Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zlato | Gold | 2022
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.01.2022
režie: Anthony Hayes
hrají: Zac Efron, Anthony Hayes, Susie Porter

Zlato: Recenze


ikona
Spooner
zac efronzlato
Survival, u kterého vám bude horko, nebo promarněná herecká šance Zaca Efrona? 

Zac Efron je sympaťák, má ale docela smůlu. Už léta se snaží vymanit ze škatulky hvězdy Muzikálu ze střední a hollywoodského hezounka a prokázat své herecké kvality. I když se mu to sice zčásti už podařilo, bohužel si ke svým pokusům často vybírá spíše průměrné kousky, v nichž právě on bývá jediným světlejším bodem. A nyní tou zkouší v žánru, jenž by o jeho talentu a schopnosti utáhnout celý snímek na svých bedrech měl přesvědčit ze všech nejvíce – v nízkorozpočtovém survival dramatu, v němž téměř nesleze ze záběru. Jenže ani jeho herecká one-man show není tou kýženou filmovou vzpruhou, kterou by si nejspíš přál.

Dostáváme se do nespecifikované, ale podle všeho ne tak vzdálené budoucnosti a do zapadlejších koutů Austrálie, kde chce tajemný hrdina Virgil začít nový život. Jenže aby se do svého nového pracovního působiště dostal, musí za pomoci řidiče Keitha přejet nehostinnou australskou poušť. Jejich auto se však během několikadenní cesty porouchá a Virgil učiní během oprav vskutku obří objev. V písku totiž nalezne velký balvan zlata neskutečné hodnoty. Dvojici se ovšem nedaří velký poklad naložit do auta, a proto se Keith rozhodne vrátit pro potřebné vybavení. To však znamená, že musí Virgil několik dní v poušti zlato hlídat. A hlavně v nebezpečném a proklatě horkém prostředí s omezenými zásobami vůbec přežít.

Zlato pak splňuje prvky poctivého survivalu poměrně snadno. Máme zde i díky kameře správně zobrazené nehostinné prostředí australské pouště, na níž vám bude už po pár minutách sakra vedro, stín a voda tu prakticky neexistují a v dáli na příležitost vás sežrat čekají hladoví psi. Ano, divák celkem snadno pochopí hrdinovo utrpení, při němž je každá minuta v horkém peklem velkou fyzickou i psychickou zkouškou. Řada scén je tu pak na pohled správně nepříjemná, v tempu se opravdu nikam nespěchá a díky zasazení do blízké budoucnosti a zapadlých koutů Austrálie má snímek i sympatický postapokalyptický feeling ve stylu Šíleného Maxe.

 Zac Efron pak velkou hereckou výzvu ustál se ctí, a i když se rozhodně nejedná o výkon oscarových parametrů, narůstající zoufalost, bezradnost a psychické vysílení mu věříte bez menších problémů. Šikovní maskéři se pak na něm celkem vyřádili a zejména v poslední třetině na něj není zrovna příjemný pohled. Jenže i přesto diváka pouštní boj o přežití zrovna dvakrát nestrhne a není tak vysilující a intenzivní jízdou, jak by mohl být.

Může za to pak zejména anonymita ústředního muže, o němž se dozvíme jen to, že je tajemný, mlčenlivý a chce začít nový život. A to je prakticky všechno. Nápad o anonymním hrdinovi možná zní dobře na papíře, ve výsledku v tomto žánru zrovna dvakrát nefunguje. Obzvláště, když si k Virgilovi i přes veškeré jeho snahy a utrpení nemůžete najít cestu a chybí zde osobnější rovina, díky níž by se tnulo emocionálně do živého. Snímek je tak ve výsledku nechtěně spíše odtažitý a v závěru nechává diváka chladným. A to i kvůli scénáři, který v podstatě nemá čím překvapit, člověk si u něj pouze odškrtává veškeré nutné nástrahy, jež mají hlavní postavu potkat, a celé to to doputuje do poměrně očekávaného konce.


Přehrajte si trailer
Zlato je tak ve výsledku spíše žánrovou jednohubkou a milým nízkorozpočťákem, který dokáže být v jistých pasážích správně nepříjemný a Zac Efron ho dokáže bez problémů utáhnout. Jinak ovšem nedokáže Efronovo nebezpečné opalování ničím příliš strhnout a zejména v druhé půlce filmu chybí patřičný drajv a gradace, s níž neumí režisér Anthony Hayes pracovat úplně nejlépe. Fandové survival kousků zklamáni nebudou, výraznější žánrový zářez však hledejte jinde.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Virgil zůstává několik dní v horké australské poušti, aby zde hlídal objevený kus zlata. Film celkem snadno splňuje žánrové náležitosti a Zac Efron hraje jak…ehm, o život. I přesto ale Zlato nezanechá hlubší dojem a zůstává spíše survival jednohubkou.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar6/10

  pepo

 • avatar4/10

  Palo111

 • avatar8/10

  Corvus

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar6/10

  Likan7

 • avatar6/10

  Atchyroz

 • avatar3/10

  Ceslo

 • avatar7/10

  slord

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace