Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ukradené Vánoce | The Nightmare Before Christmas | 1993
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.10.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Henry Selick
hrají: Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hickey, Glenn Shadix

Ukradené Vánoce: DVD


ikona
Cival
 

Aniž by Warneři tušili, že se na DVDčko Mrtvé nevěsty budou stát tak dlouhé fronty, jaké se tvoří v českých obchodech, rozhodli se zalátat trhliny v domácí nabídce. Už za to jim patří dík. Jack Skellington si totiž zaslouží pár centimetrů v každém regálu filmového fanatika, což tvrdím i jako divák, kterého identická tvář Tima Burtona už pár měsíců vyčerpává. Noční můra byla ve své době mnohem výlučnějším počinem, jelikož v ní Burton poprvé důsledněji rozvedl své milované motivy z Frankenweenieho a Vincenta (oba kraťasy najdete v bonusech!) a s odzbrojující funkčností je zakomponoval do bezelstného světa vánočních rozprávek. Pravda, dnes mě ta dlouhá hudební čísla božana Dannyho Elfmana nedojímají a kvůli větší propracovanosti gagů, celkové kompaktnosti a údernějšímu vypravěčství bych asi i preferoval Mrtvou nevěst... ale pořád chápu nekritický úžas většiny a dál vnímám tuhle položku Burtnovy tvorby jako povinnou. Je v ní všechno, co u Tima máme rádi. Jen s větším prostorem pro celoživotního kumpána Dannyho. (8/10)

Nadupanou speciální edici jsem sice testoval podle dříve dostupné německé verze, ta by ale měla být podle distributora identická s lokálním vydáním – prý až na český dabing (který jednak ignoruji, a domácí DVD obchody o něm mlčí) a titulkovou podporu u bonusů (kterou osobně nutně nepotřebuji a na CZ vydání ji ani nepředpokládám, protože e-shopy hovoří jen o "západní edici" převedené k nám sakumprásk). No uvidíme. I kdyby ale všechno neklaplo tak, jak se v civilizovaném světě sluší, čeká vás extrémně výživný jednodisk s bonusovou složkou plnící mé osobní nároky na kvalitní přídavné materiály: Jakmile se mi v těle rozleze emoce charakteristická pro ten který film, provázená touhou pustit si biják hned znova od začátku, můžu poslat producentům absolutorium. Tak jako dnes.

Nuže, kde začít. Třeba u obecné „making of“ pětadvacetiminutovky, v níž vás mladičký Tim Burton začne zasvěcovat do ráje loutkové animace. Technikou stop-motion, záběr po záběru, se před vámi začne lít energie do Timovic výtvarných návrhů. Ač v roli režiséra, schovává se Henry Selick spíš do ústraní podobně jako všichni ti Elfmanové okolo, protože hlavním hrdinou je už tady Burtonova fantazie. Navždy inspirovaná německým expresionismem, věčně znuděná geometricky pravidelným světem obyčejných lidí a i při kombinování pouhých tří základních barev (černé, šedé a oranžové) netušeně barvitá. Zápal pro věc a jednoduchý, leč výstižný popis vás nadchne okamžitě a s dalšími zastávkami u storyboardů, výtvarna a osvětlení se jen a jen stupňuje.

Ke storyboardům a designérským návrhům se při tom trvale vracíme v dalších materiálech. Čtyřminutové srovnání detailních malůvek s výsledným tvarem vás pouze navnadí do galerie artefaktů z Burtonovy mysli. Pod šifrou Světy Tima Burtona se skrývají povětšinou kresby postaviček a kulis, rozdělené do sekcí Halloweenské město, Vánoční město a Skutečný svět, a ty se pak dále člení do odboček podle jednotlivých postaviček (schválně hádejte, ve které najdete Santa Clause? Výherce dostane DVD s Lundgrenovou sračkou Retrograde, pokud na ní máte dost odvahy – berte to jako kompenzaci za proluky v kvízu :-). Jen Jack Skellington a sešitá Sally se dočkají i screen testů – nevěřili byste, jak moc se v charakteru loutkové postavy projeví styl její chůze.

O kraťasech z Burtnovy „předcelovečerní“ tvorby jsem mluvil už v úvodu, teď k nim přidám sérii plakátů, teaser rekapitulující Disneyho vliv na animovaný žánr a řadový trailer. Mozaiku nakonec dotváří tři vystřižené, přesněji nerealizované scény, s rozpohybovanými storyboardy a padouchem Oogie Boogiem na nich. Další čtyři dokončené, ale nakonec vyjmuté sekvence, v nichž Jack experimentuje s vánočními ozdobami, Oogie Boogie tančí svůj stínový tanec, Lock, Shock a Barrell dělají bordel a vampíři hrají hokej s Burtnovou hlavou, vám už jen dosvědčí, že jejich autor byl vždycky tak trochu magor. :-)

Takže nezapomeňte, že rým „na vaši duši padne splín, spatříte město Halloween“ patří jenom do pohádek. V reálu vám mysl jenom rozzáří. Tím spíš na přetékajícím DVDčku za tak směšnou cenu. Jděte do něj.

Obraz: 1,66:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky
Titulky: české
Cena: 399,-
K mání od: 26. 4. 2006

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace