Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kameňák 4 | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Ján Novák
hrají: Václav Vydra nejml., Dana Morávková, Josef Laufer, Hana Čížková, Lucia Molnárová

Kameňák 4: Recenze


ikona
imf
Poslední jezdec české filmové apokalypsy doklusal se zpožděním 

Co vlastně chcete slyšet. Hodnocení pod textem jste velmi pravděpodobně odhadli předem a podle solidních, ale v rámci série spíše vlažných tržeb, už i diváci pochopili, že na tohle veledílo je lepší počkat do televizní premiéry, a nenechali se vždy zlákat zlatavým plakátem s velkou tučnou čtyřkou. A mají recht, protože Kameňáky jsou v podstatě jen glorifikovanou televizní estrádou, ve které řemeslo jakéhokoliv druhu vždy zůstane pečlivě skryto. Možná i to je důvod, proč si Troškovy neúčasti na čtvrtém díle fórové série nikdo nevšimne. Všichni mají Kameňáky spjaty s jeho jménem, ale hardcore fanoušci se nemají čeho bát. Nová garda odvedla přinejmenším stejně "dobrou" práci.

Příčí se mi tady přežvykovat byť jen setinu premisy, protože bych tím přiznal, že to nějakou hlavu a patu má. Ve skutečnosti jde ale jen o pozměněné kulisy. Pepíček nám dorostl do teenagera, jeho otec do starosty a dokonce i některé nesmrtelné stařenky umřely (nebo se odstěhovaly do Babovřesk). Vousaté vtipy o milionářích, erekcích, policajtech, cikánech, vietnamcích a dalších menšinách či většinách samozřejmě zůstaly a všechny do jednoho znáte. Znali jste je dávno před prvním Kameňákem, protože vtip má zůstat vtipem a šířit se v mluvené formě. Jeho vizualizace má nulovou hodnotu, jak si ostatně uvědomili už producenti neblaze dementního nováckého pořadu Zlatá mříž, a opakovaná pointa samozřejmě přestává být úderná, a to i v případě povedeného vtipu.


Přehrajte si trailer
Podle popularity předchozích dílů mezi námi zjevně žije jistá sorta občanů, která se ráda směje vtipům dokolečka a ráda vlastní fantazii nahrazuje panoptikem vyhořelých herců a celebritních kamarádíčků. Náhražkový pokus dua Novák/Bystroň (i jejich sólové kariéry se potácejí v odpadech, co teprve společné dílo) je vlastně kopií čínského šuntu vyrobeného s minimem úsilí a peněz ve snaze prezentovat zákazníkovi dojem světové kvality a spolehlivosti. Náhražka náhražky celkem nepřekvapivě už nemá kam dál klesat, jak v hodnotíci stupnici, tak v řemeslné kvalitě.

Imitace idiotských hudebních trylků, zatepleného vizuálu a ochotnických hereckých výkonů kamarádů a kamarádíčků je téměř dokonalá, i když se nám obsazení částečně omladilo, a tak chybí příznačná Troškova senilita a je nahrazena absolutní neúctou k filmovému dílu jako takovému. Dovedu si představit, že se na place hodně chlastalo, jelo se na první dobrou (nebo první jakoukoliv), půlka běžných profesí se rovnou seškrtala, aby byl "vejvar" a padesát minut materiálu se rovnou schovalo pro strýčka Příhodu a potenciální pětku, kdyby to náhodou v kinech zase všechny sestřelilo.

Ano, je trestuhodně jednoduché něco podobného vyrobit a zjevně ještě jednodušší to poslat do kin. Stačí trocha peněz a zaklínání se "slavnou" značkou, případně milionem vděčných lidiček, kteří na to čekají jako na smilování. Tváří v tvář téhle demagogii dochází humor i nám. Ne, žádný volební vtip či humornou paralelu s nadcházejícím víkendem ze mě nevydolujete. Kameňák mne zas na pár týdnů připravil o chuť vyprávět jakékoliv fóry vztahující se k české kotlině. Většina z nich by totiž měla až příliš hořkou pointu.

P.S.: Do doprovodných obrázků jsem schválně vybral fotky, které nejlépe symbolizují duševní stav herců. Přeji příjemnou zábavu a dostatek kapesníčků na krvácející bulvy.

Verdikt

avatar2/10

imf

Trošku jiné a přeci jenom stejně dementní. Už samotný záměr rámuje filmové ambice tohoto díla... pobavit nás sprosté lidi, kurva! A samozřejmě se to zase nepovedlo. Edu Woodovi se s odstupem času smějeme. Trošky a jeho následovníků se spíš bojíme.


Hodnocení čtenářů

 • avatar2/10

  Tomino

 • avatar1/10

  oourbi

 • avatar2/10

  Kristý

 • avatar3/10

  Cvachtal

 • avatar3/10

  Spiker

 • avatar1/10

  pytlak15

 • avatar1/10

  LiLLZe

 • avatar4/10

  WocasCZ

 • avatar1/10

  T.H

 • avatar2/10

  slord

 • avatar1/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace