Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Válka o planetu opic | War of the Planet of the Apes | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.07.2017
CZ premiéra: 13.07.2017
režie: Matt Reeves
hrají: Andy Serkis, Woody Harrelson, Judy Greer, Steve Zahn, Gabriel Chavarria

Válka o planetu opic: Blu-ray


ikona
KarelR
andy serkismatt reevesvalka o planetu opic
Nová opičí trilogie je u konce. Potřebujete její velké finále na modrém disku? 

Jak jsem si uvědomil díky blůčku, na které jste právě rozečetli recenzi, Planeta opic se dá považovat za první velkou filmovou sci-fi sérii. Její rozjezd předběhl Star Wars o celých 10 let, a co je důležitější, jde o vyloženě učebnicové vědecko-fantastické dobrodružství, v němž se skrývá největší deviza tohohle žánru - důležité poselství. Ačkoliv série časem dost uvadla, nikdy nepřestala reflektovat sebedestruktivní lidské pudy. Což bezezbytku platí i pro nové filmy, na něž by tvůrci originálu určitě byli pyšní.

Určitě si pamatujete, jak se ze Zrození planety opic vyklubalo malé jevení. Rebootový outsider se totiž proměnil v chytrý a trikově oslnivý blockbuster, který nebyl jen prázdným explozivním cvičením. Ano, Úsvit planety opic maličko zapadl, jelikož řadě lidí přišel jako "trochu horší nášup téhož". Já jsem si ho ale náramně užil, protože organicky pohnul příběhem kupředu, a totéž víceméně platí pro Válku o planetu opic.

Ta samozřejmě opět testuje hranice motion-capture technologie (režírující Matt Reeves se s ní vydal na sníh) a vůbec se snaží poladit všechny detaily, jimiž nová opičí trilogie vyráží dech. Zároveň však nejde jen přehlídku dokonalého CGI, nýbrž i o poctivý mix westernu a vězeňského dramatu, které v převážně superhrdinské konkurenci prostě nemůže zapadnout.

Když Matt Reeves v bonusech říká, že chtěl natočit Nesmiřitelné a Most přes řeku Kwai s opicemi, v hlavě vám vyskočí - povedlo se! První půlka Války opravdu nemá daleko k eastwoodovské lahůdce, jelikož zvládá být osudová, depresivní i vizuálně oslnivá. O to víc proto zamrzí, že je ve filmu i pár zádrhelů a že se ve druhé půlce trochu přešlapuje na místě.

Možná jdou vinit přehnaná očekávání, která souvisí s účastí (relativně málo využitého) Woodyho Harrelsona a neprolhanějším plakátem dekády. Jakmile však Caesar sesedne z koně, příběh výrazně zpomalí a rozhodně by mu prospěly střihačské nůžky. Neříkám, že to pořád není prvotřídně natočené a zahrané drama, jímž by se mohla inspirovat řada dnešních popcornovek. Jen bych mu prospělo víc nosných postav nebo nějaká vedlejší linka, která by desítky minut přímočarého opičího utrpení něčím "okořenila".

Přidejte si k tomu velkolepý závěr, u kterého triky bohužel maličko kulhají (modří vědí), a dostanete pořád nadprůměrnou, ale v lecčems pokulhávající rozlučku s nejchlupatější trilogií. Nechápejte mě špatně, i tak je to víceméně triumfální biják, jenž by neměl uniknout ničí pozornosti. Jen se tu chvílemi ukouslo moc velké sousto, které nerozžvýká ani fenomenální Andy Serkis. (7/10)

Blůčko Války o planetu opic vás nepotěší jen parádním obrazem a zvukem. Spoustu radosti přinášejí i bonusy, které se soustředí jak na nový film, tak na odkaz celé ságy. Po 23 minutách vystřižených scén, v nichž válí hlavně Woody Harrelson, následuje hodina a půl featuretttů. A jestli si myslíte, že jde o klasické skákání sem a tam v pětiminutových baleních, jste úplně vedle.

Foxové se totiž plácli přes kapsu a pořídili nejen půlhodinový (a jako obvykle vynikající) film o filmu, ale i 12 minut o Caesarovi, 10 minut o výrobě triků a 6 minut o hudbě, která zajímavě skládá poctu originálu. Vyloženou lahůdkou jsou pak dva delší featuretty (celkem 28 minut) o odkazu a provázání celé ságy. Prostě je hrozně vidět, že se tu někdo snažil, a výsledek stojí za to.

Opičí Blu-ray tedy potěší nejen samotným filmem, jenž se opět vyšplhal k nadprůměru, ale i bonusy, které jsou o něco lepší, než je poslední dobou obvyklé. Neříkám, že jsem to celé nečekal ještě o úroveň vyladěnější a vyhrocenější. I takhle se ale dá mluvit o jedné z nejsilnějších trilogií posledních let, která se v klidu obejde bez dalších sedmi pokračování.

Obraz: 2.40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-MA 7.1 anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 15.11.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (3D BD + BD), 808,- (UHD BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace