Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Tvrdá odplata | Trigger Warning | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.06.2024
CZ premiéra: 21.06.2024
režie: Mouly Surya
hrají: Jessica Alba, Mark Webber, Anthony Michael Hall, Alejandro De Hoyos, Tone Bell

Tvrdá odplata: Recenze


ikona
krauset
jessica albarecenzetrigger warningtvrdá odplata
Jessica Alba se po pětileté pauze vrací k herectví. Zvolila si comeback správně?  

Jessica Alba si odskočila vydělat nějakou tu miliardu na dětských plenách a výživě – a nyní se vrací k herectví. Naneštěstí si k tomu vybrala nový film režiséra a scenáristy jménem Algoritmus. Pod novým akčním béčkem Tvrdá odplata (Trigger Warning) je podepsána indonéská režisérka Mouly Surya, jejíž Marlina, vražedkyně ve čtyřech aktech sklidila před několika lety dobré ohlasy v Cannes, a mezi scenáristy patří Josh Olson, do jehož filmografie spadají i Dějiny násilí (shodou okolností včera uctěné VIM). Tedy respekt zasluhující tvůrci. Ale Netflix zase jednou přebíjí. 

 

Jessica Alba hraje Parker (nikdo z prvních třinácti postav uvedených na IMDb nedisponuje příjmením), jež je coby členka zvláštních jednotek, ale také možná špionka či pachatelka "neplech", kdo ví, nasazenou v Sýrii. Snímek se takovými podružnostmi, jako kde se co nachází, v jakém stavu se to nachází, nebo dokonce jak se to nazývá, nezabývá. Parker se během úvodní akční honičky střetne s teroristy a o tom, jak nekomplikovaný je zobrazovaný svět, svědčí i to, že je o protivních v titulcích zásadně referováno takto: [terrorist screaming in Arabic]. 

Hned po zátahu se Parker dozví, že její otec zemřel zavalen při důlním neštěstí. Vrací se tedy do Nového Mexika, konkrétně do místa zvaného Creation (doslova věc, která má na celém filmu ke kreativitě nejblíže), aby otcovu smrt prošetřila. Tamní policie se úmrtí snaží podat jako neštěstí či sebevraždu, ale to Parker nepřijímá. Otec k ukončení života neměl důvod a v tunelech se podle ní báječně vyznal, měl tam totiž svou vlastní skrýš, v jeskynních chodbách se nacházela doslova jeho man cave. 

Parker se ihned zaplétá do změti úklad, které se týkají obchodu se zbraněmi i blížících se senátních voleb, ale jelikož se Tvrdá odplata nevyznačuje ani promyšleností, ani kompexností, z vazby mezi vysokou politikou a zbrojním průmyslem nezbude než nástin myšlenky.   

Jessica Alba se po většinu času zdá duchem nepřítomna, i když si alespoň fyzicky stále zachovává jistou screen presence. Probudí se jen během jedné slušné akční scény, která zahrnuje motorovou pilu a plno improvizace s údržbářským náčiním. Mimo tu nemá snímek příliš co nabídnout (i když je povzbudivé, že už se ani naprosto mainstreamový akčňák nezdráhá ukázat tyranii a opilost mocí některých vojáků, jako když frustrovaný kolega Parker zastřelí klečícího a odzbrojeného teroristu). Patří mu tedy ke cti, že si uchovává podezřívavost k moci, jak té vojenské, tak politické, a těm, kdo touto mocí vládnou. 

Akční filmy prostředního rozpočtu pochopitelně najdou na Netflixu uplatnění. Dávají mi dokonce lepší smysl, než vyhazování několika set milionů na nové počiny bratrů Russoových. Ale i když Tvrdá odplata nestála zdaleka tolik jako Grey Man, šeď s výše zmiňovaným filmem sdílí. A to ať se jedná o šeď pomyslnou (další zástupce stěží zapamatovatelných filmů), nebo doslovnou (to pokud hovořímě o barevné paletě a neexistujících barevných kontrastech).  

Nedokázal jsem dešifrovat, proč se film v originále jmenuje Trigger Warning. Jedná-li se o pokus o slovní hříčku, vypadl požadavek, aby byla hravá, Možná poukazuje na to, jak rychle má Američan ruku na spoušti a jak snadno se dostane ke střelným zbraním. Ale já bych hlavně řekl, že je obecným varováním pro diváka, aby se tomuto dílku vyhnul obloukem.  

 

Tvrdou odplatu probíráme i v MovieZone Live: 

Verdikt

avatar3/10

krauset

Tvrdá odplata se mstí v první řadě na diváku. Katatonická Jessica Alba se vrací ze své mise na Blízkém východě, aby pochovala otce a zjistila, zda byla jeho smrt opravdu jen nešťastnou náhodou. A my za trest sledujeme snímek s podivnou návazností scén a přinejlepším průměrnými akčními sekvencemi, který je prostě dalším z nekonečné řady produktů Netflixu existujících jednoduše proto, aby katalog týdenních novinek nezel prázdnotou.


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Robur

 • avatar3/10

  Nexus6

 • avatar3/10

  DredPitt

 • avatar3/10

  Palo111

 • avatar4/10

  Spiker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace