Japonsko má Godzillu, Amerika King Konga. A Warneři obojí. Už před nějakou dobou tohle studio oznámilo, že chce oživit vesmír plný gigantických monster, která po sobě hází kusy mostů a při pádu na zem boří mrakodrapy. S první Godzillou celkem slavili úspěch. Chytrá kampaň ještěrku tajila, bezutěšná atmosféra byla celkem fajn, ale podle většiny diváků to přeci jen mohla být trochu větší jízda. A tentokrát je. Jestli ovšem jde i o lepší film, to úplně nevím. 

Kong: Ostrov lebekFotogalerie

 

Hned na začátek by bylo dobré říct, že Kong: Ostrov lebek se od toho, co nám slibovaly upoutávky, malinko liší. Kdo čeká dospělejší, vážnější a osudovější příběh, může se připravit na zklamání. Tenhle hon na obřího opičáka je totiž víceméně klasický dobrodružný příběh, jehož tvůrci mají podle všeho dost rádi první Jurský park. Parta hrdinů se vydává do neznámého světa plného přírodních zázraků, kde se to všechno zatraceně rychle podělá a půjde o život. A tak se fofrem utíká na místo, odkud se dá zdrhnout do bezpečí a do civilizace. Občas je to velkolepé, občas napínavé, občas vtipné a celkově docela fajn. Jen je malinko problém v tom, že Kong vlastně moc neví, čím chce diváky zaujmout. 

 

Začněme však pozitivně, plusové body bude film stoprocentně sbírat za to, jak vypadá. 190 milionů je dost peněz na to, abychom za ně v kině dostali pár velkolepých momentů a Jordan Vogt-Roberts, jenž s takhle velkým projektem neměl zatím žádné zkušenosti, v tomhle směru odvádí výtečnou práci. Jakmile se na scéně objeví Kong, nuda nehrozí. Úvodní bitka s vrtulníky jasně ukáže, že lidi tady budou tahat za ten kratší kousek provazu a destrukce vojenské techniky je stejně efektní jako nekompromisní. Režisér tu navíc chytře pracuje s Kongovou velikostí a obvykle vidíme spíš jen ruce, tlamu nebo malé kousky těla, které drtí helikoptéry a lidi. Při bitkách s dalšími potvorami ale Vogt-Roberts hezky poodstoupí a nechá diváky, aby si ty obry, kteří si dávají po držce, patřičně vychutnali. Akční pasáže jsou velkolepé, mají nápady a monstra dovedou být i překvapivě brutální. Kong je navíc o poznání rychlejší a aktivnější než Godzilla, takže v tomhle směru si s ním fakt užijete a když řádí na plátně, film bez problémů blockbusterově baví. Jakmile však vyklidí pole, ukážou se problémy. 

 

Ačkoliv je to tu bez přehánění narvané dobrými herci, příběh jim nedává moc prostoru předvést něco zajímavého. Většina hrdinů je zoufale černobílá a obvykle u nich dovedete odhadnout, jestli se dočkají závěrečných titulků, v půlce skončí pod Kongovou tlapou nebo se promění ve žrádlo pro něco ošklivého a slizkého. Nejhůř bohužel dopadl Tom Hiddleston, jehož stopař/dobrodruh působí přinejlepším obyčejně a dokonale zaměnitelně. To se naštěstí nedá říct o Jacksonovi s Reillym, kteří si kradou film pro sebe, bohužel však nejspíš dostali instrukce od dvou odlišných šéfů na place. Zatímco Jackson se tu pomalu mění ze zkušeného vojáka na psychopata, jenž je ochotný udělat všechno proto, aby po porážce ve Vietnamu svou další válku vyhrál a Konga zničil, Reilly tu chodí, hláškuje a baví se. Nic proti tomu, oba jsou fajn a většinu stopáže navíc stráví každý zvlášť, ovšem právě na jejich postavách je krásně vidět, jak se celý Kong v tomhle směru rozpadá za pochodu. Chvilku se tváří jako komedie pro všechny generace, jindy má ambice jít snad i ve stopách Čety nebo Apokalypsy. A celkově to pochopitelně nedrží zrovna moc pohromadě. 

 

Přehrajte si trailer
8.3.2017 1:00

BACHA NA SPOILERY...Kampaň Ostrova lebek toho už teď proflákla příliš, takže poslední trailer ide...

Zamrzí to, ten casting je fakt výtečný a pár postav tu mělo potenciál zaujmout a být něčím víc než jen potravou pro potvory z džungle, ale to by Kong musel mít o půl hodiny víc a tvůrci by se jim museli pořádně věnovat, nebo by se půlka hrdinů musela vyházet. U většiny z nich totiž vážně budete čekat jen na to, až zmizí ze scény. A doufat, že se tak alespoň stane nějakým zábavným způsobem, aby svou účast před kamerou nějak obhájili (většinou se tak naštěstí opravdu stane).

Je velká škoda, že Kong: Ostrov lebek zůstal rozkročený mezi dvěma zcela odlišnými styly a že charismatický titulní hrdina dostal nudné lidské spoluhráče. Jeho souboje, ale i scény, ve kterých se jen majestátní prochází po džungli, jsou přesně to, kvůli čemu chodíme do kina. Potenciál na sequel nebo další filmy by tu určitě byl, aby ovšem tahle série s monstry fungovala a obstála vedle marvelovek nebo Rychle a zběsile, ještě to bude chtít osekat hrany a pár věcí vyladit.