Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.09.2007
CZ premiéra: nestanovena
režie: Andrew Dominik
hrají: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard, Mary-Louise Parker, Sam Rockwell

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem: DVD


ikona
Shushika
 

Ten kdo zažil éru pionýrských táborů, se jistě chtě nechtě zůčastnil i halekaček u táborových ohňů. Lidový song o Jesse Jamesovi patřil v táborových hitparádách k těm z neoblíbenějších. Slavný desperado v něm byl sice líčen jako ten, kdo "hodně chlapů odpravil a vlaky přepadával rád," ale když přišlo na lámání chleba (a opékání špekáčků), v dětských myslích figuroval jako správný chlapík ne nepodobný Jánošíkovi nebo Robinu Hoodovi. Kradl, utíkal před policií, rozdával chudým a vůbec dělal samé báječně dobrodružné věci.

Dominikův film zastihuje Jamese v Kristových létech, kdy pomýšlí na konec nezákonné kariéry.
Dosud byl obávaným lídrem pronásledovaného gangu, ale s věkem se u něj dostavuje sílící potřeba ústraní a bezpečí. Svých činů nelituje, ale zároveň se až do konce života nechce skrývat a stěhovat z místa na místo. A tu se v jeho blízkosti objeví mladý muž, který se ve svém idolu zhlédl do té míry, že si chce trochu z jeho slávy ukrojit... a časem jej možná i nahradit.

Neobvykle dlouhý název filmu srozumitelně oznamuje kdo a co a po vzoru jarmarečních písní  nás připravuje na pěkně krvavý morytát. Ten se však nekoná. Ojedinělé výbuchy násilí jsou totiž pouze krátké vsuvky, spojující a pointující převážně dialogové scény. Režisér Andrew Dominik se adaptací románově-faktografické knihy Rona Hansena (mimo jiné vyšla už i u nás) rozhodl odstranit legendární vrstvy Jamesova příběhu a nahlédnout do mechanizmů, které bez ohledu na rok v kalendáři dávají vzniknout mýtu. Dominik jde do hloubky i šířky a na příběhu zakomplexovaného losera, který "to udělal," vizualizuje to, o čem někteří mediální analytici píší hodnotné, ale přece jen příliš tlusté a pro většinového čtenáře nepříliš záživné odborné knihy. Dominik se projevuje jako velmi pozoruhodný vypravěč, který dbá na detail i celek a minimálně o dvě ústřední postavy jsou doslova pod lupou. Tenhle relativně neznámý režisér zároveň umí pracovat s atmosférou a napětím, čímž se mu daří zamaskovat, co všechno kvůli svému druhému filmu přečetl a jak moc je jeho perspektiva vzdálená tradiční westernové ikonografii. Obsazením Brada Pitta zase Dominik prokázal, že mu nechybí smysl pro humor (opravdový Jesse byl poměrně neduživý a do vizuálně přitažlivého  chlapa měl daleko) a umí komunikovat i s těmi, jež analýza kultu slávy nezajímá. V tomhle antiwesternu si zkrátka každý najde to svoje, pokud mu dá šanci.  U Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem jsem si zase jednou potvrdil, že některých hvězd je do bulváru škoda. Opravdu hrát umí. Cena pro Brada Pitta na MFF v Benátkách je opravdu zasloužená, že ostrouhal Casey Affleck je trestuhodné.

 Už se těším, až jednoho dne vznikne podobně laděný film třeba o  Jamesi Deanovi (co když byl Rebel bez příčiny hrozný blbec?) a nebo právě o Bradu Pittovi. Jediná má výtka směřuje k délce - podle mě je jen málo filmů, které pro vyřčení všeho podstatného vyžadují delší stopáž než dvě hodiny. Dominik se nedokázal rozloučit s některými scénami a právě to jej zřejmě stálo nezájem diváků a komerční propad. Nebo že bychom stále tak lpěli na mýtech? (9/10).

Místní pobočka studia Warner nakonec Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem do kin nenasadila. Film běžel jen na Febiu a  jeho jediná kopie se podle všeho času od času objeví alespoň v menších kinech (nedávno např. v pražském Atlasu). K mání jsou dvě edice: vanilka a o 100Kč dražší "luxusní" book pack se dvěma DVD a 30min bonusů.

Obraz: 2,40:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 30. 4. 2008
Cena: 399,- (book pack 499,-)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace