Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Star Wars Holiday Special | 1978
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Steve Binder, David Acomba
hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Anthony Daniels, James Earl Jones

The Star Wars Holiday Special: Recenze


ikona
Rimsy
carrie fishergeorge lucasharrison fordholiday specialhvězdné válkymark hamillnová nadějestar wars
Pohádka o tom, jak George Lucas šlápl hodně vedle. Nebo spíš přímo do… 

Možná jste sebemrskačští geeci jako většina redakce MovieZone a na tomhle zločinu proti lidskosti ukájíte své guilty pleasure choutky už dlouho. Anebo patříte mezi burany jako jsem já, kteří o televizním speciálu Hvězdných válek donedávna vůbec nevěděli. Inu, pokud patříte mezi druhou skupinu a rádi se pouštíte do neprobádaných hloubek filmového dna, jste vítáni. Jistě vás nepřekvapí, že se s vámi v téhle žumpě z předaleké galaxie porochním právě já.

Luke, Leia, Han, Chewie, R2, C-3PO, dokonce i Darth Vader. Prostě kompletní osazenstvo první (dnes tedy čtvrté) epizody Star Wars se o rok později sešlo, aby v listopadu 1978 připravilo Georgi Lucasovi největší utrpení jeho života. Na stanici CBS byla odvysílána věc, která nikdy neměla vzniknout. Přestože ji diváci podruhé nikdy nespatřili, díky zlovolným technologiím jako internet máme možnost si téměř 100 minut (!) našeho života zkazit i dnes. Jen hardcore fanoušci si dokážou užít třeba představení Boby Fetta nebo… no, asi nic jiného. Pokud si samozřejmě nelibujete v hudebních číslech, kde je místo mikrofonu fialově zářící dildo.

Hvězdné války známe jako geniální počin na poli zvláštních efektů, tady však mizerný televizní rozpočet způsobil, že dílo vypadá po všech stránkách odporně. Záběry z vesmíru jsou vykradené z natočených materiálů původní epizody a interiéry působí nepopsatelně lacině. A aby toho hnusu nebylo málo, celky a jiné náročnější pasáže jsou pro jistotu animované. Zní to dost bizarně a vypadá to ještě hůř. Ovšem i když nejsou peníze na techniku, zábavu nám to nezkazí, no ne? To si asi řekli tvůrci a původní Lucasův nápad znetvořili do estrády plné tanečních a pěveckých čísel, které jsou: (a) hnusná, (b) trapná, (c) nesmyslná, (d) všechno předchozí a ještě mnohem horší. Hádáte správně, stejně jako u testů v autoškole je i tady ta nejdelší (a poslední) možnost správná.

Rámcový příběh se točí kolem návratu Chewbaccy na rodný Kashyyyk, kde chce oslavit Den života s krásnou (ehm) manželkou, nezvedným synkem a divným dědečkem. Ti jsou představeni hned zkraje v desetiminutové scéně plné mručení a hýkání a nenechají diváky na pochybách, že tady došlo k opravdu brutálnímu narušení Síly. A to je jen začátek utrpení, takže následně Chewieho vyvolená (ehm) vaří podle šílené televizní kuchařky, děda má zase kaleidoskopicky vypadající trip a kdo vydrží dostatečně dlouho, dočká se i jedné nechutné sváděcí scény v Mos Eisley.

Všechny tyhle dílčí trapnosti navíc probíhají neúnosně dlouho, zřejmě za účelem natažení příběhu, jehož hloubka by jinak vydala na pětiminutový kraťas. A to ve filmu, kde nefunguje napětí, atmosféra, emoce a vůbec nic nedává smysl. Nechápu, jak tenhle výsledek mohl někdo z televize vidět a říct si: „Hele, to je dobrý, to pustíme.“ Ale stalo se, a tak nad výsledkem můžeme zvracet dodnes.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar1/10

Rimsy

Sezn@mka vyrovnána aneb téhle mezigalaktické špíně nejde udělit jiné než nejnižší hodnocení. Nejtragičtější spin-off historie, který naštěstí neukončil rozjíždějící se sérii, přesto by měl zůstat pouze děsivým mementem toho, jak mrzce lze zneužít fungující milovanou značku.Hodnocení čtenářů

 • avatar1/10

  DJ Lonely

 • avatar1/10

  filmfanouch

 • avatar1/10

  StevieCZ

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace