Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Thelma | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.11.2017
CZ premiéra: 14.12.2017
režie: Joachim Trier
hrají: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Marte Magnusdotter

Thelma: Recenze


ikona
Rimsy
joachim trierthelma
Ze Skandinávie zase jednou přichází mrazivý kousek, jehož první záběr nenechá nikoho na pochybách, že se bude dít něco velmi tajemného a nepěkného... 

Jméno Trier je ve filmovém světě spojeno především s šokantním Larsem, ovšem i jeho jmenovec (a podle všeho vzdálený příbuzný) Joachim už více než dekádu patří k velmi zajímavým evropským tvůrcům. Odzbrojující dramata mu předloni vynesly i americkou štaci s názvem Hlasitější než bomby. Letos zaujal hororovým thrillerem Thelma, který si vysloužil norskou nominaci na cizojazyčného Oscara. V sebevražedné konkurenci Hvězdných válek se v půlce prosince dostane i do naší distribuce a pár diváků by návratu Lukea Skywalkera přece jen měl odloudit.

Thelma v řadě ohledů připomíná letošní Raw, jedná se totiž o velmi podobný námět i žánr: coming of age body horor o mladé slušňačce, která po nástupu na vysokou začne objevovat úplně nový svět. Katolicky vychovaná Thelma tak proniká do tajů alkoholu, drog, sexuality a jen tak mimochodem zjišťuje, že s ní možná není všechno tak úplně v pořádku. Nemám tím na mysli její pravděpodobnou lesbickou orientaci jako spíše nevysvětlitelné epileptické záchvaty, které ale možná vysvětlení mají. Kdo ví…

U srovnání s Raw ještě chvilku zůstanu, přesně totiž ukazuje rozdílné přístupy obou filmů (a do značné míry i národních kinematografií). Francouzské pojetí stálo na brutálně naturalistickém a prvoplánově šokujícím zobrazení tělesných nechutností, pod nimiž se však skrývaly poměrně plytké myšlenky. Thelma jde jinou cestou -  vizuálně je seversky odtažitá, nepřeplácaná, a její hororovost pochází zevnitř. Nakonec vlastně ani nestojí na nadpřirozenu, to pouze umožňuje ukázat na rizika přísně náboženské výchovy, potlačené sexuality, přílišné kontroly či neuspořádaných rodinných vztahů. V tom je velká síla Thelmy, jelikož tato témata do nějaké míry souzní téměř s každým.

Téměř dvouhodinová stopáž je občas docela ubíjející, překvapivě nejvýrazněji v poslední půlhodině. Samotný závěr to však vynahradí a nabídne příjemně nepříjemné podněty k dalšímu přemýšlení. Trier natočil lehce nepřívětivý, ovšem nápaditý film, který k chladné prosincové atmosféře výborně sedí. Pro každého, kdo si chce trochu znepříjemnit rozjásaný advent, ideální záležitost.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Norský hororový thriller o dospívání a problémech, které si člověk může přinést z rodiny. Chladná a místy děsivá atmosféra je samozřejmostí, lehký závan mysteriózna pak příjemně překvapí.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar8/10

  Phil cze

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar9/10

  malylada

 • avatar2/10

  CAPS_LOCK

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace