Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zelená kniha | Green Book | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.11.2018
CZ premiéra: 07.03.2019
režie: Peter Farrelly
hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Don Stark, P. J. Byrne

Zelená kniha: Blu-ray


ikona
KarelR
blu-raymahershala aliviggo mortensenzelena kniha
Peter Farrelly to po Návratu blbýho a blbějšího zkusil trochu vážněji a... hned z toho byl trojitý oscarový triumf! 

Před Oscary jsem psal o tom, že jestli letos vyhraje Zelená kniha, za chvíli si to stejně nikdo nebude pamatovat. Feel-good road trip od Petera Farrellyho nakonec triumfoval, no a půl roku po Oscarech mám pocit, že... nakonec není tak zle, jak jsem čekal?

Na ČSFD má Zelená kniha krásných 87% a drží tam pozici 118. nejlepšího filmu všech dob. Očividně tak zapůsobila nejen na americké, nýbrž i na české publikum, které vždycky rádo vidí Vigga Mortensena (Tohle je náš svět má 78%) a díky bohu netuší, že je talentovaný Mahershala Ali prvním muslimským hercem, jenž už si vybojoval ne jednoho, ale rovnou dva Oscary.

Odkaz Zelené knihy by tak mohl snadno zastínit Tvář vody, Moonlight nebo Argo. Já osobně ale velké nadšení nehlásím a ještě jednou musím zopakovat trochu bizarní důvod, jímž je přílišná podobnost s Letadly, vlaky, automobily. Ano, letošní oscarovka mi celou dobu připomínala jiný film, ve kterém milý vzorňák a lehce obhroublý chlápek od rodiny cestují napříč Amerikou, jen aby to celé skončilo vánoční návštěvou. Komediální klasika Johna Hughese se však může chlubit spoustou legendárních fórů a slzopudným finálním twistem, což jsou věci, jež v Zelené knize bohužel chybí.

Jasně, tohle srovnání je v mnoha směrech nefér (a v lecčems je až nesmyslné), jelikož Farrelly řeší kupu jiných témat a natočil výrazně dramatičtější podívanou. S přibývající stopáží jsem ale na Johna Candyho a Stevea Martina myslel čím dál tím víc, a i když jsou Ali s Mortensenem vynikající, vždycky už holt budou na druhé pozici.

Zelená kniha je tedy moc pěkná dramedie, která je díky jednoduchému poselství a solidnímu tempu stravitelná i pro "běžného diváka". Kdyby mi ale někdo nabídl druhou projekci, asi bych jen mávnul rukou, jelikož přes všechnu sympatičnost látky a herců nemám pocit, že bych měl z tohohle opáčka větší radost než z návratu ke Hughesovi. (7/10)

Jsou na Blu-rayi Zelené knihy bonusy? V jádru ano, moc vás ale nepotěší. Distributor sem totiž vysypal akorát kupu nesestříhaných rozhovorů, videí z premiéry a upoutávek, v nichž je trochu problém se vyznat a není extra zábavné a zajímavé se na ně dívat. V Americe na tom nicméně nejsou o moc lépe (tamní edice má tři pětiminutové featuretty), tak asi buďme rádi, že nejsme na suchu úplně, no.

Obraz: 2.00:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 10.7.2019
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace