Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Warcraft: První střet | Warcraft: The Beginning | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.06.2016
CZ premiéra: 09.06.2016
režie: Duncan Jones
hrají: Travis Fimmel, Dominic Cooper, Ben Foster, Paula Patton, Rob Kazinski

Warcraft: První střet: Blu-ray


ikona
KarelR
Dočkal se Warcraft bonusů, které jsou hodné tak velké značky? 

Warcraft je vydáván za jednu z největších zábavních značek na světě, takže byla jeho filmová adaptace velice pochopitelným krokem. Tahle herní série má doslova hordy fanoušků, kteří na ní nedají dopustit, studio Universal ale v červnu zjistilo jedno věc - ohromná fandovská základna je k ničemu, když samotný film neprodáte širšímu publiku.

 

Kdo ví, proč se houfně chodí na Planety opic, ale jakmile pošlete do kin orky, lidé ztratí zájem. Z Warcraftu se v každém případě stal bolestivý propadák (v Americe film vydělal tristních 47 milionů dolarů!), a i když díky čínské spáse (220 mega) zaparkoval u celkových 433 milionů, nikdo dosud neoznámil dvojku. Pokud se neprodá dostatek Blu-rayů a DVDček, pokračování nejspíš vůbec nehrozí. A minimálně mě to bude mrzet, protože jsem si Warcraft i napodruhé užil.

Určitě jste si všimli, že zámořští kritici film totálně roztrhali (Rotteny hlásí 137 nespokojených recenzí ze 190 a průměrný rating 4,2/10). Když se ale dohlédnete po databázích, IMDb na vás vyplivne 7,1/10 a ČSFD dokonce 75%, což je jasné znamení, že diváci výlet do Azerothu strávili daleko snadněji. Dopředu říkám, že mě herní Warcraft dost minul, kdysi dávno jsem se zažral akorát do dvojky. Celovečerák jsem tak vnímal optikou člověka, před kterým veskrze rostl nový svět, a rozhodně se mi v něm líbilo.

 

Možná je trochu škoda, že si Warcraft podobně jako Pán prstenů netroufnul na důkladný prolog. Tady máte orky a velký portál do jiného světa, tady naleštěné království, kterému noví návštěvníci plení vesnice... a nazdar. Warcraft hned zkraje nešetrně chvátá a snaží se u toho přestavit asi 8 důležitých postav, což společně s přivykáním na digitální vizuál není dvakrát user-friendly. Jakmile si ale věci trochu sednou a děj zpomalí, rychle si uvědomíte, že tahle krystalicky čistá fantasy zvládá stát na vlastních nohách. A to i přesto, že sem tam přihodí létající superměsto nebo elfy čistě proto, že tyhle věci existují v předloze.

Hra na "malý příběh ve velkém světě" u Warcraftu funguje tak napůl, Duncan Jones ale naštěstí výlety za easter eggy omezuje a soustředí se na ústřední konflikt, v němž se (podobně jako u zmíněných "opičích" filmů) přepíná mezi lidmi a jejich ctnostnými digitálními soky. Obě strany přitom mají kladnější a o něco méně kladné hrdiny, a do toho všeho se míchá Garona, míšenka s tváří Pauly Patton, která nemá moc jasno v tom, kdo jí reálně nabízí pěkný život a kdo jí chce využít a následně s ní nakrmit nějaké divoké zvíře. Často tak vlastně netušíte, kdo má co za lubem. A filmu to bez pochyby pomáhá, protože jinak hlavně skáče mezi nikterak převratnými dialogy.

 

Nejistota je vůbec jednou z největších předností Warcraftu. Na rozdíl od mnoha blockbusterů, které si pečlivě hlídají lukrativní hrdiny, tady nikdy nevíte, kdo za čtvrt hodiny nafasuje čepel do hrudníku. Jones se nebojí čistit řady s tím, že je může v budoucnu doplnit jinými herními hvězdami, takže se přiřítí hned několik zvratů, jež na začátku filmu tuší jen warcraftí fandové. Asi není potřeba dodávat, že je obdobná vybíjená u PG-13kového popcornu vítaným osvěžením. A tuplem díky tomu, že daná úmrtí jen málokdy přijdou vniveč.

Jones se totiž i přes střídmou dvouhodinovou stopáž snaží někam dopracovat a nemít jen tupý konflikt dvou armád, které si potřebují nabančit v epické finální bitvě. Na tu samozřejmě dojde a měřítkem rozhodně nezklame. Důležitější ale je, že z ní trčí činy jednotlivých hrdinů, kteří se do té doby zformovali v celkem fajnovou bandu s minimem slabších míst (Fosterův Medivh sem musel odněkud zabloudit).

 

Přidejte si k tomu působivé akční scény, jež proloží pár vyloženě skvělých momentů (skok na gryfa pořád vládne a jeho přistání jakbysmet), a celkový pocit, že jsme viděli obstojně uzavřenou kapitolu z rozsáhlých dějin Azerothu, a vypadne vám z toho solidní fantasy, jíž škodí hlavně kodrcavý rozjezd a slabší vizuál. Ano, na blůčku jsem měl z trikových scenérií o něco horší pocit než v 3Dčkovém IMAXu, kde byl Warcraft přeci jen oslnivější. Po první třetině ale tahle výprava chytne tempo a už ho moc neztrácí, takže stačí přepnout pozornost na parádní orky nebo pečlivé ztvárnění magie a dostanete velmi snaživou žánrovku, která si takovou sodu vážně nezasloužila... (7/10)

Obrazově a zvukově je na tom blůčko Warcraft výborně, bohužel ale nečekejte vypiplané bonusy. Zrovna tady bych si uměl představit hodiny a hodiny rozebírání celovečeráku i celého fenoménu, na detailní porovnávačku filmu s hrami a knihami se však studio vykašlalo. V podstatě nejlepšími přídavky jsou šestiminutový featurette o tom, jak se fanoušci těšili do kina, a sedmiminutová výroba soch pro muzeum Madame Tussaud, v níž se zhmotní "pravý" Durotan. Mimoto na disku najdete jen bonusový standard, který čítá 14 minut vystřižených scén (Lothar s Garonou jdou na věc!), 3 minuty docela zábavných zkažených záběrů nebo duelový teaser z roku 2013 (film začíná jeho zkrácenou verzí), a hlavním chodem má být souvislý dokument o natáčení, jenž je rozporcován do šesti featurettů o délce kolem pěti minut.

Koupit na FilmGame.cz

 

Přesně tak, celá tahle velkolepá fantasy má zhruba půlhodinové "making of", jež zabije kupu času představováním postav (stejný neduh jako u Občanské války). Větší problém je ale v tom, že jinak neřekne nic moc zajímavého a jen povinně líčí počty kostýmu a ukazuje pár lidí před zeleným plátnem, jež později naklonoval počítač. Proč bonusy neuvádí uberfanda Rob Kazinsky (Orgrim), jehož zapojila kampaň před premiérou? Anebo přímo Chris Metzen, jeden z hlavních tvůrců Warcraftu, který očividně dohlížel na celou produkci? Mohlo se cílit na hardcore fanoušky i na širší diváctvo, jemuž by se představil širší kontext warcraftího světa, místo toho se však hraje akorát na nevýraznou "jistotu". Ještě že na disku najdete povedený film. Bonusy sice mají zhruba dvě a půl hodiny (dorazil ještě padesátiminutový motion comics Warcraft: Bonds of Brotherhood), k poctivému promu slavné značky ale mají zatraceně daleko.

Obraz: 2,39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 12.10.2016
Cena: 268,- (DVD), 599,- (BD ve Steelbooku), 699,- (3D BD + BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace