Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ztraceni v Mnichově | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 22.10.2015
režie: Petr Zelenka
hrají: Martin Myšička, Jana Plodková, Marek Taclík, Jitka Schneiderová, Václav Kopta

Ztraceni v Mnichově: Recenze


ikona
Rimsy
Natočil Petr Zelenka jeden z nej filmů roku? 

Tohle se nebude psát lehce. Kdo viděl trailery, nebo si o novém kousku Petra Zelenka něco přečetl, musí být docela zmatený. Doporučuju na všechno zapomenout a nechat se unášet další meta- mystifikací od mistra tohoto pseudosubžánru.

Bavil vás Rok ďábla nebo Karamazovi? Pak pro vás mám dobrou zprávu: Hurá do kina!

Z příběhu neprozradím nic. Spoilerování se totiž zvlášť v tomhle případě krutě nevyplatí a dost možná už teď víte víc, než by bylo vhodné. Papoušek Eduarda Daladiera, investigativní novinář a nestandardně vyprávěná zápletka o jejich přátelství a českém traumatu z Mnichovské dohody. Zní to bizarně a v mnoha ohledech to i bizarní je - jakmile se ale naladíte na hru, kterou Zelenka už (poněkolikáté úspěšně) rozehrává, přistihnete se, jak s tupým úsměvem zíráte na plátno a užíváte si každou minutu.

Kmetovsky řečeno, je tomu už dávno, co tohle nějaký český film nabídl.

O řemeslné kvality se nemusíme bát. Zelenka si dlouhodobě udržuje vysoký standard. Zároveň se ale vyhýbá samoúčelné umělecké exhibici - kamera, hudba, střih, nikdo se nepouští do přehnaných ekvilibristik a všechny složky filmu šlapou směrem ke sdělení hlavní myšlenky - autorské vize o Mnichovu. Pro herce v čele s civilním Martinem Myšičkou platí totéž.


Přehrajte si trailer
Je fascinující, jak dokáže Zelenka pracovat s mystifikací diváka i samotných postav. Jeho pohrávání si se skutečností i filmovou realitou fikčního světa je i po všech jeho předchozích dílech stále dostatečně nápadité a úderné. Ze začátku filmu se může zdát, že v detailech pořád něco nesedí a celé to probíhá sice jasně, ale přesto jaksi podivně. Ale ne, milý diváku, Zelenka to neposral, to si jen s tebou pohrává a všechno nakonec uspokojivě vysvětlí.

Abych nepůsobil úplně nadšeně (přestože nadšený jsem) - zejména ve třetí čtvrtině začne téhle krasojízdě trochu docházet dech a nápady se už nevalí takovým tempem jako doposud. Střihačské nůžky tam mohly šmikat trochu rychleji a o deset minut kratší stopáž by ničemu nevadila. Ale asi sami cítíte, jak křečovitě hledám šmouhy na jinak výtečně vyleštěné výkladní skříni českého filmu. Povinnost nejen pro všechny knoflíkáře!

Verdikt

avatar9/10

Rimsy

Velmi suverénní film v názorech i jejich převedení na plátno. Co do řemesla nejlepší tuzemský snímek minimálně od Hořícího keře a z hlediska nápadů ještě déle. Zelenka přináší uklidnění pro každého, kdo lká nad nekvalitou našich filmů. Palec hore!


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Leonidas I.

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar9/10

  hroubek

 • avatar9/10

  Davies182

 • avatar8/10

  Lynx

 • avatar3/10

  Spiker

 • avatar9/10

  RidleyCrowe

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace