Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zahradnictví: Dezertér | 2017
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 28.09.2017
režie: Jan Hřebejk
hrají: Aňa Geislerová, Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Martin Finger, Klára Melíšková

Zahradnictví: Dezertér: Recenze


ikona
Rimsy
anna geislerovádezertérjan hřebejkjiří macháčekpetr jarchovskýzahradnictví
Povedl se druhý díl Hřebejkova Zahradnictví víc než ten první? 

Po dlouhých pěti měsících jsme se dočkali druhého dílu trilogie Zahradnictví. No, dočkali – po vyloženě nepovedené jedničce jsme na pokračování zas tak toužebně nečekali, ale každopádně je tu. V poslední době mě Dezertér dokázal hned dvakrát marketingově vyděsit - jednou warholovsky rozvrkočeným plakátem a podruhé podivným tvrzením Ondřeje Sokola, že ačkoli se jeho postava dění dvojky nedožila, bude tam figurovat jako duch. Je až fascinující, jak má jeden z největších tuzemských projektů nezvládnuté PR, protože obě tyhle informace byly zavádějící.

Sokol (a vůbec náznaky duchařiny) se mihne jen ve dvou scénách, které sice vedou k rozpačitému a dost surrealistického závěru, ale dojem z celého filmu nijak nekazí. A pitvořícího se Macháčka se také nemusíme bát, trapné grimasy si vystřílel ve Wilsonovu a zde podává vcelku civilní výkon. Ačkoli je oficiálně hlavní postavou, minimálně stejnou důležitost má i Martin Finger, který se společně s Macháčkem v závěru války (a tedy i prvního filmu) vrátil domů. Fingerova postava, kterou v Pelíškách ztvárnil Jiří Kodet, se už postupně mění a na obou hlavních hrdinech je vidět, co s člověkem udělají těžké časy.

Pokud má totiž druhý díl Zahradnictví nějaký výrazný klad, je to realistické vykreslení doby. Válečná jednička v tomhle ohledu dost nudila, ovšem v Dezertérovi je atmosféra komunistického převratu a proměn společnosti zobrazena poměrně trefně. Nefunguje moc na úrovni postav, které nejsou dostatečně plastické a jejich často až karikaturní vybarvení podléhá vyššímu cíli. Z toho důvodu nejsou některé zvraty v jejich chování logicky podložené, což vůbec nepůsobí dobře. Ale klíčovou myšlenku, tedy co se společností udělá rozpad hodnot a převzetí moci lůzou, lze jednoznačně vyčíst.

Progres oproti jedničce je vidět i v tom, že nezbytná vánoční scéna tentokrát nemá půl hodiny, ale jen deset minut. Třeba se o svátcích klidu, míru a nudného rozbalování dárků ve trojce bude jen mluvit! Ne, to zase ne, zpátky nohama na zem; v žádné části pelíškovské tetralogie se zřejmě bez humoru u kapříka a stromečku neobejdeme. Legrace je tu ovšem pomálu, v podstatě jen několik málo scén. Většinu času skutečně zabere snaha zachytit plíživý nástup komunismu do společnosti i mentality jednotlivých lidí.

Stejně jako v případě nedávného Po strništi bos nemůžeme vytýkat řemeslné nedostatky, tuhle složku si Hřebejk (podobně jako Svěrák) dokáže pohlídat. Psychologie postav a jejich linky však haprují v obou filmech, a tak nebude překvapením, když z vás Dezertér, ačkoliv je v některých momentech potenciálně silný, moc emocí nevymáčkne. Tato nedotaženost ukazuje, o kolik se duo Hřebejk-Jarchovský postupem let propadlo. Dříve totiž nebyl problém zvládnout obojí – tedy vykreslit zajímavé postavy i s jejich pomocí ukázat hrůznost složité doby. Dezertér ale v tomhle ohledu selhává stejně jako jeho předchůdce, na něhož dějově přesně navazuje.

Rodinnému příteli jsem před pár měsíci udělil nelichotivé hodnocení 4/10, Dezertér se bez problémů vyškrábe na 5, ovšem lepší to nebude. Pokud tato rostoucí tendence bude pokračovat i nadále, třeba bude trojka i lehce překračovat tuzemské standardy, i když trailer kdovíjaká očekávání nebudí. Každopádně převažuje hlavně zvláštní pocit z nenaplněných ambicí navzdory nespornému talentu před kamerou i za ní.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Ani druhý díl Zahradnictví nepřesahuje tuzemský průměr, což je vzhledem ke stále ještě silnému tvůrčímu tandemu i kvalitním hercům tristní. Oproti jedničce sice sledujeme znatelný pokrok, především v ději a vykreslení doby. Ale není to přece jen trochu málo, pánové?Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  pepo

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar5/10

  Atchyroz

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace