Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zahradnictví: Rodinný přítel | 2017
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.04.2017
režie: Jan Hřebejk
hrají: Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Gabriela Míčová, Martin Finger, Jiří Macháček

Zahradnictví: Rodinný přítel: Recenze


ikona
Rimsy
anna geislerovájan hřebejkondřej sokolpelíškypetr jarchovskýrodinný přítelzahradnictví
Tuzemské zklamání roku? Uvidíme... 

Když jsem se dozvěděl, že Hřebejk s Jarchovským chtějí natáčet trojdílný prequel Pelíšků s názvem Zahradnictví, upřímně jsem tomuhle projektu docela věřil. I přes nespornou nevyváženost jejich tvorby se přece jen jedná o asi nejúspěšnější duo v oblasti tuzemských retro filmů, které sice nastolilo děsivý trend hořkosladkých tragikomedií, zároveň však dalo vzniknout i několika opravdovým klasikám. A Pelíšky stále považuji za jeden z vrcholů porevoluční tvorby, kde do sebe prostě všechno zapadlo tak, jak mělo. Jenže realita mi zase jednou dala co proto

Přitom na papíře to muselo vypadat smysluplně. Každý díl trilogie v trochu jiném žánru a se zaměřením na něco jiného. Proč ne. Navíc s mladými verzemi postav z vánoční klasiky, tam jde přece vymyslet tolik zajímavých věcí! Jde. Ale nevymyslelo se. První díl s podtitulem Rodinný přítel zobrazuje milostný trojúhelník Jindřicha (v Pelíškách Kodet, tady Martin Finger), jeho ženy (dříve Vášáryová, teď kdo jiný než Anna Geislerová) a rodinného lékaře v podání Ondřeje Sokola. Trio sester (Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová) zůstane s dětmi samo poté, co na začátku války zatkne gestapo jejich manžely (vedle Fingera ještě Jiří Macháček). Obětavý Sokol se o opuštěné ženy stará, posléze jeho dobrota přeroste v nebezpečnou náklonnost vůči Geislerové. To vše na pozadí okupovaného Československa. Nikterak šokující, přesto pěkně rozehraná situace.

Jenže pohříchu zcela nezajímavě uchopená. Dvě hodiny a deset minut stopáže utíkají asi stejně příjemně jako Fingerův čas v lágru a vážně jsem nechápal, co to Hřebejka napadlo. Odkazy na některé už klasické pelíškovské motivy jsou jasné (slavení Štědrého večera, hra na klavír…), ovšem podané nesmyslně zdlouhavě a s minimem přidané hodnoty. Nejedná se o komedii, ani hlášek tu moc není. První díl trilogie chce být rodinným dramatem, na úspěšné ztvárnění žánru má však minimum deklarovaných konfliktů a příběh, který by šel odvyprávět během svižné půlhodinky. Postavy jsou z velké části indiferentní a zaměnitelné, dialogy prázdné a dynamika scén nulová. Silnější chvilky se tu sice najdou, ale je jich pohříchu málo.

Ostrouchovova hudba, Barákův střih či kostýmy Štrbové-Bielikové dávají najevo, že řemeslně se tu sešla kvalita, která za rok na Lvech už z principu nebude mezi nominacemi chybět. Ovšem film jako dramatické či zábavné dílo jednoduše nefunguje. Pokud se jedná o nutný podklad k dalším dvěma dílům, možná se koncem roku Rodinnému příteli částečně omluvím, ovšem takové dílo by mělo být schopné fungovat i samo o sobě. Celkově velké zklamání a společně se Zakázaným uvolněním zřejmě nejpodivnější Hřebejkovo dílo s především neuvěřitelně ubíjejícím tempem.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar4/10

Rimsy

Překvapivě nepovedený start ambiciózní trilogie, která se odkazuje na jeden z nejoblíbenějších českých filmů. Melodramatické vzpomínání na složité období druhé světové války však neoplývá tolik potřebným nadhledem a odstupem od látky. Společně s dalšími díly možná vytvoří Rodinný přítel kompaktní celek (nejspíš však ani to ne), momentálně je však jako samostatný film zcela nezajímavý.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Spiker

 • avatar4/10

  vteco

 • avatar7/10

  kikush777

 • avatar5/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace