Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Old Guard: Nesmrtelní | The Old Guard | 2020
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 10.07.2020
režie: Gina Prince-Bythewood
hrají: Charlize Theron, Chiwetel Ejiofor, Marwan Kenzari, Matthias Schoenaerts, Kiki Lane

Old Guard: Nesmrtelní: Recenze


ikona
Spooner
charlize theronGina Prince-Bythewoodnetflixold guard
Charlize Theron to opět zkouší v akčním módu. Mohla si k tomu ale vybrat zajímavější film.  

Předních hollywoodských hereček, jež by se pokoušely stát ve svých filmech uvěřitelnou akční hrdinkou, moc není. Jeden čas tuto ligu delší dobu kopala Angelina Jolie, v posledních letech ji pak na této pozici vystřídala Charlize Theron. Jenže i když je v této poloze dost uvěřitelná a role drsňačky, která vám dokáže nakopat zadek, jí nedělá sebemenší problém, vybírá si ke se svým žánrovým pokusům s výjimkou Šíleného Maxe vlastně spíše zaměnitelné a přinejlepším průměrně filmy. A bohužel do tohoto ranku patří i její novinka Old Guard: Nesmrtelní. Už matné trailery a nadávky Mr. Hlada na prý podprůměrnou komiksovou předlouhu naznačovaly, že tady nám asi Netflix extra akční nálož nepřipravil. Snímek však nudí a selhává v jiných aspektech, než jsem původně čekal.

Charlize Theron zde hraje Andy, jež vede skupinku tajemných vojáků s hodně zvláštní schopností. Jsou totiž nesmrtelní a nejde je zabít. Tedy, oni časem tak nějak umřou, nikdo ale neví, po kolika zabitích či stovkách let si pro ně zubatá nakonec přijde. Nyní jim je ovšem v patách zlá farmaceutická společnost v čele s nechtěně směšným záporákem, jenž chce využít jejich DNA a najít klíč k nesmrtelnosti, revolučním lékům a já nevím k čemu všemu ještě. A do toho se na scéně objeví po mnoha letech nová nesmrtelná, mladá Nile, kterou se Andy rozhodne zaučit.

Ve správných rukách by pak z toho námětu mohla vzniknout svižná béčková podívaná, jež se nebere vůbec vážně a bude aspoň trochu cool. Jenže nevznikla. Režisérka Gina Prince-Bythewood si totiž řekla, že vezme tuto žánrovku trochu jinak. Zaměřila se proto na postavy a fakt, že nesmrtelnost rozhodně není tak stylová jako se to může zdát u Wolverinea, ale naopak může stát pěkně za prd. A podívala se na to, že se na charakterech jejich schopnost nehezky podepisuje. Což je směr, jenž by mohl se správnou porcí režijního a scenáristického umu fungovat. Jenže zde se tyto existenciální dialogy o přežívání svých blízkých a útrapách v různých staletí strašně rychle oposlouchají. 

Ústřední tým totiž místo toho, aby jako správní zabijáci, šel do akce, se většinu času schovává ve starých kostelech/katakombách a vykecává si díru do hlavy. Jsou to však řeči naprosto prázdné, které nejen, že vás už po půl hodině začnou otravovat, ale navíc paradoxně vůbec nepomáhají v tom, abychom se dostali postavám víc pod kůži. Naopak, hlavní aktéři diváka vlastně vůbec nezajímají a člověk má místy skoro až pocit, že i přes tu hromadu dialogů nemají jejich představitelé skoro co hrát. Což je škoda, protože Charlize se snaží tuhle ukecanou káru táhnout, co to jen jde, a ani zbytek jejího týmu není úplně marný. Jen ten záporák s tváří vyhublého Dudleyho z Harryho Pottera je tu k smíchu a vážně nechápu, komu přišlo jako fajn nápad postavit proti nesmrtelným žoldákům naprosto nudného slizkého kravaťáka, který je rád, že uzvedne sekyru.

Kvůli vší té marné snaze o jakési „existenciální drama“ se pak ztrácí většina elementů, jež by měl tento kousek mít. Tempo je na akčňák skoro až uspávající, svět a některé nápady jsou tu pak jen ledabyle nahozeny a na důležité otázky kolem nesmrtelnosti se pro jistotu ani nehledají odpovědi. Režisérka zvládá akci o malinko lépe, než jsem čekal, a třeba závěrečná sekvence mi přišla solidní. Jinak ovšem její režie nevyleze z průměru, neumí pracovat s atmosférou ani postavami a celé to svým vizuálem a přehnanou expozicí připomíná spíše průměrný televizní pilot. A navíc se to celé bere skoro až smrtelně vážně.


Přehrajte si trailer
Old Guard rozhodně není takovým průserem jako např. noví Charlieho andílci a pár světlých momentů se zde najde. Jen si zkrátka Gina Prince-Bythewood vybrala přístup, který k béčkové látce vůbec nesedí, a navíc ho nedokázala dostatečně zajímavě zpracovat. Možná jsem to po upoutávkách čekal i malinko horší, i přesto se Gina Prince-Bythewood tímto řadí mezi režisérky, jež by se měly držet od podobných žánrovek daleko.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (23)

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Andy vede tým nesmrtelných vojáků, do jejichž řad se nově přidala vojanda Nile. Po krku jim však začnou jít záporáci, kteří chtějí zneužít jejich DNA. Místo našlapaného akčňáku ovšem dostáváme utahanou nudu o tom, jaká je nesmrtelnost vlastně otrava. Akční scény a Charlize Theron jsou fajn. Jenže prim hrají hlavně prázdné dialogy a unylá, skoro až televizní, režie. Tuhle netflixárnu můžete s klidem přeskočit.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar5/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  spoock

 • avatar7/10

  foxbat

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar3/10

  Toren

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  hroubek

 • avatar5/10

  jantar30

 • avatar4/10

  kaapaa

 • avatar6/10

  Palo111

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace