Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vánoční Kameňák | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 03.12.2015
režie: F.A. Brabec
hrají: Václav Vydra nejml., Jan Antonín Duchoslav, Ladislav Hruška, Hana Čížková

Vánoční Kameňák: Recenze


ikona
Rimsy
Dokázal nás F. A. Brabec překvapit, nebo jsme se dočkali adventního utrpení v nejryzejší podobě? 

Můj sen se splnil a pod stromeček jsem si předčasně nadělil dáreček z nejkrásnějších – vánoční edici nových příběhů z legendárního Kameňákova! Moc bych chtěl poděkovat Civalovi, že mi to umožnil, a taky samozřejmě rodině za podporu. Tolik štěstí najednou skoro ani nešlo vstřebat, ale zkusme se tou vší legrací prokousat alespoň v několika odstavcích.

 

Anglický název „Christmas Killing Joke“ odráží realitu mnohem lépe než opatrný český Vánoční Kameňák. Kdo to má na svědomí? Duchovního otce série a nekorunovaného krále českého filmového bahna se ani tentokrát nedočkáme. Zdeněk Troška se odmítl podílet už na čtvrtém dílu a ke smutku fanoušků ho v tomto trendu neobměkčila ani vánoční tematika. Zdatně ho však zastoupil F. A. Brabec, režisér jednoho dobrého filmu a svého času špičkový kameraman. Za poslední roky toho na režijní sesli ale moc nenaseděl, takže si ještě před natáčením dobrodružného eposu o Danielu Landovi (!) střihnul jednu komedii. Prý chtěl sérii posunout jinam, ubrat vulgarit a protlačit vánoční atmosféru.

Což se mu (svým způsobem) skutečně povedlo. Pokud tohle byly jediné cíle, může být spokojen. Oproti nechutné čtyřce je pátý díl umírněnější a koledy, rolničky a snížek podtrhují skoro každou scénu. Bohužel to na dobrý film nestačí. A nestačí to ani na špatný film, protože z jakéhokoli pohledu je Vánoční Kameňák tragický. Ale to bylo jasné už dávno. Opět se dočkáme scén postavených kolem podřadného vtipu, tentokrát vyšperkovaného jinglem na konci, to kdybychom náhodou nevěděli, že tohle už je pointa a je nejvyšší čas se zasmát. Rozhlížel jsem se po kině a bylo mi za nás všechny trochu trapně.

 


Přehrajte si trailer
Nemohou chybět také již tradiční trademarky série, tak si je projeďme:

 • pitvořící se hlavní hrdinové, kteří nemají co hrát
 • spousta cameo roliček tuzemských celebrit první ligy (Láďa Hruška, Eva Feuereislová, Milan Pitkin, Jiří Pomeje, Robert Rosenberg a bohužel mnoho dalších)
 • posouvání příběhu pomocí televizních věštkyní, nikam nevedoucí a nedořešené vedlejší linie, naprosto zbytečné kozy a striptýz králíků
 • hudba z produkce agro-rockových trapičů strun Walda Gangu

Typickým je pak rádoby satirický výstup prezidenta Zemana, jehož imitace zapadá do horšího soudku televizní zábavy počátku tisíciletí, využívá nejlacinějších stereotypů a přitom je k uzoufání nezábavná. A takhle to máte se vším. 86 minut vypadá jako střídmá stopáž, ale není. Utrpení střídá hrůzu, s občasnými záblesky uklidňující nudy. Světlo světa mělo spatřit přesně nula minut tohoto zbytečného pokračování lidověhumorné ságy.

Pro nasátí vánoční atmosféry si pusťte raději časosběrné video o pečení perníčků. Lépe totiž bude fungovat třeba… cokoli.

Verdikt

avatar1/10

Rimsy

Páté pokračování nejhorší české filmové série, které plynule navazuje na otřesnou tradici svých předchůdců. I tentokrát musíme doufat, že další přírůstky do téhle galerie špatných vtipů už nepřibydou. Snad už to konečně vyjde.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  Tomino

 • avatar4/10

  Spiker

 • avatar1/10

  MichalCZ

 • avatar1/10

  CAPS_LOCK

 • avatar4/10

  WocasCZ

 • avatar1/10

  T.H

 • avatar1/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace