Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Útok na Bílý dům | White House Down | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 28.06.2013
CZ premiéra: 18.07.2013
režie: Roland Emmerich
hrají: Channing Tatum, Jamie Foxx, Maggie Gyllenhaal, Jason Clarke, James Woods

Útok na Bílý dům: Blu-ray


ikona
KarelR
Channing Tatum a Jamie Foxx vs. teroristický šmejd. Zvládne prezidentské dílo takový nápor? 

Útok na Bílý dům určitě patří mezi černé koně letošního léta. Amerika se v dubnu nasytila Pádem Bílého domu, ve kterém prezidentské sídlo zachraňoval Gerard Butler, a o buddy movie s Channingem Tatumem a Jamiem Foxxem nebyl na konci června valný zájem. Což je docela podivné, jelikož německý likvidátor Roland Emmerich natočil svoji tradiční pro-americkou dobrodružnou jízdu, která musí potěšit každého fandu devadesátkových akčňáků.

 

Proč? Protože takhle staromilský návrat do časů, kdy měla v akčňáku každá scenáristická klička svoje jasné místo a funkci, jsme tu neměli snad od časů Smrtonosné pasti a Skály. Útok na Bílý dům skládá těmhle klasikám velice upřímnou poctu a snaží se poctivě držet v mantinelech tehdejší šablony. To znamená, že dlouho a pečlivě představuje postavy. Dává hodně prostoru vynikajícím záporákům. A co je hlavní, ve druhé polovině se zvrhne v nepřetržitou šňůru rázné a krásně přehledné akce, ve které se efektně devastuje zvolené místo dění.

Bílý dům tak (u Emmericha již potřetí!) zažije pravé akční peklo, v jádru filmu ale pořád stojí příběhy dvou hlavních hrdinů. Tatumův bývalý Mariňák Cale se snaží získat místo v prezidentské ochrance, aby zapůsobit na svojí politicky zainteresovanou dceru. Foxxův prezident Sawyer se zase pokouší o zlepšení světových poměrů, aby se alespoň trochu vyrovnal svému prezidentskému idolu s vousy a cylindrem. Tihle dva správňáci by si za normálních okolností asi moc nepokecali. Když ale musí společně zdrhat před teroristy, kteří se rozhodli ovládnout Bílý dům a mají ještě daleko nekalejší plány, netrvá dlouho a je z nich akurátně sehraná hláškovací dvojka.

 

Foxx sice musí být hodně opatrný, aby svůj vysoký cool faktor nasoukal do opatrného pacifisty, a Tatum se občas nemůže rozhodnout, jestli hraje nešikovného klikaře nebo mašinu na zabíjení. Roland je ale prohání Bílým domem v takovém tempu, že to moc nestihnete řešit. Po začátku útoku prostě za každým lichým rohem čeká komediální chvilka a za každým sudým přestřelka, takže jen upíráte oči před sebe a bavíte se tím, jak šikovně Emmerich tenhle "malý" akčňák roztahuje do daleko většího měřítka.

To vše za pomoci schématického, ale plně funkčního scénáře Jamese Vanderbilta (Vítejte v džungli, Zodiac), který kupodivu skrývá i pár fajn překvápek. Mimo nedostatku žánrové invence má tak útok na Bílý dům vlastně jen jednu velkou vadu. A tou jsou slabé triky (obzvlášť na film za 150 milionů dolarů), které vám konstantně připomínají, že se vážně netočilo v okolí prezidentského sídla. A venku proto musely pravidelně úřadovat počítače. Pokud se s tím ale smíříte (velká část filmu se stejně odehrává ve vyšperkovaných interiérech), máte před sebou zábavnou a napínavou akční podívanou, u které si rádi zavzpomínáte na časy, kdy velké filmy ještě nepatřily skoro výhradně superhrdinům. (8/10)

 

Ačkoliv Útok na Bílý dům nepatří mezi nejdůležitější blockbustery roku, Emmerich na blůčku neponechal nic náhodě. Obraz a zvuk neopouštějí prvotřídní kvalitu, jediným trnem v oku vám tak budou zmíněné triky, které prostě zdaleka nejsou stoprocentní. Jako záplatu vám tedy Roland nabízí mírně nadprůměrnou bonusovou nabídku, která čítá čtyřminutový Gag Reel a 13 featurettů o délce 3-6 minut.

V těch vám tvůrčí tým představí prakticky každou důležitou složku filmu, obsahově ale samozřejmě nečekejte žádné "hobití rozměry". Jde o celkem povrchní, nicméně soustavně zajímavou hodinku a něco, ve které nadchne především stavba obří prezidentské limuzíny, při níž museli technici hodně improvizovat. Emmerich také hodí do placu třeba historku o tom, jak na prohlídce Bílého domu plánoval destrukci jednotlivých místností (ochranka z něj asi neměla velkou radost). Ve finále tedy celkem solidní bonusy, u kterých zdaleka nejvíc zamrzí absence českých titulků.

Koupit na FilmGame.cz

 

Pokud v zimě dostanete chuť na blockbusterový návrat o dvě dekády zpátky, Útok na Bílý dům je jasná volba. Až na triky vypadá skvěle, nešidí na akci a postavách, a můžete ho pustit i drahé polovičce, kterou by Tatum s Foxxem měli na dvě hodinky v klidu zabavit. Zkrátka univerzální popcornovka (navíc k dostání i v podařeném Steelbooku), která rozhodně patří mezi to nejlepší, co Emmerich natočil. Jen tak dál, Rolande!

Obraz: 2,35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 20.11. 2013
Cena: 359,- (DVD), 449,- (BD), 539,- (BD ve Steelbooku)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace