Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Walter Mitty a jeho tajný život | The Secret Life of Walter Mitty | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 25.12.2013
CZ premiéra: 26.12.2013
režie: Ben Stiller
hrají: Ben Stiller, Kristen Wiig, Adam Scott, Shirley MacLaine, Patton Oswalt

Walter Mitty a jeho tajný život: Blu-ray


ikona
KarelR
Epický filmový výlet s Benem Stillerem. 

Plochá a triviální rádoby gumpovina nebo opojné fantaskní dobrodružství? Walter Mitty se na přelomu roku setkal s trochu rozklíženými ohlasy, které se nemohly shodnout na tom, jestli je to vynikající film nebo ne. V tomhle textu se nedozvíte, který ze dvou táborů má pravdu. Dozvíte se akorát to, co si myslí ten druhý, který Stillerovu snovou odyseu spolknul i s navijákem.

 

Špičkové feel-good filmy se občas neobhajují úplně jednoduše, osobně je ale s chutí „prodávám“ přes následující kritéria: Musí mít hrdiny, kteří jsou tak sympatičtí, že se s nimi nechcete setkat jen jednou. Musí mít schopnost rozesmát a případně i rozbrečet, aniž by k tomu ale používaly ty úplně nejlacinější berličky. A především vás musí na dvě hodiny vytrhnout z reality všedního dne a vrátit vás do ní s chutí sbalit si bágl a vyrazit do světa, který jste právě opustili. Walter Mitty tohle všechno splňuje. A navíc ještě bezbřeze okouzluje, energicky inspiruje a vůbec vás bere na jeden z nejnádhernějších filmových výletů poslední doby.

S kým přesně se na něj vydáváte? Ben Stiller si tu (ve vlastní režii) zahrál šéfa fotobanky časopisu Life, který potřebuje rychle nalézt snímek na jeho finální obálku. Ten totiž legendární fotograf v podání Seana Penna založil neznámo kam, pročež se musí hlavní hrdina filmu vydat na největší dobrodružství svého života. Walter Mitty přitom rozhodně není muž činu. Naopak je ve všech ohledech umírněným a nevýrazným úředníčkem, který vyniká jedinou věcí – obrovskou představivostí, která jej pravidelně vytrhává z vlastního, nepříliš zajímavého života.

 

Jak vám asi došlo, Walter Mitty a jeho tajný život je tom, jak se ze snílka stává nebojácný dobrodruh. Cestování na Island tu vypadá jako ta nejjednodušší a zároveň nejúžasnější věc na světě, Stillerova novinka ale malebné scenérie prodává až ve druhém sledu. V první řadě jí jde o přerod opatrného muže ve zvídavého sběratele zážitků, protože ty vždycky budou nejpodstatnější a nejkrásnější součástí lidského života. Což v době, kdy půl planety sleduje dění kolem sebe přes mobilní fotoaparát a místo kamarádských úsměvů sbírá lajky na Facebooku, rozhodně stojí za jednu velké a podmanivé žďuchnutí do žeber.

Příběh Waltera Mittyho je o tom, že vaše unikátnost spočívá v momentech, které nesdílíte s celým světem. V momentech, které si vychutnáte do dna sami (nebo s vybranou společností) a zaryjí se vám do paměti tak hluboce, že si je nikdy nebudete potřebovat osvěžit. A ne, není to nějaká prostoduchá anti-instagramová agitka. Jde tu čistě o výzvu k nastavení osobní hranice, která začíná v posledních letech povážlivě mizet. Proč? To je na delší povídání. Každopádně to začíná vypadat, že bez sdílení fotky snídaně prakticky nemůžete tvrdit, že jste nějakou snědli!

 

Stillerův opus se tedy snaží vrátit pozornost k osobnějším prožitkům. A to nikterak násilně nebo lacině, nýbrž za doprovodu silného scénáře, spousty mile nápaditých snových sekvencí a v neposlední řadě líbezné hudby. Ve dvou hodinách tak dostanete radostný eskapismus v jeho nejčistokrevnější formě. A jak se klišovitě říká, takových filmů nikdy není dost. (9/10)

Blůčko Waltera Mittyho k nám doráží se stejnou výbavou, jakou si užívají za mořem. Mimo samotného filmu, který samozřejmě nabízí prvotřídní obraz a zvuk, se tak můžete těšit na nějakých 50 minut bonusového materiálu (u kterého nechybí české titulky!). 16 minut zabírají vystřižené, rozšířené nebo alternativní scény (všechno šlo ven právem), další 4 můžete strávit u klipu písničky Stay Alive od Joseho Gonzalesa. Zbylá půlhodinka potom patří klasickým zákulisním bonusům, které ale zase tolik nepotěší. Kvůli rozmixování do 3 – 6 minut dlouhých featurettů totiž nikdy nejdou příliš do hloubky, ale většinou jen přibližují nejočividnější tvůrčí rozhodnutí a kooperativní atmosféru na place.

Koupit na FilmGame.cz

 

Stiller v nich každopádně umí překvapit, a to především spoustou praktického natáčení (ne, z velké části to nejsou vynikající green screeny!). Najednou začnete být rádi za to, že na Waltera Mittyho padlo 90 mega, jelikož s laxnějším přístupem mohl klidně stát daleko méně (a vypadat daleko hůře). Stillerovu obětavost nicméně vystihuje hlavně scéna s lodí, při jejíž realizaci vážně plaval s aktovkou uprostřed Severního moře. A tiše doufal, že ho člun s kamerou a záchranáři vyzvedne dřív, než mu příroda provede něco nepěkného. Jedinečný zážitek pro film o jedinečnosti zážitků? Palec nahoru a vysoké doporučení pro výsledný materiál!

Obraz: 2,35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DTS-HD MA 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 28. 5. 2014
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace