Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ukradené Vánoce | The Nightmare Before Christmas | 1993
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.10.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Henry Selick
hrají: Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hickey, Glenn Shadix

Ukradené Vánoce: V.I.M.


ikona
Shushika
nightmare before christmastim burtonvim
Nadčasový animák z produkce Tima Burtona. 

Daleko za zemí, kde letos zrušili třinácté platy a falešné soby, je místo, kde bělovousý tatík Santa Klaus balí dárky pro posedné školáky. A protože je dobrák od kosti, nakonec něco rozveze i těm neposedným. Inu, srdce na pravém místě a důkazy místo slibů, jak dnes říkáme. Ještě o notný kus dál žije v pochmurné městě Halloweentown, plné strašidel a přízraků, ten nejlepší ze všech smrťáků, Jack. Tato bývalá "pod plachetkou osoba" objeví sílu Vánoc a rozhodne se dětem také něco nadělit. Po svém. Je na čase, aby palebné posty začaly pročesávat oblohu...

Každý kdo viděl scénu ostřelování Santových létajících sobů - a to, co tomu předcházelo - mi dá za pravdu, že v dějinách kinematografie není mnoho filmů, které by ideu Vánoc naleptávaly a zároveň utvrzovaly tak zábavným způsobem. Musím říct, že Henryho Selicka lituji. Natočil vizuálně opulentní film, kde úžas a načechrané veselí střídá smutek hlubší než Rákosníčkův rybník nebo les Řáholec, a přece se o něm mluví jako o tresti "burtonovitosti." Big Tim je na plakátu uveden dokonce větším písmem než Selick. Ačkoliv vím, jak se to má s tvůrčím vkladem, zdá se mi to poněkud nespravedlivé.

Každopádně spojením úchvatně stylizovaných obrazů, které pro množství postav zřejmě napoprvé nepoberete, a nádherné hudby Burtonova dvorního skladatele Dannyho Elfmana, vzniká "jemně zvrhloučký" muzikál na "zakázaná témata," u kterého si na WC neodskočíte, ani kdyby vám měly litry vánočního punče provalit bok. Snímek Ukradené vánoce stojí na piedestalu loutkových filmů a i když každoročně přicházejí nové, které by ve vánočním království rády provedly puč, těžko se jim to v dohledné době podaří. Všichni tvůrci totiž do projektu dali mimo talentu a píle to nejlepší ze sebe samých - a to se pozná.

Osobně mi Mrtvá nevěsta nepřipadala zdaleka tak komplexní, a i když v ní šlo o mnohem "hlubší city," nějak mě ne a ne zasáhnout na nejcitlivějším místě. Kdežto u Ukradených vánoc po prvních taktech cítím, že mezi prkenně stylizovanými strašidly a přízraky jsem mezi svými. Chutě do toho, tenhle film se opravdu neochodí. Vy, kteří pod stromečkem najdete nějakou tu mumifikovanou hlavu nebo klubko škorpiónů, se nelekejte. Kdosi vám tím vyjadřuje své nejhlubší city. Inu, tomu se říkám ideální vánoční naladění: obdarovávat tím nejlepším, co jde:)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace