Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Válečnice | The Woman King | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.09.2022
CZ premiéra: 13.10.2022
režie: Gina Prince-Bythewood
hrají: Viola Davis, Lashana Lynch, John Boyega, Hero Fiennes Tiffin, Thuso Mbedu

Válečnice: Recenze


ikona
Mr. Hlad
john boyegalashana lynchviola daviswoman king
Drsné ženy s oscarovými ambicemi 

O Válečnici se mluvilo dlouho před její premiérou a těch důvodů bylo docela dost. Měli jsme se v ní podívat do Afriky na území dnešního Beninu, tedy do oblasti a do doby, které na filmovém plátně nevídáme často. To docela lákalo. Stejně jako účast oscarové Violy Davis, které sice pomalu táhne na šedesát, ale charismatu má na rozdávání a na prvních fotkách navíc vypadala jako někdo, komu by člověk uvěřil, že šéfuje elitní jednotce bojovnic. Jenže pak jsme tu měli Ginu Prince-Bythewood, která natočila odpudivou komiksovku Old Guard: Nesmrtelní. Takže s těšením to bylo tak padesát na padesát. No a nakonec to dopadlo dobře. I když jde spíš o vítězství na body než o cokoliv jiného. 

Dahomejské království v západní Africe bojuje o svou existenci. Brousí si na něj zuby okolní říše, ale na svou příležitost čekají i evropští a američtí obchodníci s otroky. Místní mladý král má však zbraň, ze které jsou všichni jeho protivníci právem nervózní. Jednotku složenou z žen-válečnic, jimž velí zkušená generálka Nanisca. Ta teď musí ochránit svou zemi a také vycvičit novou generaci bojovnic. Nepřítel totiž začíná sílit. 

Válečnice umí udělat velmi dobrý první dojem. Rozpočet padesát milionů dolarů sice není z největších, ale Gina Prince-Bythewood ho dovedla vyždímat maximálně. Africké kulisy jsou pořád dostatečně exotické a je tu dost času a prostoru na to, aby film ukazoval, jak to v království chodilo, řešit vztah panovníka, jeho poddaných i manželek, nakouknout do pevnosti bojovnic a jednoduše se kochat architekturou. A užívat si, že režisérka se rozhodla „mít to pěkný“ a možná trošku ohnout historickou skutečnost tak, aby se na Válečnici hezky koukalo. A jo, fakt se na ni hezky kouká. 

Navíc – a to je ještě příjemnější – rychle utíká a nenudí, protože prostor tu dostává mnohem víc postav než jen Nanisca. Nakonec tu máme nějakých šest hrdinek, přičemž každá dovede i na malém prostoru zaujmout nějakým osobnějším příběhem, traumatem nebo snem, o který musí bojovat. Ve výsledku nejde o zrovna komplexní charaktery a rychle se ukáže, že Lashana Lynch je cool mentorka, Viola Davis zamračená drsňačka s traumatem a každou z trojice mladých adeptek na válečnickou profesi žene dopředu něco jiného. Ale všechny se dočkají jednoduchého, avšak funkčního dějového oblouku, který k něčemu směřuje. A obvykle dojdou ke svému cíli důstojně. 

Prince-Bythewood ovšem překvapuje hlavně v akci. Té sice není tolik, kolik naznačují trailery a oproti jejímu předchozímu a nepříliš úspěšnému režijnímu pokusu je výrazně lepší. Přehlednější, efektnější a především se může opřít o hrdinky, které jsou sice ženy, ale většině z nich byste uvěřili, že zvládnou složit k zemi stokilového protivníka. Když si to shrneme – Válečnice je fajn historické dobrodružství, které nenudí, je zručně natočené a na ty dvě a čtvrt hodiny dovede bez problémů zabavit. Potíž je, že tohle tvůrcům nestačilo. 

Ještě než začalo natáčení bylo evidentní, že Válečnice chce být filmem, který „má co říct“. Na tom není pochopitelně nic špatného. Řeší se tu nadčasová témata jako rasismus, postavení žen ve společnosti, které vládnou muži, ale i traumata, která muži ženám způsobili v minulosti. Bohužel Válečnice tohle všechno řeší jaksi lidově. Všechny pokusy jít do hloubky co se týče samotných témat a nakonec i samotných postav se velmi rychle promění v klouzání po povrchu a sbírku banálních frází. 


Přehrajte si trailer
Válečnice se v několika scénách očividně snaží být velkým, důležitým a inspirativním dílem, které má co říct. Netvrdím, že nemá, ale naneštěstí to říká způsobem, který až příliš útočí na první signální a reálně nezasáhne tak, jak by tvůrci chtěli. Pokud se na ni vypravíte s tím, že dostanete fajn akční drama z hodně atraktivního a neokoukaného prostředí s dobrými bitkami a sympatickými herci, budete spokojeni. Jakékoliv blábolení o Oscarech (pokud pominu například kostýmy), je ovšem naprosto absurdní. Skutečně výjimečná je Válečnice snad jen v tom, že se odehrává v době a v místě, kam se Hollywood moc často nevydává. To samo o sobě ovšem na výjimečný film nestačí. Na obstojnou zábavu naštěstí ano. 

p.s.: 1: Nepovedlo se mi rozklíčovat, jestli Válečnice odkazuje k hlavní hrdince, nebo k celé jednotce. Tak snad jsem ten singulár – i vzhledem k původnímu názvu – odhadl dobře. 

p.s. 2: Chápu, že Válečnice je hodně lákavý materiál pro tvůrce dementních legrácek, kteří si v internetových diskusích tříbí ostrovtip komentáři o nové Planetě opic, hledají na googlu obrázek s plakátem na filmový životopis Barracka Obamy s Ryanem Goslingem v hlavní roli a hurónsky se smějí svému smyslu pro humor, o který se tak ochotně dělí s online světem. Takže pokud můžu prosit, pokud máte tohle pnutí, realizujte se někde jinde. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (9)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Generálka Nanisca vede jednotku složenou z žen. A pěkně drsných. Právě ony musí ochránit Dahomejské království před agresivními sousedy, jenže Nanisca netuší, že se bude muset postavit i vlastní minulosti. Válečnice je svižná a zábavná podívaná s dobrou akcí, výtečnými herečkami a zasazená do atraktivního prostředí. Jakmile se ale tvůrci pokoušejí hrát si s vážnějšími tématy, obvykle se to celé promění v banality a klišé.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  acheron

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar2/10

  Muf

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar6/10

  Perun

 • avatar6/10

  maddy1111

 • avatar4/10

  esmo

 • avatar4/10

  rublik05

 • avatar8/10

  hrumsrt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace