Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ztracené město Z | The Lost City of Z | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.04.2017
CZ premiéra: 20.04.2017
režie: James Gray
hrají: Charlie Hunnam, Tom Holland, Robert Pattinson, Sienna Miller, Angus Macfadyen

Ztracené město Z: Blu-ray


ikona
KarelR
charlie hunnamjames graysienna millerztracene mesto z
Proč byste měli vidět jeden z nejpoctivějších filmů letošního roku? 

Charlieho Hunnama letos řada lidí objevila v Králi Artušovi. Nic proti tomu, dával si to v něm náramně, jeho nejlepší (filmová) role ale přišla o měsíc dříve ve Ztraceném městě Z. V biografii britského objevitele Percyho Fawcetta si měl původně zahrát Benedict Cumberbatch. Hloubavý intelekt byl ale nakonec vyměněn za krapet neurvalé odhodlání, jež do vás Hunnam pere celé dvě hodiny.

Hned zkraje je potřeba říct, že Ztracené město Z neuspokojí "popcornožrouty" (viz Rimsyho zklamaná recenze!). Jedná se totiž o řádně syrové drama, které nemá nic společného s Mumií nebo Indiana Jonesem a neoplývá akcí ani jinými vstřícnými pasážemi. Hledání titulní zlaté metropole je pomalé, náročné a pořádně špinavé. Hunnam a jeho kolegové se prostě plaví džunglí, snaží se neskapat na tropické nemoci a sem tam najdou třeba rozbitý hrnek, který je přesvědčí o tom, že se za nejbližší horou skrývá největší objev v dějinách lidstva.

 

Jak asi víte, Ztracené město Z vychází ze skutečného příběhu a Fawcett se takhle pachtil i ve skutečnosti. Režisér James Gray určitě mohl jeho život trochu vyšperkovat pro moderní publikum. V zájmu autenticity se však vytrvale kráčí zcela opačnou cestou, tedy směrem k 70. a 80. letům, kdy se džungle nedělala v počítači a s herci opravdu vyrazili točit na konec civilizace.

U filmu tak budete mít pocit, že jste se propadli o pár desetiletí zpátky k té nejpoctivější filmařině. Grayovi jako by stáli za zády David Lean a Francisem Fordem Coppolou, a i když je tu dost cítit malý rozpočet, Hunnam na začátek 20. století prostě sedí a moc vás nenechá něco zpochybňovat. Gray ho pošle i do první světové války, kde dojde na nečekaně brutální bitvu. Většinu stopáže nicméně zhltnou výpravy po Jižní Americe a dialogy s Fawcettovou manželkou, která musí v jeho nepřítomnosti vychovávat jedno dítě za druhým.

 

Právě rodinný rozměr přitom dělá ze Ztraceného města Z něco víc. Pátrání po kupě zlata už jsme dostali milionkrát, tady ale cítíte, že si Fawcett plní sny na úkor svojí rodiny. Jeho "protihráčkou" je v tomhle případě Sienna Miller, která musí odehrát strach o manžela, naštvání z jeho neoblomnosti a zároveň lásku a pochopení pro jeho největší sen. Tak složité ženské postavy se (bohužel) zase tolik neobjevují. O to víc ale budete žasnout nad tím, že je Nina Fawcettová možná ještě zajímavější a odvážnější než její manžel.

Ve filmu se dále objeví i Robert Pattinson a Tom Holland, kteří odvádějí standardně dobrou práci. Žádný z nich ale nemá prostor k dohnání ústředního (separovaného) dua, jemuž budete fandit až do fascinujícího závěru. Právě konec je tím, co vám Ztracené město Z definitivně zaryje do paměti. Hunnam tu totiž odehraje svoji asi nejlepší scénu a úspěšně Fawcetta promění v legendu, kterou dosud byl jen v úzkých badatelských kruzích. (8/10)

Český Blu-ray Ztraceného města Z neurazí obrazem ani zvukem, trápením jsou ale bonusy. Na jednu stranu je fajn, že na disku není jen samotný film. Rozhovory s Grayem, Hunnamem a Siennou Miller, které zabírají zhruba 20 minut, ale očividně neměly jít ven v téhle nesestříhané podobě. Chápu, zřejmě to bylo tohle nebo nic, a přinejmenším tu jsou české titulky. Zrovna tenhle film by si však zasloužil dokument o natáčení, který by ukázal, že se i v 21. století může natočit dobrodružný epos jinde než před zeleným plátnem.

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 6.9.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace