Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Tygr a Drak | Crouching Tiger, Hidden Dragon | 2000
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.12.2000
CZ premiéra: 01.03.2001
režie: Ang Lee
hrají: Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh, Zhang Ziyi, Cheng Pei-Pei

Tygr a Drak: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Ang Lee a jeho bitkařská poezie. Málokdo dokáže do násilí vnést tolik emocí a vznešenosti. Tygr a drak je snad první film natočený v mandarínštině, který se ve velkém prosadil na americkém i evropském trhu a nutno dodat, že je to úspěch zasloužený. Skrývá v sobě historický velkofilm, romantické dobrodružství i akční biják, a i když se nezalekne ani filozofického přesahu, divák si všech zmíněných popcornových ingrediencí užije nadmíru.

Občas možná zaváhá, třeba v případě téměř půlhodinového romantického flashbacku uprostřed pouště (dnes už legendárně odvážného), kterému chybí jinak všudypřítomná vizuální nabušenost a hlavně tempo. Jinak ale většinu času prostě musí být bez váhání nadšený, zvlášť pokud fandí mlátičkám na drátech a geniální choreografii Yuen Wo-Pinga. Pingova práce je tu obdivuhodná, povedlo se mu totiž přenést charakterové vlastnosti jednotlivých postav do jejich bojových stylů a každá konfrontace tak má úplně jiný nádech.

Tygr a drak šermováním, kopanci do hlavy a hopsáním po střechách a bambusech oslnil, byl by ale veliký omyl myslet si, že je jen z akce živ. Lee na pozadí historického Pekingu a několika dalších lokací rozjíždí především dvě tragické romance, kterým osud nepřeje. O něco menší množství prostoru pak dostává vztah bojovníka-mentora a žákyně, která přes svůj talent a díky tvrdohlavosti žákyní být nechce - souboje Chow Yun-Fata a Zhang Ziyi možná nejsou vrcholem filmu, ale rozhodně dokážou zaujmout zvláštním napětím, které mezi dvěma bojovníky vzniká. Šermují jak o život, ale vlastně jeden druhého zabít nechtějí. Je to právě tahle a jí podobná poetika soubojů, která z Tygra a draka dělá neopakovatelný zážitek. Pravda, ačkoliv Lee točil v mandarínštině, film je občas až moc otevřený západnímu publiku, zatímco to východní se nad ním škodolibě kření, berte to ale jako vstupenku mezi asijské filmy. Tygr a drak člověka dokáže přinutit k tomu, aby se poohlédl po nějakém asijském e-shopu s filmy.

Upgrade oproti DVDčku je s příchodem vysokého rozlišení ohromný. Tygr a drak vypadá a zní na Blu-rayi naprosto skvěle. Zvuku těžko něco vytknout, ten samý "problém" můžete mít s obrazem. Pravda, jemné zrnko je všudypřítomné, to ale rozhodně není chyba. Jednak to přidává na filmovém vzhledu, druhak s ním kameraman pracuje velmi citilivě - protože je většina scén svícená dost podobně, zrno i šum jsou jednotné, nikdy ho není víc nebo míň než v předchozím obrazu. Takže žádný strach. Ostrost je na špičkové úrovni (bez jakkoliv znatelného zásahu softwarového doostřování), přenos detailů jakbysmet. Barvy trochu pobledlé, ale za tím hledejte spíš tvůrčí záměr než problém přepisu. Suma sumárum, tohle blučko vypadá fantasticky a po technické stránce se na něj není proč zlobit.

Čertit se možná budete až nad bonusovou výbavou. Dvacetiminutový film o filmu, jehož výpovědní hodnota je prakticky nulová (je to spíš televizní preview) a čtvrthodinové interview s Michelle Yeoh asi většině lidí stačit nebude. Pravda, Michelle se ve svém monologu docela rozjede, absenci nějakých zákulisních záběrů a drbů ale nenahradí. Vedle všudypřítomného BD-Live a fotogalerie pak zbývá už jen audiokomentář.

Posadili se k němu Ang Lee a producent James Schamus (který se podílel na scénáři). Od prvních slov vám asi bude jasné, jak si role rozdělili - zatímco Lee jen trpělivě odpovídá na otázky a sem tam přihodí něco ze zákulisí nebo o tom, proč se k čemu rozhodl, Schamus se snaží být za každou cenu vtipný a rozhovor moderovat. To druhé mu občas jde, takže chlapci dialogem vyplní skoro celou stopáž, jen ke konci jim začnou docházet slova (Schamus v ten okamžik vytáhne výčet mezinárodních distributorů). Komentář je to výživný, nikdy se neomezuje na dění ve scéně, jeho informační hodnota je vysoká. Jen toho Schamuse by člověk občas nejraději kopnul do zadku.

Obraz: 2.40:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby TrueHD 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 20 . 7. 2009
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace