Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zootropolis: Město zvířat | Zootopia | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.03.2016
CZ premiéra: 03.03.2016
režie: Byron Howard, Rich Moore
hrají: Ginnifer Goodwin, Jason Bateman, Alan Tudyk, Shakira, Idris Elba

Zootropolis: Město zvířat: Blu-ray


ikona
KarelR
Disneyovci znovu baví a zároveň učí děti o předsudcích. Dobrá práce! 

Už můžu naplno říct, že jsou teď disneyovské animáky lepší než ty pixarovské? Když totiž srovnám poslední pětiletky, Raubíř Ralf, Na vlásku nebo Ledové království dost zastiňují hrst sequelů, z nichž trčí jen Rebelka a V hlavě. U Disneyho začali dělat přesně ty originální filmy, od nich se v Pixaru pomalu upouští. A jejich nejnovějším triumfem se stal Zootropolis, který navzdory svojí originalitě vydělal miliardu dolarů.

 

Jak se to obyčejně vypadající komedii se zvířecím městem povedlo? Samozřejmě kvalitou a brilantním klipem s lenochodem, tím bych ale finanční stránku věci utnul. Na Zootropolisu je totiž zajímavá i spousta věcí, které vůbec nesouvisejí s čísly. O čem přesně mluvím? Předně o tom, že jsme dostali tři filmy v jednom. Což je u rodinného animáku fascinující hlavně proto, že dva z nich nejsou zrovna dětské.

Tou nejviditelnější stránkou Zootropolisu je klasický animák, v němž se králice Judy snaží o kariéru u policie. Tenhle sen si jede plnit do velkého města, kam jako vesničanka moc nezapadá, nakonec se jí ale začne dařit. I ti nejmenší tak rozkódují pohádku o tom, že až vyrostou, mohou si plnit sny, a tím u Disneyho klidně mohli skončit. Jenže oni ne.

 

Z přímočaré detektivky se tak záhy stává noirová buddy movie, která představí lišáka Nicka a vrhá se do zábavné i ponuré žánrovky s nebezpečnými gangstery, povinnou stínohrou a dobře mířenými hláškami - zkrátka radost pro každého, kdo má rád Phila Marlowea nebo Shanea Blacka. Že toho je na 109 minut dlouhý animák až až? Máte pravdu. Továrně na hračky to ale pořád nestačilo.

V poslední půlhodině tak vstupuje do hry ještě třetí rovina filmu, v níž se docela otevřeně komentuje rasismus a řeší se předsudky a strach, jež právě otřásají celou západní společností. Dosaďte si za slovo "dravci" cokoliv od Arabů po Islamisty a je jasné, že máme co dočinění s trefnou alegorií, která by se měla (nejlépe s následným vysvětlením) promítat na každé základní škole.

 

Tahle nadstavba ze Zootropolisu dělá ohromně podnětný celovečerák a zasloužený triumf. Jen kvůli ní by ho mělo vidět co nejvíc lidí, i když se paradoxně bojím, že závěrečné poselství často zůstane nepochopeno. I bez něj se ale jedná o hezky nakreslenou detektivní jistotu, jíž vlastně podráží nohy jediná věc - hlavní hrdinové.

Neříkám, že Judy a Nick nejsou fajn. Bohužel na mě ale nezapůsobili tak výrazně, abych se chtěl k filmu vracet. V panteonu disneyovských postav se zkrátka nejedná o příliš památné hrdiny. A určitě mají velkou kliku, že kolem nich vzniknul tak chytrý film, protože ve všem ostatním je Zootropolis "jen" povedený animákový nadprůměr. (7/10)

 

Asi vás nepřekvapí, že nová disneyovka na blůčku krásně vypadá i zní. Bonusové zázraky nicméně nečekejte, i když je 73 minut (plně otitulkovaných) materiálů hodně solidní nadstavba. Určitě zamrzí absence komplexnějšího dokumentu a větší důraz na postprodukci. Jinak se ale Zootropolis celkem snaží a nejvíc těží z režisérů, kteří bonusy sami provázejí a nešetří zajímavostmi.

Byron Howard (Na vlásku) a Rich Moore (Raubíř Ralf) v bonusech otevřeně mluví o původní vizi filmu, která začala zvířecím městem, v němž dravci nosili náhubky. Hlavním hrdinou byl v tu dobu Nick a celý Zootropolis byl tak depresivní, že se v něm nedařilo ukovat nosný příběh. Časem se tedy od obojků upustilo a pozornost se přesunula k Judy, což vám Howard s Moorem detailně vylíčí nejen ve featurettech, ale i u vystřižených scén, v nichž najdete hned několik hodně působivých kousků.

Koupit na FilmGame.cz

 

Ano, důležitých odhalení není zrovna málo. Pokud tedy chcete o Zootropolisu vědět víc, nákupem Blu-raye rozhodně neprohloupíte. Kéž by byl film o něco víc strhující, měl promakanější hrdiny a ideálně se zbavil rozjuchané písničky, která do neonoiru o předsudcích krapet nesedí. Tak daleko ale u Disneyho zajít nemohli a tohle je bez debat schůdný kompromis, který pobaví a snad přitom i trochu vzdělá. Palec nahoru, myšákovci!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 29.6.2016
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace