Když míří do kina film, který je už pátým dílem série a nejsou to Star Wars nebo James Bond, není od věci začít být nervózní. Málokteré kousky si dovedou udržet kvalitu pětkrát za sebou, a tak se obvykle tolika pokračování dočkají levné, ne moc dobré filmy, na něž se z nějakého důvodu pořád chodí. Za pár týdnů tu máme Resident Evil, teď dorazil Underworld. A dostanete od něj přesně to, co čekáte. Bohužel. 

Underworld: Krvavé válkyFotogalerie

 

Série o válce upírů a vlkodlaků je s námi už celkem dlouho a Kate Beckinsale díky ní přišla ke slušné kariéře a čerstvě bývalému manželovi. Asi málokdo si myslí, že by šlo o bůhvíjak zajímavé dílo. Pár přestřelek, pár monster, hlavní hrdinka v sexy ohozu, modré filtry a tím končíme. Divákům to však překvapivě stačilo a já se přiznám, že čtyřku jsem si nakonec i celkem užil. Do značné míry ale kvůli tomu, že kýčovitou urban fantasy atmosféru zkusila alespoň částečně předělat do sci-fi, takže se dalo koukat na trošku jiné věci než třikrát před tím a režírující dvojice navíc vcelku zvládala i akci. Bohužel pětka nemá ani jedno z toho. 

 

Vracíme se ke kořenům, minimálně audiovizuálně, to znamená pár záběrů na chrliče a staré hrady a zámky a máme mít pocit, že je to něco tajuplného a zajímavého. Bohužel není. Tohle prostředí Underworld už stačil vyčerpat dřív a pětka se navíc točila v Česku. Jasně, úvodní honička na pražské Náplavce nebo zámek Hluboká, který slouží jako sídlo nejmocnějších upírů, našince pobaví, ale jakákoliv exotika a tajemnost může fungovat logicky sotva napůl. I když dovedu si představit, že na publikum mimo střední Evropu to pořád bude působit tak, jak si tvůrci představovali. Těžko jim mít za zlé, že točili zrovna u nás, opravdové problémy Underworldu jsou navíc jinde. 

 

Už pár měsíců před premiérou se mluvilo o tom, že tenhle díl by měl sérii trošku omladit a tak se taky stalo. Nedostaneme sice tým hláškujících upířích puberťáků, ale Kate Beckinsale zkrátka trošku vyklízí prostor pro Thea Jamese, který už minule ukázal, že hrát moc neumí a charismatu taky příliš nepobral. Avšak letos mu bude teprve dvaatřicet a teoreticky tak může sérii táhnout v příštích letech. I když bych byl radši, kdyby ne. Každopádně upírská likvidátorka Selene se tentokrát musí dělit o plátno s nudným šášulou, kolem něhož se tvůrci z nějakého důvodu snaží budovat něco jako mytologii, vytahují ze starších filmů postavy, na jejichž existenci už jste nejspíš stačili zapomenout, blábolí o jakýchsi mimosvětech a dojde i na upírské elfy nebo co to sakra mělo být. Nevím, je mi to celkem jedno. Jednoduše jakmile se začne mluvit, pokouší se Underworld tvářit jako něco mnohem ambicióznějšího a škodí tím sám sobě. Pořád je to totiž to natvrdlé béčko postavené na přestřelkách, rvačkách a pozadí hlavní Kate Beckinsale. Čím víc se mele pantem, tím směšněji to celé působí a nebýt Charlese Dance a zajímavě zlé Lary Pulver, skoro by se na to nedalo koukat. 

 

Přehrajte si trailer
16.11.2016 17:19

Tahle kampaň je celkem legrační. Začínalo se upoutávkou, ve které se vlastně nic minutu nestalo. ...

A to je jen polovina problémů. Velké ambice se sice pátému Underworldu nepodařilo naplnit, ale pořád to byl potenciálně film, u kterého se dá mozek přepnout na neutrál a koukat se na akční scény. Teoreticky. Prakticky ne, protože ty akční scény za moc nestojí. Příliš rychlé střihy, zmatená kamera a nakonec vlastně i dost málo akce dělají z téhle upírsko-vlkodlakčí polízanice poměrně utahanou podívanou. Body navíc získává za slušnou bitku na ledovém jezeře, jinak jde však o zmar a rutinu vhodnou maximálně tak pro televizi. A věci nepomůže ani fakt, že nový padouch je nudnější než čekání na zpožděný vlak v půlce prosince.

Underworld: Krvavé války je potvrzením toho, co bylo víceméně jasné už dlouho dopředu. Tahle série se dokonale vyčerpala a nemá už co nabídnout. Pokusy bojovat proti tomuhle faktu jsou smutnější než sledování nenápadité akce a snahy prodat publiku to samé, co čtyřikrát před tím. Pořád to tak nějak funguje, ale znovu na to koukat a jen se ujistit, že to ani tentokrát není nic nadprůměrného, je asi zbytečné.