přežití nebo Z pekla, takže veškeré lovecké a akční scény zvládá naprosto s přehledem a první pololovina je absolutně strhující. Jakmile ovšem dojde na kámošení s vlkem a dlouhou cestu divočinou zpátky domů, trošku se tempo zklidní. Najednou je to celé až příliš schematické a šablonovité. Není to žádný zásadní problém, u rodinného dobrodružství nikdo o experimenty s vyprávěním nestojí, přeci jenom to už však není úplně ono. 

 

Čím ale Alfa bere dech od začátku do konce, to je vizuál. Hughes se nebojí využívat výrazné barvy, zpomalovačky a hodně těží i z působivé kanadské pustiny, kde se natáčelo. Krásně se na to kouká a překvapivě to v jistých momentech připomíná svou přestylizovaností skoro až filmy Zacka Snydera, i když takového, který by měl za zády producenta, jenž by ho trochu krotil. Alfu jsem viděl v klasickém multiplexu ve 2D, v tomhle případě ale doporučuji klidně vyrazit do IMAXu, protože ten vizuál si to zaslouží. Navíc některé momenty musely ve 3D opravdu brát dech. 

 

Proč tedy ne vyšší hodnocení? Nejspíš proto, že ačkoliv se Alfa pokouší být trošku osobitější podívanou, která nejde dětským divákům naproti, pořád tam je těch klišé strašně moc. V druhé půlce střídá jedna náhoda druhou a nakonec se ke konci dostanou hrdinové spíš díky štěstí než vlastnímu umu. Velká proměna z chlapce v muže tu probíhá tak nějak automaticky a chování hlavního hrdiny je občas dost podivné. Ale co já vím, jak vyrůstali kluci z puberty v době kamenné...

 


Přehrajte si trailer
Osobně mě Alfa velmi mile překvapila. Je to zábavný dobrodružný film s nádhernou kamerou, zajímavým světem a odvahou být drsnější, než bych u podobného filmu čekal. Zásadní filmová podívaná to není, ale pokud máte mladší sourozence nebo starší děti, to kino za pokus určitě stojí.

p.s.: Z reakcí některých naštvaných diváků jsem pochopil, že prostředí Evropy před dvaceti tisíci lety vypadalo úplně jinak než to, co vidíme na plátně, ovšem bylo by podle mě nefér tohle filmu vyčítat. Ten neměl ambice být historicky přesnou podívanou, ale dobrodružstvím, takže jestli se v tomhle oboru orientujete a těšíte se, až Alfu rozcupujete, doporučuji pustit si před tím Emmerichovo 10 000 př. n. l. To je mnohem větší divočina.  

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Z propadáku o tom, jak před tisíci lety vzniklo přátelství mezi člověkem a vlkem, se vyklubala překvapivě povedená věc. Alfa je rodinné dobrodružství, které se nebojí být trošku drsnější, než jsme u podobných filmů zvyklí, dovede strhnout a především neskutečně krásně vypadá. Body dolů mu sráží druhá polovina, v níž je postupné sbližování lidského a zvířecího hrdiny přeci jenom až příliš schematické a předvídatelné.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  Invisigoth

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar5/10

  Sony

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar5/10

  Cross

 • avatar3/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  Milda99

 • avatar7/10

  Dataminer

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace